
Porównujemy działanie programów, które pozwolą ustabilizować "niesforne" nagrania wideo
Sezon urlopowy dobiegł końca, a na kartach pamięci i dyskach zalegają gigabajty nagrań wideo z wakacji. Nagrania "z ręki" często charakteryzują się mocnymi drganiami obrazu. Pomimo tego, że kamery, aparaty, a nawet smartfony są często wyposażone w sprzętową stabilizację wideo, jakość nagrań może wciąż odbiegać od doskonałości. W takim przypadku można się posiłkować stabilizacją programową w programach do obróbki wideo.
Przykład działania stabilizacji (wraz z poprawą jakości obrazu) w programie vReveal
Stabilizację nagrania uzyskuje się zwykle poprzez przesunięciu poszczególnych klatek tak by uzyskać płynne nagranie i powiększenie oryginalnego obrazu. Poniżej znajduje się przykład jak efekt stabilizacji powiększa obraz w programie Cyberlink PowerDirector Ultra 11. Wykorzystaliśmy ustawienia domyślne, wartość powiększenia można zwykle regulować.
Obraz oryginalny
Rozmiar po włączeniu stabilizacji i poprawie drgań przy obrocie kamery
Skąd konieczność powiększania obrazu? Dobrze obrazuje to poniższy filmik, na którym widać jak Adobe Premiere Pro radzi sobie z problemem stabilizacji.
Przy nagłych poruszeniach kamery część obrazu po prostu ucieka za kadr - powiększenie obrazu jest potrzebne by uniknąć czarnych przestrzeni poza stabilnym obrazem.
Postanowiliśmy przetestować opcje stabilizacji w popularnych programach do montażu i obróbki wideo. W szranki stanęły następujące aplikacje:
- Sony Vegas Pro 12
- Pinnacle Studio 16
- Cyberlink Power Director 11 Ultra
- vReveal 3.2
- oraz... edytor You Tube