Tak wygląda ekran zablokowany. Przypomina te znane z iPada i Androida, czyli widoczna jest tapeta, aktualna data i godzina. Jest też parę innych rzeczy, np. liczba nowych wiadomości e-mail.
Zanim przejdziemy do dalszych obrazków, krótka informacja. Windows 8 nie ma jeszcze imienia. Nazywany jest roboczo "Windows 8" i może się okazać, że tak zostanie, ponieważ zyska popularność pod taką właśnie nazwą - jest prosta i łatwa do zapamiętania. Póki co pamiętajmy jednak, że nazwa może się jeszcze zmienić.
Powyższy obrazek przedstawia ekran startowy oparty na interfejsie Metro z Windows Phone 7. To właśnie taki ekran będzie widoczny po uruchomieniu systemu - żegnaj pulpicie z ikonkami i menu Start.
Windows 8 zaoferuje zestaw płytek, które zastąpiły ikony. Każda aplikacja w systemie będzie reprezentowana przez daną płytkę, które zdaniem Microsoftu są lepsze, ponieważ poza ikoną (obrazkiem) aplikacji mogą od razu przedstawiać niektóre informacje. Dla przykładu, aplikacja z prognozą pogody pokaże aktualną temperaturę bez konieczności jej uruchamiania.
Co ważne, w zależności od urządzenia, płytki mogą wyświetlać więcej lub mniej informacji. Na przykład na tablecie zobaczymy tylko liczbę nowych wiadomości e-mail, podczas gdy na komputerze stacjonarnym z dużym monitorem widoczne będą takie informacje jak imię i nazwisko nadawcy.
Mała ciekawostka: na obrazku widać płytkę o nazwie Store (sklep). Sugeruje to, że Microsoft będzie miał własną wersję internetowego sklepu z aplikacjami, podobną do Mac App Store.
Nowa platforma opiera się na standardowych technologiach (HTML5 i JavaScript). Dzięki temu deweloperzy z całego świata będą mogli w łatwy sposób tworzyć aplikacje dla Windows 8. W przypadku "ósemki" aplikacje powinny być pełnoekranowe i zoptymalizowane do obsługi dotykowej.
Na powyższym obrazku widać aplikację "News" z artykułami i RSS-ami.
Aplikacja z pogodą to jeden z dowodów na to, że Windows faktycznie stanie się nowocześniejszym systemem i będzie dobrze dostosowany do obsługi dotykowej. Aplikacje wyglądają bardzo ładnie i działają dynamicznie.
Wszystkie aplikacje stworzone do Windows 8 z myślą o obsłudze dotykowej będzie można obsługiwać także za pomocą myszy i klawiatury. Nie pożegnamy kursora z ikoną strzałki tak szybko, Microsoft będzie jednak stopniowo i powoli odchodził od tego interfejsu i Windows 8 może być początkiem końca myszy.
Windows 8 pozwala na wygodne przełączanie się pomiędzy aplikacjami - wystarczy jeden gest związany z przesunięciem palcem po ekranie. Ma też coś, czego nie znajdziemy w zyskującym na popularności systemie Apple iOS z iPadów. Obydwa systemy pozwalają uruchamiać kilka aplikacji jednocześnie, jednak tylko Windows 8 pozwala umieścić je w dwóch okienkach obok siebie.
Powyższy obrazek przedstawia aplikację News i odtwarzacz wideo włączone na jednym ekranie. Odtwarzacz wideo jest uruchomiony jako aplikacja główna, natomiast News wyświetla jedynie nagłówki artykułów…
… tu z kolei widać, że odtwarzacz jest uruchomiony jako aplikacja poboczna i pierwsze skrzypce gra News.
Ten obrazek przedstawia Internet Explorera 10 (IE10), który został zoptymalizowany do obsługi dotykowej. Przeglądarka przypomina aplikacje z systemów iOS i Android - proste narzędzie do surfowania w sieci, które oferuje podstawowe funkcje, takie jak zakładki.
System będzie miał klawiaturę ekranową. W przypadku IE10 nad klawiszami widoczne będą odsyłacze do stron często odwiedzanych i przypiętych, czyli tych, które chcemy mieć zawsze pod ręką (odpowiednik szybkiego wybierania).
Dla osób korzystających z tabletów wprowadzono też klawiaturę "kciukową", aby wprowadzanie tekstu na tablecie było łatwiejsze, gdy trzymamy go akurat w rękach. Dodatek mile widziany, zwłaszcza że iPad nie oferuje tego typu klawiaturki.
