Telefunken Outdoor LTE to tani smartfon wyróżniający się wzmacnianą obudową. Jak wiele zniesie i co prócz wysokiej wytrzymałości ma do zaoferowania?
Telefunken Outdoor LTE – test
Smartfony to obecnie niezwykle popularne urządzenia. Zdecydowana większość producentów stara się o jak najsmuklejsze i najładniej wyglądające modele, ale nie zawsze są one najlepszym wyborem. Niekiedy pojawia się konieczność zakupu smartfona, który będzie przede wszystkim wytrzymały. Tak jak na przykład Telefunken Outdoor LTE.
Obudowa
Mowa tutaj o urządzeniu, które śmiało określać można mianem pancernej konstrukcji. Już pierwszy rzut oka na obudowę uzmysławia, że Telefunken Outdoor LTE będzie w stanie znieść pracę w zdecydowanie cięższych warunkach niż większość konkurentów.
Dlatego też jest to propozycja dla osób, które ponad stylistykę przedkładają wytrzymałość. Telefunken Outdoor LTE sprawdzi się jako smartfon dla osób pracujących na budowie, wielbicieli sportów ekstremalnych czy wędkarzy.
Wszędzie tam, gdzie tego typu urządzenie narażone jest na wilgoć, zalanie wodą, kurz czy wstrząsy i upadki. Zastosowana przez producenta obudowa ma przed tym wszystkim chronić. Cechuje się certyfikatem IP68, a do jej wykonania wykorzystano kilka materiałów - metal, plastik i tworzywo przypominające gumę. Całość mierzy ponad 15 mm grubości i waży 244 g.
Wszystko zostało dobrze spasowane, chociaż właściwsze byłoby tu określenie skręcone. Najważniejsze są cztery duże śrubki na tylnym panelu. Aby dostać się do slotów kart SIM i microSD należy je odkręcić. Bez obaw, producent dołączył do zestawu odpowiedni kluczyk. Pod klapką skrywa się oczywiście także bateria, warto dodać, że wymienna.
Teoretycznie najsłabszym ogniwem wydaje się w takich przypadkach ekran. Producent wspomina tu o użyciu hartowanego szkła i jeśli chodzi o zarysowania to w czasie testów nie pojawiły się nawet najmniejsze. Jeśli brać na tapetę upadki, obudowa ma „wybrzuszenia” nad i pod ekranem i to na nich (a nie bezpośrednio na ekranie) ląduje smartfon. Wydaje się zatem, że jego stłuczenie możliwe będzie przy upadku np. na kamień, a zatem trzeba będzie sporej dawki pecha.
Na górnej krawędzi zauważyć da się zaślepkę zabezpieczającą port microUSB oraz złącze słuchawkowe. Po bokach urządzenia znalazła się z kolei spora liczba przycisków fizycznych.
Lewy bok to przycisk zasilania oraz przyciski regulacji głośności. Na prawym boku znalazł się natomiast przycisk aparatu oraz SOS - przytrzymanie go przez 10 sekund pozwala na nawiązanie połączenia alarmowego. Na tylnym panelu umieszczono kamerkę z diodą LED oraz głośnik.
4/5
Czas pracy na baterii
- typowo: 2 dni
- maksymalnie: 2,5 - 3 dni
- średni SOT: 5 godzin
- pojemność: 3200 mAh
- łatwa wymiana baterii: tak
Przy smartfonie mającym dobrze sprawdzać się w terenie mile widziana jest nie tylko wytrzymała obudowa, ale i solidna bateria. Producentom nie zawsze udaje się o to zadbać, ale w przypadku Telefunken Outdoor LTE na szczęście się udało.
W trakcie testów czas pracy smartfona mieścił się w przedziale nieco ponad 1,5 do 2 dni, ale przy oszczędniejszym korzystaniu z urządzenia można będzie osiągnąć wynik jeszcze lepszy. Nawet podczas najcięższej próby ze stale aktywnym modułem GPS Telefunken Outdoor LTE był w stanie pracować na jednym ładowaniu trochę ponad dobę, przy czym SOT wyniósł 3 godziny 45 minut. Średnio jest on zauważalnie dłuższy - około 5 godzin.
4/5
Wyświetlacz
- rozdzielczość: 854x480 px
- przekątna: 4,5 cala
- typ: IPS LCD
Producent postawił tutaj na ekran o przekątnej 4,5 cala. Wydaje się to najrozsądniejszym kompromisem pomiędzy komfortem użytkownika, a jednocześnie ogólnymi gabarytami smartfona o tak pancernej obudowie.
Dzięki temu, iż wykorzystana została technologia IPS dość dobrze wypadają kąty widzenia oraz jasność maksymalna (nie zapomniano na szczęście o czujniku oświetlenia). Niestety rozdzielczość nie jest najwyższa, wynosi 854x480 pikseli.
