Zasobnik systemowy spisuje się o wiele lepiej niż w poprzednich edycjach Windows. Jak dotąd był on bardzo irytującą częścią systemów Microsoftu, nierzadko serwując komunikaty jakich nie chcieliśmy oglądać (np. o tym, że na pulpicie są nieużywane ikony). Mnóstwo programów dodawało do zasobnika swoją ikonkę i również wyświetlało denerwujące komunikaty. Słowem: zasobnik systemowy był miejscem, w którym dużo się działo, ale mało rzeczy było naprawdę istotnych dla użytkownika.
W Windows 7 programy nie mogą irytować swoimi komunikatami, ponieważ nie pozwala im na to system operacyjny. Jeśli jakaś aplikacja dodaje swoją ikonę do zasobnika, to od razu staje się ikoną ukrytą - dostępną po kliknięciu lewym przyciskiem myszy na ikonie strzałki.
Zasobnik systemowy ma wydzielone miejsce na programy, które po instalacji dodają do niego swoją ikonę
Aplikacje nie mogą wyświetlać przeróżnych chmurek z komunikatami, chyba że im na to pozwolisz. Sam zasobnik w dużej mierze także można konfigurować. Wystarczy kliknąć na ikonie strzałki i wybrać przycisk "Dostosuj…". Wówczas wyświetli się okno dotyczące ikon obszaru powiadomień (to kolejna nazwa dla zasobnika systemowego czy traya). Tam można ustawić poszczególne programy, aby pokazywały ikony i powiadomienia, tylko powiadomienia, lub ukrywały zarówno swoje ikony jak i powiadomienia.
Ikony obszaru powiadomień, czyli konfigurowanie zasobnika systemowego
W zasobniku Windows 7 znajdziemy ponadto Centrum akcji, czyli udoskonalone Centrum zabezpieczeń z Visty. Rozwiązanie to wyświetla komunikaty dotyczące systemu, np. po instalacji "siódemki" na pewno poinformuje cię o braku programu antywirusowego.
Centrum akcji - komunikat o braku antywirusa
Jeśli będą cię irytować komunikaty serwowane przez Centrum akcji, możesz je wyłączyć - robisz to w taki sam sposób jak w przypadku dowolnej aplikacji (w oknie Ikony obszaru powiadomień).
Zasobnik systemowy z Windows 7 jest o wiele lepszy i już nie irytuje niepotrzebnymi komunikatami. Można go w dużym stopniu konfigurować.