W Windows 8 uruchomisz dotychczasowe aplikacje, choć będą one nieco marnować powierzchnię roboczą ekranu - wyświetlane są jedynie proste ikonki i nazwy, które zużywają tyle miejsca, co mniejsze płytki.
Warto wiedzieć, że płytki będzie można dowolnie ustawiać. Zarówno ich wielkość, jak i rozmieszczenie oraz wybór aplikacji, które chcemy mieć zawsze na widoku. Pulpit stanie się zatem rozbudowanym menu Start z najważniejszymi aplikacjami i informacjami.
Co ciekawe, po uruchomieniu standardowej aplikacji (np. z Windows 7), wyświetli się znajomy interfejs z "siódemki", włącznie z tradycyjnym menu Start i okienkami. Na tym obrazku widać MS Worda, którego Microsoft na czas prezentacji nie przygotował jeszcze w wersji do obsługi dotykowej.
Tradycyjne aplikacje i te nowe, do obsługi palcami, będzie można również wyświetlać na jednym ekranie i wygodnie się między nimi przełączać. Windows 8 będzie więc środowiskiem łączącym nowoczesne narzędzia multidotykowe ze starszymi, które przygotowano z myślą o myszy i klawiaturze.
Można liczyć na dostęp do tradycyjnego Eksploratora. Ten jednak zyska nowy interfejs, oparty na wstążce z pakietu biurowego Office. W Windows 7 były już namiastki wstążki w standardowych aplikacjach, takich jak Wordpad czy Paint.
System będzie zdecydowanie bardziej rozbudowany od iOS. Dla przykładu, zdjęcia do wiadomości będzie można dołączać ze wszystkich aplikacji, które mogą je przechowywać. Wprowadzono odpowiednie mechanizmy do łatwego zaznaczania i przenoszenia plików pomiędzy aplikacjami - coś, czego zdecydowanie brakuje w iPadzie.
Jensen Harris z Microsoft tłumaczy, że Windows 8 to nowa platforma, która będzie dostosowana do laptopów, komputerów stacjonarnych z myszą i klawiaturą, a także urządzeń dotykowych takich jak tablety.
To na razie tyle. Opiszemy kolejne funkcje, gdy pojawi się następny materiał prezentujący nowości z Windows 8.
Więcej o Windows 8:
- Przeczytaj artykuł: Windows 8 - jeden dla wszystkich
Komentarze
42Ciekawe jak wymagania systemu..
Co do opisów zdjęć:
Koniec myszki i klawiatury to to nie będzie. Tablety to urządzenia mobilne, takie, z których korzysta się trzymając je w ręce. Służą do multimediów i internetu i niczego więcej, a w tych zastosowaniach interfejs dotykowy sprawdza się rewelacyjnie. Tworzenie jakichkolwiek treści, od dokumentów tekstowych, po grafikę 3D i programowanie, to po prostu koszmar.
Nazywanie urządzeń dotykowych "nowoczesnymi" a zwykłych komputerów, które w zamian za przymus położenia ich na czymś w celu użycia, oferują setki razy większe możliwości "Starszymi maszynami", jest dla mnie co najmniej dziwne.
To łączenie dotykowości z myszkowatością też bez sensu - że co, jak pogoda, to paluchem, jak excel to wyciagamy z kieszeni myszkę i jechane? No i skoro aplikacje na to mają być "międzyplatformowe" to po kiego diabła mam kupować windowsa, skoro mogę zainstalować jakiegoś linuxa, chromeOS, androida, czy cokolwiek innego z przeglądarką internetową? Z drugiej strony MS coś musi robić, bo ostatnio wciąż dostaje po grzbiecie - rozwój urządzeń mobilnych wyraźnie pokazuje, że koniec pc jest nieunikniony, WP7 rozwija się tak dynamicznie, że budzi litość, a w rozwiązaniach serwerowych windows nigdy nie był liderem.
Na foce widać klawiaturę do pisanią kciukami, ale tam po środku powinny być cyfry, gdzie one się podziały?
I jaszcze jedno. Jak utworzymy sobie konto „Super Administratora” to pojawia się jeszcze jeden układ klawiatury. Tak jak zwykła klawiatura. Ktoś wie jak uzyskać ten układ w normalnym koncie użytkownika?