Platforma testowa
- OnePlus 3T (Smartfon, Android 8.0, aptX)
- Apple iPhone 7 (Smartfon, iOS 11.1)
Głośnik Ultimate Ears Boom 2 został stworzony głównie do współpracy z urządzeniami mobilnymi przy pomocy łączności Bluetooth. Z tego powodu do testów użyłem jedynie dwóch smartfonów: OnePlus 3T oraz iPhone 7. W praktyce jakość dźwięku odtwarzana z obu urządzeń była identyczna, gdyż sygnał jest przesyłany do głośnika w postaci cyfrowej, a dopiero w nim jest przetwarzany na analogowy przez układ DAC.
Wszystkie odtwarzane utwory były skompresowane bezstratnie (FLAC) lub zupełnie nieskompresowane (WAVE). Każda osoba ma inny gust oraz mniej lub bardziej wyczulony słuch, dlatego warto pamiętać o tym, że ocena jakości dźwięku jest subiektywną opinią autora testu.
Subiektywna ocena jakości dźwięku
UE Boom 2 imponuje nie tylko swoim wykonaniem. Model ten wypada równie dobrze pod względem brzmienia. Osobom, które wcześniej nie miały do czynienia z głośnikami bezprzewodowymi tej klasy, aż trudno uwierzyć, że tak niewielki głośniczek potrafi zapełnić małe pomieszczenia dźwiękiem o wysokiej dynamice i nośności, porównywalnej do małych zestawów kolumn w układzie 2.0.
Duża przestrzeń dźwięku
Już pierwsze minuty obcowania z Boom 2 potwierdzają deklaracje producenta o tym, że dźwięk rozchodzi się 360 stopni wokół niego. Głośnik generuje naprawdę przestrzenną, głęboka scenę, której brzmienie niemal równomiernie rozchodzi się wokół jego osi.
Charakterystyka ta pozwala cieszyć się dużą przestrzenią oraz donośnością, co jest szczególnie ważne w przenośnych głośnikach, które muszą gwarantować równie angażujące brzmienie zarówno w pomieszczeniach jak również na łonie natury. Głośność Boom'a 2 jest bardzo wysoka, dzięki czemu da się uzyskać zajmujący, wyraźny dźwięk nawet na otwartej przestrzeni.
Generowane przez ten głośnik brzmienie dość mocno zmienia się w zależności od jego umieszczenia oraz poziomu głośności odsłuchu.
Dobry bas, jak na tak malutki głośniczek
Generalnie dźwięk odznacza się jasnym i dynamicznym tonem o niezłej rozdzielczości oraz stosunkowo wyrównanej charakterystyce. Precyzyjna, choć momentami nieco zamglona i odsunięta średnica tworzy zgodną parę z dość nisko schodzącym, dobrze kontrolowanym, delikatnie ściśniętym basem.
Należy wziąć pod uwagę, że po tak niewielkim głośniczku raczej nie powinniśmy się spodziewać tonów niskich rodem z dużych zestawów 2.1, jednak jak na tę klasę sprzętu jest naprawdę dobrze.
Aby uzyskać jeszcze lepsza jakość basu należy dobrze przemyśleć umieszczenie głośnika. Z naszych obserwacji wynika, że tony niskie wyraźnie zyskują na sprężystości oraz ogólnej donośności gdy ustawimy Boom'a na twardym podłożu w rogu pokoju.
Ważne jest również unikanie rozkręcania głośności na maxa, co zdecydowanie pogarsza brzmienie. Drastyczną różnicę można usłyszeć nie tylko w basach, które stają się kartonowane i mało zrozumiałe. Odbija się to także w charakterystyce średnicy, która staje się zdecydowanie bardziej ostra, jazgotliwa i ogólnie mało przyjemna w odbiorze.
UE Boom 2 nada się do słuchania zdecydowanej większości typów muzyki. Świetnie spisze się on w połączeniu z muzyka popularną, rockiem, bluesem, jazzem, muzyką elektroniczną, rapem a nawet heavy metalem.
Trzeba jednak uważać na utwory bogate w nisko schodzący bas takie jak YG - I am Real 1 lub Kendrick Lamar - HUMBLE, których linie melodyjne wykraczają poza pasmo przenoszenia tego głośniczka. Należy mieć na uwadze fakt, że nie jest to audiofilski sprzęt do profesjonalnego nagłośnienia, dlatego warto mierzyć swoje zamiary na możliwości tej małej kolumienki.
Podsumowanie
Wytrzymały, wodoodporny, dobrze brzmiący - te trzy cechy doskonale podsumowują UE Boom 2. Nie straszne są mu upadki, zachlapania oraz błoto dzięki czemu można cieszyć się ulubiona muzyką nie tylko w domu, lecz także na łonie natury. Ewentualne zabrudzenia można łatwo usunąć ciepłą wodą z mydłem i cieszyć się dalej jego dobrze wyważonym brzmieniem.
Boom 2 nie tylko świetnie spisze się w roli towarzysza wycieczek oraz przygód, lecz także będzie dobrym wyborem dla osób poszukujących po prostu nieźle grającego, niewielkiego głośniczka bezprzewodowego do domu lub pracy
Ocena końcowa
- Czytelne, wyrównane brzmienie
- Dźwięk rozchodzący się 360 stopni wokół głośnika
- Głębokie, nisko schodzące basy jak na tej klasy sprzęt
- Świetna jakość wykonania
- Wodoodporność
- Długi czas pracy na baterii
- Duża funkcjonalność
- Znaczne pogorszenie jakości dźwięku przy bardzo dużej głośności
- Brak wizualnej informacji o stanie naładowania baterii
Komentarze
5Na zdjęciach już widać, że jest zakurzony. Ale wedle autora się nie brudzi, nawet gdyby wpadł w smar...
I nie wodoodporny, a wodoszczelny.