Technologie IT są coraz bardziej skomplikowane i wymagają wysoko wykwalifikowanej grupy specjalistów.
Dla jednych pomysł na dobry biznes, monetyzowanie swoich umiejętności i pasji, dla drugich konieczność w prowadzeniu nowoczesnej firmy, korzystającej z dobrodziejstw nowych technologii.
TOP-3 Trendy: outsourcing IT
♦ Systemy zdalnego dostępu do komputera
♦ Kontrakty rozliczane na podstawie przerw w pracy infrastruktury IT
♦ Usługi w chmurze sposobem na mniej problemów
* Wszystkie trendy umieściliśmy w jednym magazynie dostępnym na ISSUU
Rób tylko to, co potrafisz najlepiej
Obsługa serwisowa komputerów, systemu i aplikacji, sprzętu sieciowego, sprzętu drukującego, infrastruktury teleinformatycznej, rozwój aplikacji niezbędnych do funkcjonowania firmy lub sprzedaży, zapewnienie bezpieczeństwa IT, zdalne serwery. Analiza problemów i poszukiwanie rozwiązania. 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, również podczas dni wolnych od pracy.
Im więcej oszczędności potrzebują polskie firmy, tym rodzimy outsourcing IT trzyma cię mocniej. Według specjalistów pod względem zagospodarowania tego sektora znajdujemy się już w średniej europejskiej.
Technologie IT są coraz bardziej skomplikowane i wymagają wysoko wykwalifikowanej grupy specjalistów, której towarzyszą odpowiednie zasoby sprzętowo-systemowe. W wielu przypadkach właściciel małej firmy nie jest w stanie wykonać obsługi IT samodzielnie, ewentualnie zajmie mu to dwa - w najlepszym przypadku - lub trzy razy więcej czasu, niż specjaliście.
Budowa zespołu ludzi i infrastruktury IT nie wchodzi w grę, gdy działają prawa ekonomii. Outsourcing IT, zresztą jak każdy outsourcing, daje możliwość skupienia się wyłącznie na podstawowej działalności firmy.
Outsourcing IT może sprawdzić się przy mniejszych projektach lub o niezbyt dużej złożoności. Jednak nie w każdej sytuacji zastąpi dobrze zgrany zespół współpracujących ze sobą od lat informatyków.
Zdalna praca to podstawa
Każda szanująca się firma wsparcia IT, posiada system obsługi klientów i zleceń (ServiceDesk). System obsługi pozwala na zarejestrowanie zgłoszenia, przydzielenie numeru zadania, śledzenie stanu wykonania zlecenia, czy rozliczenie czasu pracy po zakończeniu działania.
Nie wszystkie problemy wymagają fizycznej obsługi, a zatrudnianie specjalisty nie musi wiązać się z przyjazdem do naszej firmy. Niektóre problemy mają głównie charakter programowy, a dysponując odpowiednią wiedzą, da się je rozwiązywać zdalnie.
Zapewne pomyślisz, że można poprosić najzdolniejszego pracownika, aby “wyguglował” rozwiązanie problemu i spróbował go rozwiązać. Pytanie tylko, ile zajmie to czasu i czy przy okazji “coś jeszcze się nie zepsuje”. Fakt, że raz na kilkanaście razy kończy się to sukcesem, ale wiąże z dużym stresem zarówno dla pracownika i pracodawcy.
Obecnie powszechne są systemy zdalnego dostępu z całkowitym lub częściowym dostępem do komputera klienta. Nie płacimy za dojazd, a realizacja zgłoszenia zostanie podjęta szybciej. Trendem jest wykorzystanie usług komunikacji wideo w kontakcie z klientem. Inne kanały kontaktu to z pewnością email, czat, komunikatory - każda konwersacja powinna być zapisywana, a historia zlecenia dostępna dla klienta w kwestiach spornych.
Z punktu widzenia klienta, istotna jest informacja zwrotna. Na każdym etapie rozwiązywania problemu powinna istnieć możliwość uzyskania danych o realizacji zgłoszenia.
Chmura to dobre prognozy
Trendy jednoznacznie wskazują, że coraz więcej aplikacji czy usług jest dostępnych z chmury, co przenosi odpowiedzialność za sprawne działanie na usługodawcę. Komputer (też tablet czy smartfon) staje się tylko prostym narzędziem wyświetlającym informacje przychodzące z Internetu, więc i problemów na poziomie użytkownika powinno być coraz mniej.
Aktualne trendy wskazują, że w małych i mikro firmach wsparcie IT może okazać się coraz mniej istotne w niedalekiej przyszłości. Dzięki wykorzystaniu chmury, liczba problemów dotykających użytkowników powinna być coraz mniejsza.
