Oprócz funkcji kontroli paliwa oraz ochrony pojazdów, system Automonitoring służy do zarządzania transportem. Dzięki wbudowanym funkcjom logistycznym i komunikacyjnym, oprogramowanie umożliwia obsługę zleceń transportowym, przesyłanie danych z tachografów cyfrowych, wyznaczanie tras przejazdu oraz monitoring przestrzeni ładunkowej.
Z kolei urządzenia śledzące GPS Visirun, dostępne w ofercie firmy VisiRun, zapewniają bezpośrednią komunikację z kierowcami w czasie rzeczywistym. Terminal pokładowy umożliwia wysyłanie i odbieranie poleceń i wiadomości, śledzenie listy zadań do wykonania oraz dostarczanie pracownikom informacji dotyczących postojów, celów pośrednich oraz miejsc przeznaczenia ładunku.
Kontrola maszyn i urządzeń
Systemy GPS stosowane są do monitorowania maszyn budowlanych takich jak samochody ciężarowe, koparki czy spychacze, maszyny rolnicze oraz systemy magazynowania. System FleetGo firmy InnovaGTech ma wbudowane funkcje śledzenia czasu pracy maszyn z kontrolą paliwa. Oprogramowanie dostarcza informacji, gdzie aktualnie znajduje się pojazd. System czujników zapłonu, pracy łyżki czy lemiesza pozwala natomiast śledzić, czy maszyna pracuje.
Właściciel może zdefiniować obszar pracy maszyny, którego opuszczenie spowoduje wygenerowanie alarmu. Mechanizm ten zapewnia ochronę drogiego sprzętu przed kradzieżą oraz wykorzystywaniem go do celów prywatnych, poza godzinami pracy.
System monitoringu może zbierać dodatkowe informacje o pracy pojazdu, pochodzące z komputera pokładowego takie jak poziom obrotów i temperatura silnika, temperatura w kabinie czy informacje o awariach.
Komunikacja miejska
System GPS wykorzystywany jest także w środkach komunikacji zbiorowej. Dzięki tej technologii, na elektronicznych tablicach zainstalowanych na przystankach, podróżnym wyświetlany jest czas oczekiwania na przyjazd autobusu i tramwaju.
MPK we Wrocławiu uruchomiło portal dla pasażerów, na którym mogą oni śledzić bieżące położenie pojazdów wybranych linii. Gdzie jest autobus, na który czekają, mogą sprawdzić także mieszkańcy Lublina i Gdańska.
Jak to działa?
W skład systemu monitorowania pojazdów wchodzi moduł GPS, który umożliwia określenie pozycji pojazdu, moduł sieci telefonii komórkowej (GSM), służący do przesyłania danych z samochodu do operatora usługi oraz udostępniane klientowi oprogramowanie, które umożliwia przeglądanie oraz analizowanie zebranych informacji.
GPS (Global Positioning System) to powszechnie używany system nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. System jest darmowy i wymaga zastosowania odbiornika GPS, który umożliwia określenie pozycji obiektu (współrzędne geograficzne), prędkości i kierunku ruchu oraz wysokości bezwzględnej.
Początki GPS sięgają lat 70. ubiegłego wieku, choć pierwsze praktyczne zastosowanie system ten znalazł dopiero w 1990 roku, w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej, podczas operacji „Pustynna Burza”. GPS doskonale sprawdził się do namierzania celów w trudnym pustynnym terenie, owianego kłębami ognia i dymu płonących szybów naftowych.
GPS przez wiele osób traktowany jest jako synonim nawigacji satelitarnej, choć w rzeczywistości na świecie działa lub jest projektowanych kilka innych konkurencyjnych rozwiązań. Odbiornik rosyjskiego systemu pozycjonowania GLONASS wbudowany jest w wiele nowoczesnych smartfonów. Z kolei Unia Europejska wraz z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) buduje system nawigacyjny o nazwie Galileo, natomiast Chińczycy pracują nad własnym rozwiązaniem o nazwie Beidou i jego następcą Beidou-2, nazywanym także Compass.
W ramach usługi monitoringu mobilnego otrzymasz urządzenie śledzące GPS wraz z dodatkowymi czujnikami do zainstalowania w pojeździe oraz kartę SIM, służącą do bezprzewodowej (GSM) transmisji danych do centralnego systemu operatora. Urządzenia mają wbudowaną pamięć, która przechowuje zebrane informacje, kiedy sieć komórkowa jest niedostępna.
Rozliczenie za usługę odbywa się w formie miesięcznego abonamentu. W zależności od wariantu wybranej usługi śledzenie pojazdów może obejmować terytorium Polski, Europę a nawet cały świat.
Zarządzanie systemem
Monitoring oraz zarządzanie flotą pojazdów odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji instalowanej na komputerze lub urządzeniu mobilnym. System Automonitoring, udostępniany klientom firmy CMA Monitoring, umożliwia śledzenie pojazdu w czasie rzeczywistym, monitorowanie aktualnej prędkości samochodu oraz wgląd w historię przejechanych tras. Zebrane dane wizualizowane są na mapie Polski dostarczonej przez TARGEO oraz mapie Europy firmy NAVTEQ.
System monitoringu pozwala na zdefiniowanie grupy zdarzeń, których zajście wygeneruje ostrzeżenie (alert). Komunikat ostrzegawczy może być wysłany za pomocą e-mail lub SMS.
Zestawienia i analizy
Właściciel firmy oraz osoba nadzorująca pojazdy ma pełny wgląd w stan floty. Dane zebrane ze śledzonych pojazdów prezentowane są w formie tabelarycznej, na wykresach oraz wizualizacji na mapach drogowych. Raporty mogą być wysyłane na adres e-mail według ustalonego harmonogramu.
Informacje te mogą być analizowane w czasie rzeczywistym (np. bieżąca lokalizacja pojazdów) lub w ujęciu historycznym (np. zużycie paliwa za ostatni miesiąc, przebyte trasy). Do dyspozycji mamy szereg gotowych raportów i zestawień ilustrujących stan floty oraz sposób jej wykorzystania. W wielu sytuacjach użytkownik może tworzyć własne raporty oraz eksportować dane do pliku lub zewnętrznego systemu logistycznego/ERP.
Przykładem może być system SuperVisor GPS, który dostarcza aktualne informacje o lokalizacji pojazdu lub grupie pojazdów, prędkości z jaką poruszają się w danej chwili oraz ilości paliwa znajdującego się w zbiornikach. Dane te prezentowane są na mapie. Oprogramowanie wizualizuje kierunek, w jakim przemieszcza się pojazd wraz z historią miejsc, w których znajdował się w ostatnich trzech dniach.
Komentarze
4