- 3Dmark Vantage GPU Score PERFORMANCE ~ 4700-5400 punktów
- 3Dmark Vantage GPU Score HIGH ~ 3000-3400 punktów
- Zalecany zasilacz: 450W
Do 500zł można już kupić naprawdę całkiem „przyzwoitą” grafikę. Dostępne we wspomnianym przedziale będą tym razem już dwa rodzaje kart, oparte z jednej strony o GeForce 9800GT, a z drugiej – Radeona HD4830. W przypadku „dżiforsów”, mamy do czynienia ze specyficzną, marketingową poniekąd zagrywką producenta, która ma na celu przedłużenie rynkowego żywotu udanym układom G92. Co także warto podkreślić, GeForce 9800GT nie różni się praktycznie niczym od „starego” i sprawdzonego w bojach 8800GT (wydajność), poza wsparciem dla technologii HybridPower. W odpowiedzi na nią, ATi/AMD stworzyło okrojoną wersję dzisiejszego flagowego produktu firmy, czyli Radeona HD4850.
W ten sposób powstał Radeon HD4830, którego niezłe parametry (640 jednostek SP, szyna pamięci 256-bit, 16 RBE) pozwalają pobić w/w GeForce'y w niemal każdym dzisiejszym tytule, pod warunkiem rzecz jasna, iż nie będzie to gra „dedykowana” pod układy konkurencji (część tytułów należących do programu: „the way is nvidia - meant to be played”).
Z drugiej strony, różnice pomiędzy obydwiema konstrukcjami w przekroju testów jakie mieliście okazję zobaczyć na łamach naszego serwisu, nie są tak kolosalne jak by się mogło wydawać.
Jeżeli stawiamy w głównej mierze na prezentowaną wydajność, odpowiedź wydaje się prosta – Radeon HD4830. Jeżeli na przywiązanie do firmy nvidia, wsparcie dla SLi, bądź PhysX'a wybierzmy GeForce'a. Z obydwu tych kart większość użytkowników, biorąc pod uwagę ich atrakcyjną cenę, powinna być i tak w pełni zadowolona.
Konkretne modele które można polecić w tej kategorii cenowej, to na pewno testowany niedawno Powercolor HD4830, który łączy dobrą wydajność z cichą pracą wentylatora. uzyskiwane niskie temperatury pracy przy wykorzystanym niewielkim module chłodzenia także stawiają tę konstrukcję w bardzo pozytywnym świetle. Dobrze pod względem ceny wygląda tu także bardzo podobna z aparycji, ale tym razem „niebieska” konstrukcja markowana przez HiS'a. Na dodatkowy plus obydwu wspomnianych tu kart składa się także doposażenie sekcji zasilania w „chłodzenie” dodatkowym miedzianym radiatorem.
Powercolor HD4830 512MB GDDR3
HiS Radeon HD4830 512MB GDDR3
W przypadku GeForce 9800GT dosyć dobre wrażenie robi karta produkcji Gigabyte'a wyposażona w „zalmanowskie” VF830-ALCu. Karta zwraca swoją uwagę przede wszystkim niskimi temperaturami pracy oraz świetną podatnością na overclocking. Jedynym „zauważalnym” mankamentem zastosowanego Zalmana jest jego nie najcichsza praca w trybie spoczynku. W porównaniu jednak z niektórymi modelami z wyższej półki, chłodzenie pod tym względem dobrane zostało stosunkowo optymalnie.
Gigabyte GeForce 9800GT 512MB GDDR3