Korzystanie z Windows jest teraz wygodniejsze i widać to zwłaszcza w przypadku paska zadań. W Viście pasek zadań i menu Start zostały nieco zmienione, ale przede wszystkim zmieniony został ich wygląd. W "siódemce" można liczyć nie tylko na zmianę wyglądu, ale także na wyraźnie lepszą funkcjonalność tych elementów.
Na pasku zadań Windows 7 nie znajdziemy małych ikon i etykiet tekstowych. Mamy za to duże ikony bez opisów. Jeśli potrafisz rozróżnić swoje aplikacje po ikonach (to w końcu nic trudnego), to szybko zauważysz, że nowy pasek zadań działa o wiele lepiej niż ten z XP lub Visty. Jeśli jednak nie będzie ci odpowiadał, możesz zastosować małe ikony i włączyć etykiety tekstowe.
Pasek zadań - duże ikony, brak etykiet tekstowych
Do tej pory mogliśmy umieszczać ikony/skróty programów w polu szybkiego uruchamiania na pasku zadań - wystarczyło je przeciągnąć w to miejsce. Windows 7 nie ma już tej funkcji. Teraz możesz przeciągnąć ikonę w dolne miejsce paska zadań, a system automatycznie ją do niego przypnie. Dzięki temu da się uzyskać szybki dostęp do najczęściej używanych programów. Oczywiście można też zmieniać ikony miejscami, aby zorganizować je w taki sposób, jaki odpowiada ci najbardziej. Ale to nie wszystko.
Kiedy uruchomisz program, którego ikona jest na pasku zadań, system wyświetli wokół niej delikatne obramowanie, abyś wiedział jakie aplikacje są włączone. Kiedy najechałeś kursorem myszy na ikonie, Windows Vista wyświetlał niewielką miniaturkę o nazwie "podgląd na żywo". Był to bardziej zbędny bajer niż przydatna funkcja. W Windows 7 rozwiązanie to w końcu działa jak trzeba - przykładowo, jeśli uruchomisz Internet Explorera i wyświetlisz kilka stron na kartach, będziesz mógł z poziomu miniaturek widocznych na pasku zadań dotrzeć do odpowiedniej witryny. Będziesz mógł także pozamykać niepotrzebne karty czy okna, a w przypadku Windows Media Playera zmienić odtwarzany utwór, itd. Krótko mówiąc: w miniaturkach znajdziemy podstawowe funkcje dla danych aplikacji. Obecnie nie ma tych programów zbyt dużo, ale to ma się z biegiem czasu zmienić.
Internet Explorer 8 - zarządzenie programem możliwe już na pasku zadań
Warto też pamiętać, że duże ikony na pasku zadań mają związek z obsługą technologii dotykowych. Posiadacze ekranów reagujących na dotyk będą mogli w łatwy sposób otwierać poszczególne programy.
Listy szybkiego dostępu
Kolejną nowością są listy szybkiego dostępu. Kiedy już przypniesz jakąś aplikację do paska zadań, kliknij nań prawym przyciskiem myszy. Wyświetli się menu kontekstowe zawierające funkcje dostępne dla danej aplikacji (jeśli to możliwe i przewidziane przez producenta).
Dla przykładu, klikając prawym przyciskiem myszy na ikonie Internet Explorera 8 wyświetli się sekcja "Częste", "Zadania" i podstawowe funkcje pozwalające odpiąć program z paska zadań czy też zamknąć okno. Wracając jednak do list szybkiego dostępu - w "Częste" znajdziemy odnośniki do najczęściej odwiedzanych stron WWW, natomiast w "Zadania" funkcję otwarcia nowej karty w przeglądarce lub uruchomienia trybu prywatnego (InPrivate). Jeśli sprawdzimy listy szybkiego dostępu dla Worda, wyświetlą się ostatnio otwierane dokumenty. W ten sposób można łatwo dotrzeć do ostatnio otwieranych plików. Listy szybkiego dostępu powodują, że praca z aplikacjami jest wygodniejsza.
Listy szybkiego dostępu dla Internet Explorera 8
Trzeba jednak poczekać na nowsze wersje wielu programów. Np. listy szybkiego dostępu są dostępne w Internet Explorerze 8, ale w najnowszym Firefoksie - już nie.