Wyniki testów OpenCL są bardzo różnorodne i nie zawsze można uznać je za całkowicie wiarygodne. W całkiem sporej części przypadków korzystanie z benchmarków zaczyna przypominać wróżenie ze szklanej kuli. Powód tego jest oczywisty – część testów została zaprojektowana tak, że lepiej się sprawdza na architekturze kart NVIDII, inne zaś na architekturze ATI. Pomimo nadziei związanych z OpenCL, rozwój tej technologii może zająć lata. Zdecydowaną przewagę ma w tym momencie CUDA – tę technologię wykłada się już z powodzeniem na Uniwersytetach, także w Polsce.
GeForce czy Radeon? GF100 (Fermi) to niezwykle zaawansowany układ, który będzie się znakomicie sprawdzać w obliczeniach GPGPU. Konstrukcja ATI nie jest może aż tak skomplikowana, ale widać, że w takich zastosowaniach również radzi sobie świetnie, a nie zapominajmy, że wkrótce czeka nas premiera kart serii HD 6xxx – wątpliwe by firma ATI/AMD zaniedbała kwestię GPGPU.
Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że ATI/AMD przymierza się do rychłej premiery kolejnej wersji ATI Stream SDK z ulepszoną obsługą OpenCL. W tym przypadku również można oczekiwać wzrostu wydajności w obliczeniach. Kiedy tylko uda nam się uzyskać na ich temat nieco więcej informacji, nie omieszkamy was o tym poinformować.
OpenCL wydaje się przyszłościowym rozwiązaniem, ale twórców oprogramowania czeka jeszcze wiele problemów do rozwiązania – choćby z optymalizacją programów OpenCL równocześnie dla rozwiązań sprzętowych różnych producentów, co naprawdę nie jest prostą kwestią do rozwikłania. Z drugiej strony aplikacja OpenCL działająca z różną wydajnością na różnych konstrukcjach i tak jest rozwiązaniem o niebo lepszym niż technologia działająca tylko na sprzęcie jednego producenta.
Wyniki testów OpenCL należy potraktować wstępnie – nie dają one na razie ostatecznej odpowiedzi, które z rozwiązań sprzętowych będzie się lepiej sprawować w takich zastosowaniach i ze względu na specyfikę OpenCL taka odpowiedź w ogole może nie być możliwa. Firma Khronos ogłosiła już powstanie specyfikacji OpenCL w wersji 1.1, NVIDIA i ATI wciąż dopracowują sterowniki w wersji 1.0, oferując kolejne rozszerzenia i funkcje – tu wciąż jest mnóstwo miejsca na rozwój i ulepszanie, a na to potrzeba czasu.
Więcej testów kart graficznych: | ||
Wielki test 24 kart graficznych za 850-2000 zł | Test: GeForce GTX 465 vs Radeon HD 5850 | Test: 2x GeForce GTX 480 vs Radeon HD 5970 |
Komentarze
82Troszke brakuje mi porownania stream (VIVO??) do CUDA (badaboom) w konwersji filmu z Fhd do 1280 czy DVD. (porownanie jakości i czasu) - jak dobrze pamietam jakas tam prezentacja rok temu byla, ale bez testów , a szkoda :D
Nie po to się kupuje karty graficzne raczej...
oczywiscie piąteczka
Bardzo fajny teścik rywalizacji nV vs ATI w innym środowisku niż gierki
1. Architektura kart ATI i Nvidii jest zupełnie odmienna, dlatego tak duże różnice występują w benchmarkach.
2. Testy CUDA i Stream w Sandrze są całkowicie wiarygodne, bo architektura ATI jest lepiej przystosowana do zadań GPGPU. Z kolei obecnie tylko Fermii wspiera obliczenia zmiennoprzecinkowe o podwójnej precyzji, dletego w tych testach jest znacznie szybsze. Radeony i starsze GeForsy muszą emulować te obliczenia.
3. W teście GPCB 'Parallel Reduction' jest całkiem prawdopodobne, że został użyty algorytm zoptymalizowany przez Nvidię, sam go stosowałem bo jest bardzo dobry, lecz wykorzystuje wszelkie niuanse architektury Nvidii. Stąd wysoka wydajność GeForca.
4. Każdy benchmark jest na swój sposób miarodajny, musimy tylko wiedzieć co sprawdzamy.
5. IMHO, obecne implementacje OpenCL są tragiczne. Zarówno ATI jak i Nvidia nie zapewniają całkowitej zgodności z tym standardem. Nvidia nie może się pochwalić zbyt stabilnym kompilatorem do OpenCL, a ATI posiada niekompletną implementację do zarządzania teksturami, co powoduje niezbyt wydajne zarządzanie pamięcią.
raz dla sprawdzenia odpaliłem dekodowanie filmu z cuda (9800gt) a potem to samo na procesorze (phenomII 955) i wyszła różnica zaledwie kilku sekund na ponad 5 minut dekodowania, uznałem że w moim przypadku nawet jak są cuda to wydajność i tak nie jest cudna hehe a innych cudnych zastosowań pożytecznych dla mnie nie znalazłem
fakt cuda/stream/opencl mogą przydać się przy tworzeniu grafiki 3D w sofcie do tego
szybki procesor może być szybszy niż słaby układ graficzny z cuda, więc CUDA mogą cudów nie zdziałać bez mocnej grafy
Bardzo dobry tekst, jasne objaśnienia do wyników i spojrzenie na nie pod róznymi kątami(siedzenia ;)).
Dawno nie było tutaj tak rzeczowego tekstu. Wielkie gratulacje!
Myślę, że GPGPU w ciągu paru lat pozytywnie nas zaskoczy.
Mój komentarz. W teselacji Rady nie mają szans... Z resztą 1/5...
Mam pytanie do autora gdyż należy do grona redaktorów benchmark.pl i przy okazji testu kart graficznych. Czy jest możliwość zaktualizowania o najnowsze karty Fermi Zestawienia GPU ? Trochę brakuje najnowszych GF.
Pozdrawiam
Może przez ten tydzień od wydania artykułu wyszła nowa wersja programu która poprawia co nie co ... nie wiem.
Zrzut jest tutaj: http://fishman.wrzuta.pl/obraz/3KHNzOCx231/test_postfx