3,5/5
Wydajność i system
- system operacyjny: Android 5.1 Lollipop
- procesor: MediaTek MT6735
- pamięć RAM: 1 GB
- pamięć wewnętrzna: 8 GB (realnie około 4 GB)
Telefunken Outdoor LTE pracuje pod kontrolą starszej wersji Androida - 5.1 Lollipop. Jest to praktycznie czysta wersja systemu, przynajmniej jeśli chodzi o interfejs. W przypadku aplikacji znaleźć można kilka dodatkowych pozycji, m.in. pakiet Onet czy Ipla.
Trudno powiedzieć czy ich instalacja była dobrym krokiem, ponieważ smartfon posiada skromne zasoby pamięci. Na szczęście sytuację ratuje czytnik kart microSD. Warto podkreślić też dual SIM. Tym bardziej, że jest on tu niezależny, to znaczy przy korzystaniu z drugiej karty SIM nie trzeba rezygnować z karty microSD.
Szybkość otwierania się aplikacji nie jest najlepsza, wydajność urządzenia stoi na niskim poziomie. Czterordzeniowy procesor MediaTek MT6735 taktowany zegarem 1,3 GHz oraz 1 GB pamięci RAM pozwalają na wykonywanie jedynie podstawowych zadań, chociażby o grach trzeba zapomnieć. Plusem jest bez wątpienia obecność modułu LTE, co dobitnie sugeruje już sama nazwa tego modelu.
Dokładne wyniki wydajności znajdziecie w naszym Rankingu smartfonów.
2,5/5
Przykładowe zdjęcia i filmy
- aparat tylny: 8 Mpix, filmy HD (720x1280 pikseli)
- aparat przedni: 2 Mpx
- stabilizacja optyczna: brak
- lampa LED: tak
Główny aparat w Telefunken Outdoor LTE cechuje się matrycą 8 Mpix. Pozwala na wykonanie zdjęć w rozmiarze 3840x2160 pikseli. Odwzorowanie kolorów jest dość dobre, chociaż da się zauważyć tendencję do delikatnego podkręcania chłodnych barw, szczegółowość natomiast niska.
Autofocus działa powolnie, wzbogacająca aparat dioda LED dysponuje za to sporą mocą. Materiały wideo mają rozdzielczość maksymalnie HD, przy 30 klatkach na sekundę.
przykładowe zdjęcia wykonane aparatem głównym
2/5
Inne informacje:
- Dual SIM: tak
- 4G LTE: tak
- Miejsce dla karty microSD: tak
- Czytnik linii papilarnych: nie
- NFC: nie
- Radio FM: tak
- Szybkie ładowanie: nie
- Bezprzewodowe ładowanie: nie
- Jakość i moc głośnika: 2/5
Podsumowanie
Smartfon Telefunken Outdoor LTE jest odporny na wilgoć, zanurzenie w wodzie, upadki, uderzenia i wstrząsy, a także błoto, kurz i pył. Dzięki temu jest dobrą propozycją dla wielbicieli zimowych i letnich sportów ekstremalnych, myśliwych i wędkarzy, jak również jako narzędzie pracy dla osób, które spędzają dużo czasu w terenie, warsztacie lub na budowie. Urządzenie jest dostępne w abonamencie w sieci Plus.
Telefunken Outdoor LTE - nasza ocena
- Obudowa:
dobry - Czas pracy na baterii:
dobry - Wyświetlacz:
dostateczny plus - Wydajność i system:
dopuszczający plus - Przykładowe zdjęcia i filmy:
dopuszczający
Komentarze
5W zaletach widzimy informację "wodoszczelność (IP68 – do 1,5 m pod wodą)" - tak więc proszę recenzentów o wrzucanie testowanych telefonów do wody na głębokość 140cm - najlepiej wraz z filmikiem to prezentującym oraz stoperem ustawionym np na 3~4 minuty. W przypadku innej normy np IP67, zmieniłyby się warunki testu, ale chyba wiadomo o co chodzi.
Chciałbym się dowiedzieć dlaczego wiele znajomych mających takowe telefony (różnych producentów) lub głośniki (np jbl flip 2) - po ich zalaniu, otrzymuje od producenta/gwaranta solidnego kopniaka w tyłek w postaci "Przepraszamy, ale zalanie telefonu nie podlega warunkom świadczonej gwarancji" (lub jakaś podobna formułka).
W przypadku nowych telefonów bardzo często spotyka się awarię portu ładowania - przez co telefon traci całkowicie funkcję "szybkie ładowanie"
8 rdzeni MT6755
Android 6.0-7.0
3gb ram
32gb rom
4500 mAh
IP68
NFC
LTE
GPS+Glonass
czujnik cisnienia
http://blackview.hk/blackview-147/