W tej kategorii cenowej żegnamy się ze starym Celeronem M, stawiając na dwurdzeniowe rozwiązania od Intela i AMD. Poza tym notebook powinien mieć 2 GB RAM, system operacyjny (najlepiej Windows Vista Home), wskazany byłby czytnik kart pamięci, mile widziane wyjście HDMI, powinien też być solidnie wykonany i ładny. Można już znaleźć laptopy z ekranem 16-calowym, jeśli ktoś potrzebuje panoramicznej rozdzielczości. Zobaczmy więc, jakie konkretnie modele są warte uwagi w cenie do 2500 złotych.
Zacznijmy skromnie: Acer eME520-162G16 to przy cenie 1700 złotych bardzo kusząca propozycja dla kogoś, kto nie chce ponosić zbyt dużych wydatków. Dwurdzeniowy procesor, 2 GB RAM, system Vista w komplecie – nic, tylko uruchamiać i działać.
Nieco droższy, bo kosztujący 1900 złotych notek Fujitsu-Siemens Esprimo Mobile V6505, bardzo podobny do tego, który polecał na Forum Maciek „hardnet”. Tutaj już procesor nie powinien stanowić wąskiego gardła (Core2 Duo P7350, 2.0 GHz, 3MB cache), dodatkowo mamy 2 GB DDR2 800 MHz, czytnik kart pamięci, jest nawet złącze eSATA.
Bardzo ciekawy model, na którym nawet można się pokusić o uruchomienie starszych gier (grafika Intel GMA4500). Jedynym mankamentem (choć nie dla wszystkich) jest brak systemu operacyjnego.
Podobnie jest w przypadku kosztującej 1900 złotych nowości od MSI - laptopa VR630X-009PL. Jednak patrząc na specyfikację techniczną widać, że to bardzo nowoczesny i wydajny notek - dwurdzeniowy Athlon 64, grafika GF 9100M z własną pamięcią, ekran 16 cali 1366x768, czytnik kart pamięci... Interesująca oferta, zwłaszcza dla kogoś, kto już ma wcześniej kupiony system operacyjny.
Swoich zwolenników mają też serie A300 i L300, rozwijane konsekwentnie przez Toshibę. W średnim zakresie cenowym mieści się sporo modeli z tych serii, przykładowo Satellite L300-1AM z Pentium Dual Core czy też Satellite A300D-15H z procesorem AMD Turion 64 X2. To multimedialne, wydajne i uniwersalne laptopy, o ciekawym wyglądzie, pełnym błyszczącej czerni i agresywnych, metalicznych wstawek.
Liczne grono zwolenników ma też firma Dell, która oferuje laptopy serii Inspiron 1525, bardzo dopracowane, solidne, znane z wysokiej jakości ekranów LCD, produkowane w kilku wersjach kolorystycznych.
Na koniec jeszcze jeden laptop z grupy lekkich i mobilnych. Nowy Packard Bell Easynote (BU45-P-113) to maleństwo z ekranem 12.1 cala i procesorem C2D, jego waga to jedynie 1.9 kg.
Jest to jeden z najtańszych, niewielkich laptopów, można na nim wygodnie pracować, a nie stanowi uciążliwego balastu w podróży.
Nie sposób w tej kategorii cenowej wytypować wszystkie modele, które z jakiegoś powodu stanowią ciekawą ofertę, jednak w gruncie rzeczy po przestudiowaniu specyfikacji kilkudziesięciu laptopów mam wrażenie, że konfiguracje są do siebie bardzo zbliżone. Wybierając odpowiedni model szukajmy więc cechy, która została w nim najbardziej wyróżniona, a która jest dla nas najważniejsza – wydajny procesor, mocna grafika, możliwość rozbudowy pamięci, wyjście HDMI, niewielka waga.
A na naszym Forum w tej kategorii użytkownik Darkeners polecał notka Samsung NC10.