Ultrabooki konwertowalne oprócz funkcjonalności ultra mobilnego laptopa dzięki sprytnej konstrukcji mogą w razie potrzeby zmienić się w poręczny tablet.
Ultrabook czyli broń Intela wycelowana w inwazję tabletów. Dzięki systemowi Windows 8 oraz ekranowi z funkcją multidotyku, zapewnia jeszcze większy komfort użytkowania, przez co może być bardziej skuteczny w walce o serca i portfele kupujących. To ósemkowe okienka pozwoliły w końcu Ultrabookom stawić czoło coraz bardziej popularnym tabletom z systemem Google Android oraz Apple iOS. Jednakże sam dotykowy ekran to nie wszystko, dzięki specjalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym tzw. ultrabook konwertowalny – może łatwo przekształcić się w … tablet.
Dotykowy ekran z funkcją rozpoznawania do dziesięciu punktów jednocześnie (wielodotyk) oraz kafelkowy interfejs Modern UI pozwalają w końcu wygodnie i szybko obsługiwać komputer za pomocą palca. Ultrabook konwertowalny to sposób na rozwiązanie wszechstronnego użytkowania komputera. Pozwoli on szybko przejrzeć strony w Internecie, obejrzeć ulubiony serial, odstresować się ulubioną grą, a potem wygodnie i efektowanie popracować. Poza tym większość Ultrabooków konwertowalnych jest wygodniejsza do użytkowania w „trybie tabletu” niż zwykły tablet. Często użytkownicy tabletów dokupują specjalne podstawki, które umożliwią wygodne ustawienie tabletu np. na biurku czy stole. W ultrabookach taką naturalną podstawką jest najczęściej sama obudowa, która daje się ustawić niemal w dowolnej pozycji – np. Lenovo IdeaPad Yoga 13. Ekran dotykowy już wkrótce stanie się obligatoryjnym wyposażeniem dla Ultrabooków, wyposażonych w czwartą generację układów Intel Core o kodowej nazwie Haswell. Jak widać dotykowa rewolucja staje się faktem i już niedługo nasze palce będą powszechnie głaskać komputerowe ekrany.
Rozwiązania konstrukcyjne w Ultrabookach konwertowlanych i przykładowe modele:
Póki co na rynku możemy znaleźć zaledwie kilka modeli hybrydowych Ultrabooków, ale już wkrótce zaczną one dominować i wypierać „zwykłe” ultrabooki z „nieczułym” na dotyk ekranem. Dostępne obecnie ultrabooki konwertowalne różnią się nie tylko wyglądem, ale również sposobami w jakie mogą przekształcać się z typowego laptopa w tablet. Jak widać konstruktorom nie brakuje pomysłów i jeden jest bardziej ciekawy od drugiego. Wyjątkiem jest jedno z tych rozwiązań, które stosowane jest już od co najmniej dziesięciu lat w różnego rodzaju laptopach z dotykowym ekranem. Jest to obracany i składany ekran, który „trzyma” się na jednym zawiasie.
Obracany i składany ekran
W modelu Lenovo ThinkPad Twist zastosowano konwencjonalne rozwiązanie z tzw. kurzą stopką, która pozwala obracać ekran i składać go w odwrotnej pozycji.
Odchylany o 360 stopni ekran
Lenovo IdeaPad Yoga 13 to z pozoru zwykły ultrabook, którego ekran obsługuje funkcje dotyku i może zostać „odchylony” nawet o 360 stopni do tyłu. Dzięki temu rozwianiu możemy go ustawić w kilku pozycjach – jak typowy laptop, jak tablet umieszczony w stojaku, jak tablet „na płasko” oraz zrobić tzw. namiot, co ułatwi np. przeprowadzenie prezentacji.
Rozsuwany ekran (slider)
Rozsuwany ekran typu slider to pomysł rodem z telefonów komórkowych oraz smartfonów, co pozwalało połączyć duży ekran oraz fizyczną klawiaturę w jednej obudowie. Dobrym przykładem jest ultrabook Toshiba Satellite U920T oraz Sony Vaio DUO 11.
Ekran obracany w ramce
Ekran obracany w osi swojej ramki to autorski pomysł Della, który po raz pierwszy zastosowano w „netbooku” Dell Inspiron Mini Duo. Ten innowacyjny i dość ciekawy patent jest kontynuowany w nowym modelu XPS Duo 12.
Dwa ekrany – na wierzchu i pod spodem pokrywy
Konstruktorzy konwertowalnego Asus TAICHI poszli po najmniejszej linii oporu i nie zastosowali wymyślnego mechanizmu obracania czy zsuwania ekranu. Po prostu na kalpie umieścili dwa ekrany – dotykowy na wierzchu i zwykły od środka – można je używać razem lub oddzielnie.
Odczepiany ekran
Lenovo ThinkPad Helix to gorąca nowość, która oferuje najbardziej wszechstronne możliwości transformacji. Jego ekran daje się całkowicie oddzielić od części z klawiaturą, a w trybie zadokowania można nim dowolnie manipulować. Po krótce można stwierdzić, że jego konstrukcja sprawia, ze jest to idealny notebook i tablet w jednym.
W naszym rankingu laptopów przetestowaliśmy następujące modele (w kolejności alfabetycznej).
- Asus TAICHI 21 - cena około 7000 zł
- Dell XPS Duo 12 (9Q23) - cena około 5800 zł
- Lenovo ThinkPad S230u Twist - cena około 4600 zł
- Lenovo YOGA 13 - cena około 4400 zł
- Samsung ATIVsmart PC Pro 700T (XE700T1C-A01PL) - cena około 3300 zł
- Samsung ATIVsmart PC Pro 700T (XE700T1C-A04PL) - cena około 4900 zł
- Sony SVD1121P2EB VAIO DUO 11 - cena około 5700 zł
- Toshiba Satellite U920T-102 - cena około 4000 zł
Komentarze
1