Przegląd typów usług dostępnych chmurze
Współcześnie coraz więcej usług, aplikacji i funkcji oferowanych jest w środowisku chmurowym. Na pytanie, jakiego typu usługi mogą być oferowane w środowisku chmurowym, należy odpowiedzieć innym pytaniem - a z jakiego typu chmurą mamy do czynienia?
Wyróżnia się trzy zasadnicze modele chmury obliczeniowej, w których zakłada się dostarczenie klientowi pełnej infrastruktury IT (model Infrastructure as a Service), platformy do uruchamiania aplikacji webowych (Platform as a Service) oraz oprogramowania obsługiwanego przez przeglądarkę internetową (Software as a Service).
Serwery wirtualne
Infrastruktura jako usługa (Infrastructure as a Service, IaaS) to model chmury, która zakłada dostarczenie kompletnej infrastruktury informatycznej niezbędnej do uruchamiania własnych aplikacji biznesowych, rozwiązań korporacyjnych czy wydajnych serwisów i portali internetowych. Zamiast kupować serwery na własność, w ramach chmury IaaS użytkownik wynajmuje potrzebną moc serwerów wirtualnych (nazywanych tutaj instancjami) oraz przestrzeń dyskową do składowania swoich danych.
Dwie najważniejsze polskie chmury obliczeniowe oferujące usługi w modelu IaaS to Oktawave oraz e24cloud.com, która należy do spółki Beyond.pl. Na świecie największą popularnością cieszą się usługi dostarczane na platformach Amazon EC2, Rackspace i Microsoft Azure.
Hosting aplikacji i WWW
Jednym z popularniejszych zastosowań chmury IaaS jest hosting aplikacji i stron WWW. W tym kontekście chmura przejawia się jako „lepszy hosting” – idealny zarówno dla początkujących projektów (tzw. start-upów) jak i dużych serwisów internetowych, portali oraz sklepów internetowych.
Chmura oferuje elastyczność, jakiej nie ma w przypadku serwerów VPS i dedykowanych. W dowolnej chwili można zmienić konfigurację chmury zmniejszając lub zwiększając moc serwerów oraz pojemność dysków. Mechanizm skalowania udostępnianych zasobów automatycznie dostosowuje moc serwerów tak, aby obsłużyć wzmożony ruch sieciowy np. w trakcie prowadzenia akcji promocyjnych czy wzrostu zainteresowania ofertą sklepu w okresie przedświątecznym.
Oktawave udostępnia kilkanaście prekonfigurowanych aplikacji gotowych do działania w niewiele ponad dwie minuty od ich zamówienia. Aplikacje te uruchamiane są na platformie Oktawave, dzięki czemu z jednej strony użytkownik korzysta ze wszystkich zalet chmury, z drugiej w kilka chwil otrzymuje on w pełni funkcjonalną, działającą aplikację webową. Do wyboru jest kilkanaście różnych rozwiązań – systemów zarządzania treścią (m.in. Joomla!, Drupal), blogów (WordPress), galerii zdjęć (Coppermine), for internetowych (phpBB, SMF) ale również sklepów internetowych (osCommerce, PrestaShop, Magento).
IaaS dla biznesu
Oczywiście lista zastosowań chmury dostarczanej w modelu IaaS jest znacznie szersza niż hosting internetowy. Zasoby chmury mogą być wykorzystywane przez firmy i organizacje przetwarzające duże ilości danych – przemysł, jednostki badawczo-rozwojowe czy instytucje naukowe itp. Chmura oferuje wysoką moc obliczeniową (z możliwością łączenia serwerów w klastry) i zasoby dyskowe, które mogą być alokowane w potrzebnym okresie czasu. Jest to możliwe dzięki mechanizmom rozliczania wyłącznie za wykorzystanie zasoby oraz możliwości dynamicznego zamawiania dodatkowych serwerów i rezygnacji z mocy obliczeniowej, kiedy ta nie jest już potrzebna.
Małe i średnie firmy mogą przenosić swoje serwery do chmury. Podejście to eliminuje konieczność ponoszenia wysokich, jednorazowych kosztów inwestycji we własną fizyczną infrastrukturę na rzecz wynajmowania potrzebnych zasobów serwerów wirtualnych, dysków i sieci. W ten sposób firma pozbywa się również kosztów związanych z utrzymywaniem infrastruktury IT we własnej serwerowni lub centrum danych. MŚP mogą uruchamiać też w chmurze swoje dowolne systemy i aplikacje biznesowe (np. systemy ERP, CRM, produkcyjne) oraz przechowywać dane różnego typu (pliki, bazy danych). Oczywiście pod warunkiem, że nie istnieją wewnętrzne regulacje i przepisy prawne, które by tego typu działania ograniczały lub ich wręcz zakazywały.