ZDANIEM EKSPERTA Z BRANŻY
Rafał Kochnowicz, Inżynier Sprzedaży - Outsourcing IT, Komputronik Biznes
Niemal nieograniczona ilość modeli, w jakich można realizować usługi outsourcingu IT daje niemal pewność, że zawsze uda się dobrać ten właściwy, który zapewni organizacji maksimum korzyści. Bardzo częstym działaniem jest przeprowadzenie audytu środowiska informatycznego. Po takiej analizie będzie gotowa odpowiedź na pytanie "jaki obszar mojego IT mogę oddać wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej?", a także równie ważne "jakie będą koszty takiej usługi?"
9 argumentów za outsourcingiem IT
Case Study na przykładzie usług outsourcingu IT dla Berlitz Poland przez Komputronik Biznes
1. Outsourcing IT znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie mamy do czynienia z rozwiązaniami daleko wykraczającymi poza standardowe rozwiązania stosowane w biznesie. Znacząca większość firm i organizacji korzysta jednak z rozwiązań powszechnie stosowanych i sprawdzonych na rynku.
2. Zatrudnienie właściwego zespołu pod względem ilości osób i kompetencji to ogromny wysiłek kosztowy dla organizacji. Zwłaszcza, że ciężko znaleźć specjalistów, którzy będą profesjonalistami w szerokim zakresie, np. systemów serwerowych, sieci informatycznych, baz danych, bezpieczeństwa a do tego będą znakomitymi pracownikami pierwszej linii pomocy ze zdolnościami interpersonalnymi.
3. Pracownicy z firmy zewnętrznej opiekują się różnymi systemami i środowiskami w wielu organizacjach a co za tym idzie spotykają się z szerokim spektrum problemów, które skutecznie usuwają. Poziom ich doświadczenia rośnie szybciej niż pracowników etatowych, a to przekłada się bezpośrednio na skrócenie czasu usuwania problemów.
4. Nowoczesna firma korzystająca z usług outsourcingu IT to organizacja skupiona na realizacji swoich głównych celów biznesowych. IT przestaje być źródłem potencjalnych problemów oraz generatorem trudnych do przewidzenia ryzyk. Ten wzrost jakości pracy może być połączony z redukcją kosztów stałych.
5. Firma zewnętrzna, z racji swoich kompetencji i wiedzy, będzie w stanie na pewno szerzej spojrzeć na aspekty bezpieczeństwa w szeroko rozumianym obszarze IT. Mając doświadczenie w budowaniu polityk bezpieczeństwa, mając wiedzę na temat najnowszych rozwiązań informatycznych, ale też będąc na bieżąco z aktualnymi zagrożeniami, właściwie zadba o bezpieczeństwo informatyczne danej organizacji.
6. Ryzyko w zakresie obsługi informatycznej jest zawsze, ale firmy specjalizujące się w takich usługach mogą i potrafią je minimalizować, zwłaszcza gdy działają zgodnie z wymaganiami norm (np: ISO 27001) oraz z najlepszymi praktykami w branży IT. To realnie przekłada się na minimalizację ryzyk jakie mogą się pojawić u Klientów w trakcie obsługi informatycznej.
7. W przypadku pracowników etatowych, w hipotetycznej sytuacji, w której z powodu zamierzonych bądź nie, działań naszego pracownika, dojdzie do sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego bądź skrajnie do utraty danych, mamy w rzeczywistości bardzo nikłe szanse na zadośćuczynienie, które pokryje straty i pozwoli uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości (chyba, że firma jest ubezpieczona od utraty dany)
8. Bardzo często wiedza o środowisku IT organizacji nie jest sformalizowana i znajduje się w głowach pracowników IT, którzy z powodu braku czasu, rutyny bądź umiejętności nie tworzą dokumentacji technicznej. To niesie ze sobą bardzo poważne ryzyko, które pojawia się w sytuacji, gdy dany pracownik odchodzi z organizacji. Może się wówczas okazać, że nie możemy szybko zadbać o bezpieczeństwo informacji w firmie. Nie mamy po prostu wystarczającej wiedzy o konfiguracjach urządzeń, miejscach przechowywania i przetwarzania danych, nie znamy wszystkich metod dostępu do systemów informatycznych, haseł i osób, które mają da nich dostęp. Właściwa dokumentacja tworzona przez firmę zewnętrzną w połączenia z właściwie opisanymi procedurami zagwarantuje zniesienie tego ryzyka niemal do zera.
9. Problem dotyczący rozwoju środowiska IT. Niewielki dział IT, zajęty bieżącą pracą nad usuwaniem problemów, może nie mieć czasu i wystarczających kompetencji, aby w sposób skuteczny zaplanować rozwój infrastruktury zgodnie z najnowszymi technologiami i trendami rynkowymi. W pewnej perspektywie czasowej może to być poważne ograniczenie dla rozwoju organizacji.
Komentarze
5