Który smartfon Xiaomi wybrać? Który jest najlepszy? Który jest najbardziej optymalny i wart zakupu? Oto porównanie czterech modeli: Xiaomi Mi 9T, Mi 9T Pro, Mi 9 SE oraz Mi 9. Przekonaj się który dłużej pracuje na baterii, który działa szybciej, a który am najlepszy aparat.
Który lepszy: Xiaomi Mi 9, Mi 9T Pro, Mi 9T, Mi 9 SE?
Trzeba przyznać, że w 2019 roku Xiaomi dało radę. Miałem okazję testować zarówno podstawowego i flagowego Xiaomi Mi 9, jak i bliżej lub dalej spokrewnione warianty Mi 9 SE, Mi 9T oraz Mi 9T Pro i każdy z nich zrobił na mnie dobre wrażenie.
Ujmę to bardziej obrazowo - wrażenie było tak dobre, że sprzedałem iPhone XS i kupiłem Xiaomi Mi 9T Pro. Nie żałuję tego ani trochę.
Swoją tezę, że Xiaomi w tym roku dało radę opieram też na obserwacji rynku. Cała rodzina smartfonów Mi 9 cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce. Wielu z Was poleca te smartfony i pisze pozytywne opinie na ich temat. Rzecz jasna to czy kupujecie je faktycznie w polskich sklepach, czy w chińskich to zupełnie inna historia, ale sam fakt, że o nie pytacie i je kupujecie oznacza, że Xiaomi odniosło sukces.
W tym artykule w odmianach Xiaomi Mi 9 porównuję:
- Jakość zdjęć
- Czas pracy na baterii
- Szybkość działania i wydajność
- System
- Jakość i rozmiar wyświetlacza
- Jakość wykonania obudowy
- Inne cechy smartfonów
- Poznacie też opinię który warto kupić
Czy w ogóle warto kupić jeden z wariantów Mi 9?
Który z czterech wymienionych wyżej wariantów Xiaomi Mi 9 jest najbardziej godny zakupu? O tym przekonamy się już za moment. Jeśli jednak ktoś by mnie spytał czy w ogóle którykolwiek z nich jest wart kupna, to moja odpowiedź brzmi: jasne, że tak!
Każdy z tych czterech modeli jest dobry w swojej cenie. Warto jednak sprecyzować swoje oczekiwania. Jeśli na przykład potrzebujesz superwydajnego procesora do gier, to nie polecę Ci Mi 9 SE, tylko np. Mi 9T Pro. Natomiast jeśli chcesz ładować bezprzewodowo (indukcyjnie) akumulator, to wybór jest tylko jeden - Mi 9. Takich drobnych różnic jest całkiem sporo.
Może wydawać się, że Xiaomi strzela z dubeltówki. Wypuszcza gęsty rój śrutu w postaci bardzo zbliżonych modeli, a następnie patrzy, który z tych śrutów ociągnął cel (czyli jest najczęściej kupowany).
Najwyraźniej jest to bardzo skuteczna strategia, bo zupełnie inne modele zyskują popularność na rynkach wschodzących, rozwijających się, niż na rynkach bogatszych i bardziej wymagających.
Którą wersję Mi 9 kupić? Przekonajmy się! Oto porównanie najważniejszych cech wszystkich czterech modeli.
Który robi lepsze zdjęcia?
Porównujemy zdjęcia z czterech smartfonów, więc żeby artykuł nie ciągnął się w nieskończoność postanowiłem ograniczyć go do kilku zdjęć z każdego modelu.
UWAGA! Każdy z tych smartfonów był testowany w innym czasie, a często też w innym miejscu. Zdjęcia były robione w różnym oświetleniu (jaśniejsze/ciemniejsze dni), ale możliwe jest porównanie szczegółowości zdjęć oraz jakości kolorów.
