Eaton Ellipse Pro 1200 od strony funkcjonalnej przypomina bardzo APC Back-UPS Pro 900. Jest to tak samo UPS typu Line Interactive z technologią wyrównywania napięcia AVR. Tak samo posiada gniazda ECO odłączane po wyłączeniu urządzenia w gnieździe Master, oraz tak samo posiada zabezpieczenia linii danych i zasilających przed przepięciami.
Również kształt napięcia wyjściowego w postaci aproksymowanej sinusoidy jest tutaj wspólnym mianownikiem. Od strony sprzętowej główną różnicą pomiędzy tymi modelami jest deklarowana moc - 1200VA w Eatonie vs 900VA w APC - przy zbliżonej cenie.
Z pewnością UPS wyróżnia się gniazdem umożliwiającym korzystanie z adapterów PLC i być może wśród produktów Eatona jest to normą, ale przyznam szczerze, że nie spotkałem się z tego typu rozwiązaniem u innych producentów. Jest to cecha, która z pewnością powinna być brana pod uwagę przez osoby posiadające sieci oparte o okablowanie elektryczne. Trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, kiedy brakuje prądu i nagle zostajemy odcięci od Internetu… Prąd, prądem, ale Internet musi być – parafrazując wyniki ostatnich badań młodzieży w których wyszło, że Internet jest dla nich ważniejszy niż światło słoneczne…
Będąc na koniec przy temacie gniazd warto zaznaczyć, że urządzenia można kupić pod konkretne wyjścia: FR, DIN, IEC.
Ogólnie Eaton Ellipse Pro 1200 jest UPS-em, który pozwoli podtrzymać nawet bardziej prądożerne, domowe, zestawy komputerowe, zaś dodatkowe funkcje jak wyłączanie gniazd ECO, czy zabezpieczenia linii danych z pewnością będą działać „in plus” przy wyborze tego modelu.
Ocena końcowa:
- gniazda ECO,
- zabezpieczenie linii danych,
- gniazdo PLC
- mechanizm wymiany akumulatorów można poprawić
Komentarze
14Ps. My english is good
topologia Line- interactive (AVR z busterem i faderem)
Co konkretnie ten test pokazuje? Że nadaje się jako awaryjne źródło zasilania lampki nocnej?
Co do czasu podtrzymania tego UPSa to proponuje ciekawe wyliczenie: dwie żarówki czyli 50W przez 1h 40min to 80Wh (watogodzin), dwie bateria UPSa 12v7Ah to w sumie 12x7x2=168Wh - albo te akumulatory takie słabe albo ten UPS zmarnował połowę energii akumulatorów:)
No to jeszcze ciekawsze pytanie na koniec: dlaczego UPS ma w nazwie 1200 skoro ma 750 wat?
coś wątpliwa ta jakość...