Dziesięć potrzeb i wiele różnych aplikacji do wyboru. Nie są jedynymi, ale naszych testach postawiłem je wyżej od innych.
Delegacja, konferencja, szkolenie, czyli inaczej wyjazd w celu realizacji określonych celów służbowych nie zawsze oznacza podróż z punktu „A” do punktu „B” i z powrotem. Podróże kształcą, a podróże służbowe rozwijają, szczególnie firmę dla której pracujemy.
- Bookowanie noclegu czyli rezerwacja online
- Zamawianie posiłków
- Komunikacja miejska
- Taxi, Uber, czyli komunikacja osobowa
- Wynajem auta
- Raportowanie delegacji
- Mapy, czyli orientacja
- Pogoda
- Podróż samolotem
- Podróż pociągiem
- Relax
Dziesięć potrzeb i wiele różnych aplikacji do wyboru. W trakcie delegacji wiele rzeczy może się zdarzyć, każdy kto choć raz wybrał się w delegację dłuższą niż jeden dzień wie, że działają tutaj prawa Murphiego i należy być przygotowanym na alternatywne rozwiązania. Przedstawione aplikacje nie są jedynymi, nie są nadzwyczajnymi, za to prezentują poziom, który w testach postawił je wyżej od innych.
Plusem większości z nich jest fakt, że możemy z nich korzystać nie tylko w trakcie podróży służbowej, a niejednokrotnie pomogą nam uratować sytuację która nas zastała. Z jednej strony używamy ich w codziennym życiu prywatnych, jednak ich wykorzystanie w delegacji ma swoje dobre strony.
Bookowanie noclegu czyli rezerwacja online
Na rynku dostępnych jest wiele bardziej lub mnie rozwiniętych serwisów, jednak niewątpliwy prym wiodą trzy: Trivago, Booking.com oraz HRS. Każdy oferuje wersję mobilną na smartfon, jednak podczas wielogodzinnych testów, tylko HRS nie zacinał się w trakcie rezerwacji i odwoływania rezerwacji. Przeglądanie informacji o hotelach, sprawdzanie dostępności, cen jak i lokalizacji, działało równie dobrze we wszystkich trzech. Jeśli chodzi o wersje przeglądarkowe, wszystkie serwisy sprawdziły się bez zarzutu, bez problemu pokazując pokój w kilku wersjach cenowych. Który najlepszy? Na razie remis.
- Trivago > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
- Booking.com > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
- HRS > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
Zamawianie posiłków
Wśród liderów możemy wskazać dwa serwisy: Pyszne.pl oraz Pizzaportal.pl. Wersje mobilne z wieloma błędami, a z opinii użytkowników niestety wynika, że im nowsza wersja, tym gorzej w obsłudze - co niestety muszę potwierdzić. Wersja przeglądarkowa bez zarzutu. Co do cen i promocji na portalach, należy rozważyć zasadność korzystania z tego typu firm. Są sytuacje gdy jest to po prostu wygodne i stanowi jedyną możliwą alternatywę, jednak na co dzień można wykorzystać inne metody. Pamiętajmy, że jeśli mamy ulubioną restauracje sieciową, w pobliżu może być jej filia. Rosnącą konkurencją dla wspomnianych dwóch staje się powoli Ubereast, jednak ograniczona ilość współpracujących restauracji nie stawia go w najlepszej sytuacji w stosunku do pozostałych dwóch serwisów.
- Pyszne.pl > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS
- Pizzaportal.pl > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
Komunikacja miejska
Testując kilka dostępnych aplikacji najlepiej sprawiła się aplikacja Transportoid. Pozwala nam, przez wpisanie naszej lokalizacji i celu, odnaleźć linię autobusową oraz godzinę przejazdu autobusu w naszej okolicy. Jeśli jesteśmy w obcym mieście i nie wykluczamy transportu publicznego, będzie to dobre ułatwienie dojazdu w zaplanowane miejsce. Jej niewątpliwym minusem jest fakt, że nie obejmuje obszaru całego kraju, a na chwilę obecną tylko największe miasta. Szkoda również, że nie ma możliwości zakupu biletu przez aplikację – przynajmniej dla tych przewoźników, którzy taką opcję już wprowadzili.