- Xiaomi Mi 9: podstawowy (48 Mpx f/1,75) + zoom optyczny 2x (12 Mpx f/2,2) + ultraszerokokątny (16 Mpx, f/2.2), filmy 4K 60 kl/s, aparat przedni 20 Mpx f/2,0
- Xiaomi Mi 9T Pro: podstawowy (48 Mpx f/1,8) + zoom optyczny 2x (8 Mpx f/2,4) + ultraszerokokątny (13 Mpx, f/2.4), filmy 4K 60 kl/s, aparat przedni 20 Mpx f/2,2
- Xiaomi Mi 9T: podstawowy (48 Mpx f/1,8) + zoom optyczny 2x (8 Mpx f/2,4) + ultraszerokokątny (13 Mpx, f/2.4), filmy 4K 30 kl/s, aparat przedni 20 Mpx f/2,2
- Xiaomi Mi 9 SE: podstawowy (48 Mpx f/1,8) + zoom optyczny 2x (8 Mpx f/2,4) + ultraszerokokątny (13 Mpx, f/2.4), filmy 4K 30 kl/s, aparat przedni 20 Mpx f/2,0
Xiaomi Mi 9 - aparat podstawowy
Xiaomi Mi 9T Pro - aparat podstawowy
Xiaomi Mi 9T - aparat podstawowy
Xiaomi Mi 9 SE - aparat podstawowy
Rzeczą, którą zdecydowanie warto zaznaczyć, jest to, że każdy z tych czterech smartfonów ma dokładnie taki sam sensor aparatu głównego: Sony IMX586.
Ma on 48 Mpx, ale zdjęcia robione w trybie automatycznym będą miały 12 Mpx, bo firmware aparatu łączy cztery piksele w jeden. To dobre posuniecie, bo realna jakość zdjęć jest podobna, a pliki zajmują znacznie mniej miejsca w pamięci. Pełne 48 Mpx jest możliwe do osiągnięcia w specjalnym trybie "48 Mpx" lub w trybie ustawień ręcznych "Pro".
Xiaomi Mi 9 - aparat podstawowy, słabe oświetlenie
Xiaomi Mi 9T Pro - aparat podstawowy, słabe oświetlenie
Xiaomi Mi 9T - aparat podstawowy, słabe oświetlenie
Xiaomi Mi 9 SE - aparat podstawowy, słabe oświetlenie
Na jakość zdjęć duży wpływ ma oczywiście intensywność oświetlenia, ale nie tylko. Pomimo zastosowania tego samego sensora głównego obraz może być różny ze względu choćby na firmware (w kolejnych aktualizacjach mogły zostać wprowadzone poprawki lub usprawnienia).
Xiaomi Mi 9 - aparat ultraszerokokątny
Xiaomi Mi 9T Pro - aparat ultraszerokokątny
Xiaomi Mi 9T - aparat ultraszerokokątny
Xiaomi Mi 9 SE - aparat ultraszerokokątny
Czy aparat ultraszerokokątny Mi 9 ze względu na najwyższą rozdzielczość i najlepszą jasność robi najlepsze zdjęcia? Moim zdaniem nie. Nie chodzi bynajmniej o to, że w czasie sesji zdjęciowej dzień był pochmurny i przez to obraz wyszedł gorszy. Chodzi o to, że nasz testowy Mi 9 robił takie nieostre i nieatrakcyjne zdjęcia zawsze aparatem ultraszerokokątnym.
Z moich testów wszystkich tych smartfonów wynika, że najlepsze zdjęcia zrobiły Xiaomi Mi 9T i Mi 9T Pro, ale najprawdopodobniej dlatego, że miały nowsze oprogramowanie. Nasz testowy Mi 9 miał najwyraźniej jakiś problem z aparatem "ultra", bo przyglądając się innym recenzjom wygląda na to, że aż tak źle nie powinno być.
Na powyższych zdjęciach ocenić możecie jakość zoomu. Piszę "jakość zoomu", a nie "jakość aparatu z zoomem optycznym", bo w tych smartfonach nie jest to do końca oczywiste. Owszem, aparat z zoomem optycznym jest dostępny, ale w trybie Zdjęcie (automatyczny) zoom zazwyczaj wykonywany jest poprzez kadrowanie aparatu podstawowego.
Dlaczego? Otóż dlatego, że jest on jaśniejszy i zazwyczaj lepiej radzi sobie ze słabszym oświetleniem (nie tylko w nocy, ale również w niezbyt jasny dzień). Jest to tak zwany bezstratny zoom cyfrowy. Bezstratny, bo piksele nie sa powiększane. Po prostu środek zdjęcia jest
Jeśli chcecie mieć pewność, że robicie zoom optyczny, to włączcie ten aparat w trybie Pro (przycisk przełączania jest na pasku z ustawieniami).
