Przeciwsłoneczne okulary 3D
Pod nazwą „Sunglass” kryje się projekt realizowany profesjonalnie przez firmę założoną przez absolwentów MIT. To pierwsza, pracująca całkowicie w chmurze, przeglądarka plików CAD 3D. Docelowo obsługiwać będzie ponad 40 formatów, w tym pliki natywne CATIA, SolidWorks, Solid Edge, NX itp. Komentarze zamieszczone w Internecie (CADALYST, DeskEng, SolidSmack, TechCrunch czy CADblog) wskazują, iż nowa firma powołana została po to, by zdezorganizować rynek aplikacji CAD, wręcz wstrząsnąć nim. Brzmi to mocno, ale istotnie można było przeczytać, iż celem powołania firmy jest wspomniana już wcześniej „demokratyzacja” projektowania za sprawą udostępnienia powszechnego środowiska do wymiany myśli, idei i projektów, w którym wymianie owej podlegać będzie każdy dostępny format plików.
Obietnice powszechnej, swobodnej wymiany plików słyszeliśmy już niejeden raz. Tutaj ukłon należy się Technologii Synchronicznej Siemens PLM Software – w tym przypadku możliwy jest odczyt w zasadzie każdego dostępnego formatu – niezależnie od źródła pochodzenia danego pliku. Jednak za sprawą technologii Sunglass możliwa będzie swobodna, wielokierunkowa i co ważne bezpłatna konwersja plików. – Konwersja formatów, wymiana plików poprzez serwery ftp, ograniczenia w komunikacji w czasie rzeczywistym – to nie oznacza projektowania, ale stanowi właściwe bariery w procesie projektowania – stwierdzają Nitin Rao i Kaustuv DeBiswas, założyciele Sunglass. Ich aplikacja ma stanowić odpowiedź na wyzwanie, jakim współcześnie w świecie systemów 3D stają się szybkość, wydajność, łatwość obsługi i dostęp do danych.
Teoretycznie każdy użytkownik korzystający z CAD 3D znajdzie korzyści wynikające z używania aplikacji Sunglass. Oprogramowanie jest bezpłatne, oferowane jako usługa. Bazuje ono w stu procentach na technologii Web, czyli inaczej mówiąc działa w dowolnej przeglądarce zgodnej z OpenGL i HTML5. Zbędne okazują się tu też dodatki typu Adobe Flash.
Rozpoczęcie pracy jest banalnie proste: wchodzimy na stronę, zakładamy konto i w tym momencie możemy – nawet nie opuszczając okna przeglądarki – zalogować się i uzyskać dostęp do środowiska aplikacji. Możemy skorzystać z „przewodnika” online, który w ciągu kilku chwil objaśni nam działanie interfejsu użytkownika, możemy także uruchomić opcję „demo”, która automatycznie wczyta kilka domyślnych obiektów, pochodzących z różnych formatów, różnej wielkości i o różnym stopniu złożoności.
Sunglass teoretycznie wspiera formaty takie jak: 3DS, OBJ, STL, Blend, DAE, SolidWorks, Autodesk Inventor, CATIA, Creo, I-deas, IGES/STEP, IFC, JT, Parasolid, PRC, Pro/ENGINEER, Siemens PLM/NX/Solid Edge, VDA-FS i VRML. Na chwilę obecną najlepiej obsługuje pliki do 200 MB, ale ograniczenie to ma zostać w najbliższym czasie usunięte. Umieszczenie plików następuje albo z poziomu interfejsu i poprzez wskazanie np. ścieżki dostępu do pliku, albo poprzez proste przeciągnięcie pliku do okna przeglądarki będącej przestrzenią roboczą Sunglass.
Co więcej, możemy zaprosić do oglądania naszego projektu – w czasie rzeczywistym – dowolną liczbę osób – współpracowników, czy klientów. Wystarczy podać ich adresy mailowe. Oczywiście, muszą oni być zalogowani w tym samym czasie do środowiska Sunglass. Wymiana myśli, opinii i pomysłów odnośnie projektu może następować albo poprzez umieszczanie pisemnych notek, dymków, zapisywania widoków, albo poprzez chat. Sunglass pozwala na zapisanie sesji w dowolnym momencie, można także zapisać modele w formatach OBJ, STL i STEP (ze wsparciem dla formatów Brep, takich jak IGES i ACIS).
Funkcjonalność Sunglass będzie można rozszerzyć, poprzez dostęp – tym razem już odpłatny – do bardziej zaawansowanych „poziomów”. To może oznaczać, iż to, co pozostanie darmową przeglądarką dla jednych, z czasem stanie się całkiem zaawansowanym systemem CAD 3D dla innych. Zaawansowanym, gdyż mowa np. o modułach do analiz przepływu, symulacji itp. Także do renderowania – niedługo dostępne będzie w pełni funkcjonalne narzędzie do błyskawicznego renderowania wczytanych obiektów.
Fusion 360, czyli w odpowiedź Autodesk
W czerwcu br. Autodesk udostępnił. pierwsze rozwiązanie 3D CAD pozwalające na pracę w chmurze. Autodesk Fusion 360, bo o nim mowa, nie tylko łączy w sobie cechy znane z systemów CAD pozwalających na modelowanie bezpośrednie (poprzez przeciąganie, „popychanie”, modelowanie istniejącej geometrii), a następnie precyzyjne dopasowanie projektu do swoich potrzeb: wszelkie funkcjonalności znane z „normalnych” systemów CAD, jak szkice, krzywe, splajny, powierzchnie, bryły, cechy, czy nawet złożenia – są dostępne dla użytkownika. Co więcej, wszystko to otrzymujemy w online – korzystanie z ADSK Fusion 360 wymaga jedynie pobrania i zainstalowania niewielkiej aplikacji (plik instalacyjny ma ok. 6 MB).
Dostęp do systemu i – co istotne – do naszych projektów, możemy uzyskać z każdego urządzenia (także mobilnego), które ma dostęp do sieci i zainstalowaną wirtualną „końcówkę”. W odróżnieniu od opisywanego wcześniej AutoCAD 360, a także Sunglass, Fusion 360 nie jest obsługiwany w oknie przeglądarki, ale we własnym środowisku. Nie zdziwię się jednak, jeśli w przyszłości doczekamy się również wersji wykorzystującej przeglądarkę WWW. Każdy zainteresowany przetestowaniem możliwości tego debiutującego rozwiązania, może obecnie skorzystać z 90-dniowego okresu próbnego.
Chmura dla inżyniera
Gdy będę szedł na spotkanie do klienta, nie będę musiał zabierać ze sobą żadnego komputera, ba – nawet żadnego pendrive’a. Wystarczy, że na miejscu zostanie mi udostępniony komputer z podłączony do sieci. Dobrze, żeby łącze było odpowiednio wydajne, co w naszym kraju czasem jeszcze okazuje się „wąskim gardłem” dla inicjatyw związanych z cloud computing. A potem... Cóż, z gabinetu klienta będę w stanie dokonywać zmian w projekcie, współpracując z moimi kolegami z biura, a także uzupełniając projekt o detale, części projektowane przez innych kontrahentów, w zupełnie innych systemach CAD. Wizja obiecująca i wydaje się, że niezbyt odległa w czasie. W zasadzie, to dzieje się już na naszych oczach.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!