- Transportoid > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
Taxi, Uber, czyli komunikacja osobowa
Na rynku aplikacji mamy wiele możliwości, tak jak w przypadku pozostałych sytuacji. Wyszukując wśród dostępnych aplikacji najlepiej sprawdziły się dwie: Itaxi, czyli Taxismart oraz Uber. Oba systemy posiadają aplikacje mobilne jak i system zamówienia przez stronę www. Testowałem obie aplikacje, z czego Taxismart wydaje się łączyć większy zasięg w kraju. Podobnie jak przy innych próbach testowane były lokalizacje takie jak Katowice, Warszawa, Karwia, a w tym przypadku i Wojkowice. W tej ostatniej miejscowości Uber nie funkcjonuje – tak wynika z informacji na stronie. Jednak ku mojemu zdziwieniu i w niedzielę znalazł się transport z Wojkowic do Katowic. Tak samo zadziałało Taxismart. Co do funkcjonalności samej aplikacji, obie mają niedogodności, jednak działają i spełniają swoją funkcję.
- Itaxi > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
- Taxismart > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
- Uber > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
Wynajem auta
W sytuacji gdy specyfika naszej delegacji zakłada przemieszczanie się po kilku miastach, dobrą opcją jest wynajęcie auta na kilka dni. Można skorzystać z wyszukiwarek firm takich jak Avis czy Express. Aby mieć dostęp do większej ilości lokalizacji i ofert polecam Rentalcars.com, która wyszukuje oferty z czternastu największych wypożyczalni. Pamiętajmy jednak, że większość wypożyczalni znajduje się w okolicach lotnisk i dużych dworców PKP i PKS. Serwis działa sprawnie i szybko, pozwalając zarezerwować auto, jak i z niego zrezygnować.
- Rentalcars.com > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
Raportowanie
Delegacja to nie tylko praca w terenie jak rozmowy, przemieszczanie się, noclegi czy posiłki. Każdy tego rodzaju zakup należy odpowiednio udokumentować. Pracując lub prowadząc własną firmę możemy robić to „ręcznie” lub skorzystać z gotowej rozwiniętej aplikacji. W trakcie testów sprawdzałem trzy, jednak to aplikacja Delegowany.pl najmniej mnie do siebie zraziła.
Rozbudowana aplikacja umożliwia niemal dowolną konfigurację: rozliczanie delegacji, wnioski zakupowe, monitoring gps, kalendarz czy monitoring czasu pracy. W zależności od potrzeb zamawianą aplikację można w każdym momencie rozbudować o dodatkowe modułu – oczywiście dodatkowo płatne.
- Delegowany.pl > płatna, wersja www i mobile: Android
Mapy, czyli orientacja
Gdy znajdujemy się w nowym miejscu często musimy się odnaleźć, gdzieś trafić, ewentualnie zaplanować "zwiedzanie". Z jednej strony dobrym rozwiązaniem są mapy, które możemy ściągać i przeglądać offline - szczególnie gdy jesteśmy w roamingu. Z drugiej mapy online pozwolą nam na bieżąco poszukiwać potrzebnych zasobów.
W trakcie testów sprawdzałem funkcjonalność Zumi, Targeo oraz GoogleMaps. Celem stała się miejscowość wypoczynkowa Karwia, a poszukiwanym elementem „obiady domowe”. Żadna z aplikacji nie pokazała mi wszystkich miejsc – te znam z wcześniejszych pobytów – ale najlepszym wynikiem popisał się GoogleMaps. Mimo wielu niedoskonałości i zdarzających się błędów, jest to moim zdaniem najtrafniejszy wybór.