Aparaty przednie w każdej wersji wypadają podobnie, choć na powyższych zdjęciach widać, że standardowy Mi 9 wygenerował najostrzejszy obraz.
Filmy 4K i więcej zdjęć znajdziesz w pełnych recenzjach tych smartfonów.
WYGRYWA: Moim zdaniem Mi 9T i Mi 9T Pro najrzadziej wypadają słabo i dlatego oba modele uznaję za najlepsze pod względem ogólnej jakości. Mają też trochę lepszy tryb nocny, ale tutaj wiele może zależeć od wersji oprogramowania.
Który dłużej pracuje na baterii?
- Xiaomi Mi 9: Typowy czas pracy: 1 - 1,5 dnia, średni SOT: 4 - 5,5 godziny, pojemność akumulatora 3300 mAh
- Xiaomi Mi 9T Pro: Typowy czas pracy: 1,5 dnia, średni SOT: 5 - 6,5 godziny, pojemność akumulatora 4000 mAh
- Xiaomi Mi 9T: Typowy czas pracy: 1,5 - 2 dni, średni SOT: 5 - 7 godzin, pojemność akumulatora 4000 mAh
- Xiaomi Mi 9 SE: Typowy czas pracy: 1 - 1,5 dnia, średni SOT: 4 - 5,5 godziny, pojemność akumulatora 3070 mAh
WYGRYWA: Xiaomi Mi 9T, bo ma akumulator 4000 mAh, a przy tym bardziej energooszczędny procesor od Mi 9T Pro. Z moich testów wynika, że tylko Xiaomi Mi 9T jest w stanie realnie wytrzymać 2 dni na jednym ładowaniu (choć oczywiście wiele zależy od tego co robimy na smartfonie).
PS. Warto dodać, że tylko Xiaomi Mi 9 ma funkcję bezprzewodowego ładowania akumulatora. Dla wielu osób jest to istotny czynnik poprawiający komfort codziennego używania smartfona.
Który działa szybciej i jest wydajniejszy w grach?
Tutaj sprawa jest w miarę klarowna. Najlepszą wydajność i szybkość działania oferują Mi 9 i Mi 9T Pro. Mają bardzo wydajne procesory Snapdragon 855, a do tego przynajmniej 6 GB RAM'u i szybszą pamięć UFS. Dzięki temu działają najszybciej z tej czwórki w każdej sytuacji. Zapewniają największy komfort w czasie obsługi systemu, a przy tym radzą sobie z każdą grą na wysokich ustawieniach graficznych.
Na trzecim miejscu, ale naprawdę niedaleko za nimi plasuje się Mi 9T. Jasne, że jego procesor jest słabszy, ale to nie znaczy, że jest słaby. Snapdragon 730 to świetny, nowoczesny układ, który optymalnie łączy niskie koszty z dobrą wydajnością. To w zasadzie idealny procesor klasy średniej.
Na końcu umieściłem Mi 9 SE. Tutaj czuć już od czasu do czasu różnicę w stosunku do pozostałej trójki. Szczególnie w czasie grania lub obsługi wymagających aplikacji. Mimo, że różnica w benchmarkach syntetycznych nie jest duża, to realnie da się odczuć, że Mi 9T działa sprawniej.
WYGRYWA: Xiaomi Mi 9 oraz Mi 9T Pro. Oba działają równie szybko w każdej sytuacji.
Czy ich systemy różnią się mocno?
Odpowiedź brzmi: nie. W każdym z nich jest obecnie Android 9 z MIUI 10, a niedługo będą po kolei dostawały MIUI 11 i Androida 10. Wszystkie znane i lubiane opcje MIUI są w każdym z nich, w tym np. wyświetlacz zawsze włączony (AOD).
Są różnice w postaci konfigurowalnego przycisku "asystenta" w Mi 9, ale nie przesądza on o wygranej. Zdecydowanie bardziej liczy się szybkość działania,a le to już oceniłem wcześniej.
Z najważniejszymi funkcjami możesz zapoznać się w recenzjach tych smartfonów na stronie benchmark.pl.
WYGRYWA: Jest remis, bo pod względem funkcjonalności są bardzo zbliżone.
Przejdź na drugą stronę artykułu by sprawdzić który smartfon ma lepszy wyświetlacz, poręczniejszą obudowę i inne wyróżniające się cechy.