Trudno ukryć fakt, że Radeon HD 6770 to w zasadzie model HD 5770 z dodanymi (niewielkimi) usprawnieniami. Nie mają one żadnego odzwierciedlenia w grach, ale nowsza wersja HDMI 1.4a i obsługa Blu-ray 3D może znaleźć swoich zwolenników. Na rynku jest całe mnóstwo autorskich konstrukcji kart HD 6770, my przetestowaliśmy pięć z nich i porównaliśmy do konkurencyjnego cenowo GeForce’a GTX 550 Ti. W większości gier lepszą wydajność odnotowaliśmy na Radeonie HD 6770, który oferuje większą liczbę wyświetlanych kl./s.
Na pewno jesteście ciekawi, który z Radeonów HD 6770 jest najlepszy. Trudno wskazać lidera. Ciekawą konstrukcją jest Asus Radeon HD 6770 DC Silent. Jego specyficzny układ chłodzący składający się z radiatorów i rurek cieplnych, spisuje się wyśmienicie. Pod względem jego wydajności w schładzaniu, wcale nie jest gorszy od innych HD 6770 z aktywnymi systemami. Niestety, producent zdecydował się na obniżenie częstotliwości taktowania, co miało swoje skutki w szybkości działaniu gier. Oprócz tego, cena tego akceleratora jest wg nas za wysoka. Zdajemy sobie sprawę, że bezgłośny układ chłodzący niestety niesie za sobą podwyższoną cenę, ale nie aż w tak dużym stopniu.
Tym bardziej, że za znacznie mniej, bo za ok. 470 zł, można kupić akcelerator HIS Radeon HD 6770 IceQ X-Turbo. Generuje niewiele więcej szumu, a jest wyraźnie szybszy w grach. Oprócz tego producent oferuje pełną wersję gry DiRT 3. To naprawdę świetna okazja.
Równie ciekawą kartą wśród modeli HD 6770 jest Sapphire Radeon 6770 Flex. Jego system chłodzący odznacza się wyjątkowo dobrą wydajnością, niezłą kulturą pracy i co najważniejsze - można podpiąć trzy monitory w trybie Eyefinity. Dzięki temu obraz możemy rozłożyć na większą powierzchnię, co jest istotne dla osób pracujących np. nad obróbką zdjęć. W dodatku producent wkłada do pudełka z kartą kupon na grę DiRT 3.
Jesteśmy nieco zawiedzeni średnią wydajnością chłodzenia w akceleratorze Gigabyte Radeon 6770 Silent. Sprawuje się wyraźnie słabiej niż w Asus Radeon HD 6770 DC Silent. Natomiast w przypadku karty MSI Radeon HD 6770 największą dolegliwością jest bardzo głośna praca chłodzenia. Nie ma również żadnych dodatków (np. pełnej wersji gry) i chyba jedyną jej zaletą są dobra podatność na podkręcanie.
Podsumowując, z gromadki pięciu autorskich Radeonów HD 6770 najciekawszymi konstrukcjami są: HIS Radeon HD 6770 IceQ X-Turbo oraz Sapphire Radeon HD 6770 Flex. W ogólnym rozrachunku są to dopracowane konstrukcje, z dobrymi układami chłodzącymi i fajnymi dodatkami w postaci kuponów na pełną wersję gry.
Zdobyte wryóżnienia:
HIS Radeon HD 6770 IceQ X-Turbo | |
Sapphire Radeon HD 6770 Flex |
Przeczytaj także: | ||||||||
Asus Radeon HD 6770 DirectCU Silent - Test, cena i opinie | DiRT 3 - optymalne karty graficzne | Radeon i GeForce na procesorze 2- i 4-rdzeniowym - Runda II |
Komentarze
55Karta Radeon HD 6770
Taktowanie 850/100 MHz - coś nisko... chyba 1200 MHz
HIS Radeon 6770 IceQ X Turbo i MSI Radeon 6770 PMD1GD5 - zalety "Właściwości w podkręcaniu" podkręcenie rdzenia o 80 MHz to ma być zaleta? Jak dla mnie to gigantyczna wada (podobnie jak w reszcie kart).
Ogólnie każda z tych kart jest zbyt droga - za takie ceny można mieć GTX 460 lub za parę groszy wiecej HD 6850.
Niestety, producent zdecydował się na obniżenie częstotliwości taktowania, co miało swoje skutki w szybkości działaniu gier.
Piaty akapit:
Nie ma również żadnych dodatków (np. pełnej wersji gry) i chyba jedyną jej zaletą są dobra podatność na podkręcanie.
Ciekawy artykul, sam jestem wlascicielem 6770 od Sapphire ktore wyrwalem okazyjnie za 65 € (Opakowanie uszkodzone w transporcie ale jest gwarancja itp).
Szkoda ze w porownaniu brakuje czesto 6850 a i wrzucenie kilku wynikow 5770 by nie zaszkodzilo - tak dla porownania.
Ode mnie PLUS ale poprawcie te kilka bledow ktore zauwazylem.
Na stronie drugiej dowiadujemy się, że ASUS HD 6770 DC Silent zmienił taktowanie "z 850/1200 do 850/1200 MHz (...)Tak, tak - oczy was nie mylą. Asus obniżył częstotliwość z jaką pracuje 1024 MB pamięci operacyjnej o 200 MHz."
Już mi się odechciało czytać dalej, bo to co zobaczyłem na tych dwóch stronach postawiło pod znakiem zapytania jakość całej reszty tekstu, testów no i oczywiście wniosków.
Widzę że na Benchmark z miesiąca na miesiąc wzrasta dbałość o szczegóły. Może czas zatrudnić jakiegoś edytora tekstu?
aha i brakowalo mi w tescie Asusa CU core dla porownania
"Zmiana częstotliwości taktowania z 850/1200 do 850/1200 MHz"
WTF ????
Dwa pierwsze wykresy maja pozamieniane opisy (rozdzielczosc), wlasciwie jak inaczej byloby mozliwe aby wszystkie karty uzyskiwaly wyzsze wyniki wraz ze wzrostem rozdzielczosci przy tach samych ustawieniach jakosci obrazu?
HIS 6770 -> wykres tej karty jest wypelniony niebieskim kolorem jak dla kart NV, do poprawki prosze...