- GoogleMaps > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
Pogoda
Nie bez znaczenia przy planowaniu naszej podróży w delegacji jest pogoda, która zmienia się dość zaskakująco w obecnym roku. Planując choćby rodzaj ubrań które mamy zabrać, czy czas w jakim pokonamy dany odcinek, musimy uwzględnić warunki pogodowe. I jak w przypadku innych zdarzeń, do testów wybrane zostały trzy: Weather, Accuweather Platinium oraz TVN Meteo.
Aplikacje sprawdzałem przez tydzień w każdej lokalizacji w której się znalazłem, wraz z przewidywaniami na wszystkie zaplanowane dni testu, korygując o zmiany w dniu kolejnym. Pomimo mojego wcześniejszego przekonania do Weather, najlepiej sprawdziła się aplikacja Accuweather, która nie zawiesiła się ani razu a jej przewidywalność mogę określić na poziomie 85%.
- Accuweather Platinium > płatny, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
Podróż samolotem
Zakładając dynamikę naszej delegacji zdarzają się sytuacje, w których musimy wybrać środek transportu inny niż samochód i pociąg. Z uwagi na teoretyczną oszczędność czasu w samej podróży, przy wypadkach nagłych jak i przy planowaniu dłuższej podróży, optymalnym rozwiązaniem wydaje się przelot samolotem. Z jednej strony możemy rezerwować miejsce na stronie przewoźnika, w drugiej z pomocą przychodzi nam Skyscanner.
Pomimo istnienia innych równie dobrych aplikacji, ta wspiera nas dwoma dodatkowymi modułami, które jednak w moim wypadku się nie sprawdziły – wyszukiwanie hotelu oraz wynajmu auta. Jednak pomimo tego, wyszukanie najkorzystniejszego połączenia z Katowic do Gdańska, przelotu do Tokyo czy do Londynu było kwestią dosłownie kilku minut.
- Skyscanner > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
Podróż pociągiem
Ze względu na koszty najczęściej decydujemy się przejazd pociągiem. Taka podróż ma też ten plus, że pozwala pracować. Do planowania i orientacji w rozkładzie kolejowym pomoże nam aplikacja PKP o nazwie Bilkom. Funkcjonalnie podczas testów sprawiała się nie najgorzej, jednak nie uwzględniła opóźnień. Najbardziej zdumiewającym błędem było pokazanie tras, które zostały już wycofane. Jej atutem jest natomiast dostępność na wszystkie trzy platformy i wersja www.
Zakładając porównywalną funkcjonalność i mniej błędów do tej funkcji poleciłbym mój Pociąg autorstwa Adriana Łubika. Pomimo że aplikacja sprawdza się lepiej niż wspomniana wcześniej, to jednak brakuje tutaj możliwości zakupu biletu, której w całej aplikacji nie znalazłem.
- mój Pociąg > darmowy, tylko wersja mobile: Android
- Bilkom > darmowy, wersja www i mobile: Android, iOS, Windows Phone
Relax
Każdy, nawet najbardziej zdeterminowany pracownik w delegacji jest dalej człowiekiem i należy mu się chociaż chwila relaksu. Wiele osób korzysta z niej w trakcie jazdy, ćwiczeń na siłowni czy biegania. Audiobook+ jak wiele innych tego typu aplikacji daje użytkownikowi dostęp do tysięcy pozycji. Mamy możliwość ściągnięcia sobie danej książki na urządzenie mobilne lub odsłuch. Wersja darmowa obejmuje 2500 godzin odsłuchu.
- Audiobook+ > abonament, mobile: Android, iOS, Windows Phone
W tematyce oprogramowanie do firmy polecamy również:
- TOP 10 Darmowe usługi online dla firm i przedsiębiorców
- 10 darmowych programów do firmy
- 10 narzędzi do konfigurowania i oczyszczania Windows 10
Komentarze
3