Zalman ZM-VE200 - i wreszcie nie trzeba nosić ze sobą sterty płyt?
Zalman ZM-VE200 - i wreszcie nie trzeba nosić ze sobą sterty płyt?
Zalman ZM-VE200
W dzisiejszych czasach pojemności dysku nigdy za mało. Aktualnie dyski twarde są tanie, szybkie i pojemne. Firmy prześcigują się pomysłami ułatwiającymi pracę z danymi. Zalman wychodzi na przeciw i proponuje ciekawą obudowę na dysk twardy, hybrydowy lub SSD o wielkości 2,5".
Pierwsze wrażenie jest bardzo mylne. Oczom ukazuje się prosta, prostokątna, aluminiowa obudowa, bez wymyślnego design-u. Nasz wzrok przyciąga jedynie niewielki wyświetlacz LCD. To właśnie pod nim znajduje się wszystko co wyróżnia obudowę od konkurencji.
Zalman wyposażył swoją obudową w możliwość zamontowania obrazu ISO, który widziany jest jako dysk optyczny ODD. Co to oznacza? Jednym słowem, to że możemy mieć przy sobie kilkaset wirtualnych płyt CD/DVD i używać ich jako nośniki optyczne.
Produkt nie wzruszy wszystkich użytkowników urządzeń komputerowych. Jednak grupą, która powinna zainteresować się obudową, są osoby noszące przy sobie plik płyt CD/DVD, wykorzystując je np. do serwisu lub dla graczy bojących się o porysowanie swojej kolekcjonerskiej płyty, jak i wręcz "zbawienie" dla mini laptopów bez czytników optycznych.
Zawartość pudełka:
Zalman ZM-VE200 zaskoczył mnie swoją prostotą. W pudełku znajdziemy tylko to co jest nam niezbędne.
- obudowa Zalman ZM-VE200
- pokrowiec na obudowę
- kabel USB
- kabel e-SATA
- śrubokręt i dwie śrubki
- instrukcja
Oczywiście po rozpakowaniu trzeba zamontować swój dysk 2.5". Zalman postarał się aby obudowa obsługiwała dyski HDD i SDD z interfejsem SATA(informuję, iż SATA II jest kompatybilna wstecz).
Wykręcamy dwie śrubki ukryte pod gumową otoczką i wysuwamy interfejs. Wpinamy dysk i wsuwamy go z powrotem w obudowę. Wystarczy jeszcze tylko zabezpieczyć wszystko dokręcając dwie śrubki.
Obudowa wyposażona jest w dwa wejścia:
1. USB 2.0 - szkoda, że producenci nie zamontowali dużo szybszego USB 3.0
2. eSATA - (external SATA) jest to zewnętrzny port SATA 3 Gbit/s, przeznaczony do podłączania pamięci masowych zewnętrznych.
Podłączamy dysk do komputera. No i kolejne zaskoczenie. Urządzenie nie potrzebuje żadnych sterowników, mój HDD został od razu wykryty i wyświetlony. Po przeczytaniu instrukcji oraz oglądnięciu video "How to install"- na stronie producenta, od razu wiedziałem jak się za niego zabrać.
Po lewej stronie znajduje się przełącznik dzięki któremu przełączamy stan czytnika, do wyboru mamy:
1. HDD Mode - tryb dysku
2. ODD Mode - tryb nośnika optycznego
3. Double Mode - tryb podwójny czyli mamy nasz nośnik CD/DVD oraz dysk HDD.
Przed zamontowaniem pierwszego obrazu płyty musimy przygotować folder o nazwie "_iso", w którym to możemy bezpośrednio umieścić pliki iso lub zagnieździć w katalogach.
Jak wcześniej wspomniałem zaskoczyło mnie to, iż nie trzeba nic instalować. Po prostu za pomocą przełącznika i wyświetlacza przechodzimy do naszego pliku iso, czekamy 3 sekundy i komputer widzi już nasz CD/DVD. Proste prawda?
Po sprawdzeniu Zalman skutecznie zastępuje napęd CD/DVD. Wystarczyło wrzucić obraz systemu i mogłem zainstalować/przywrócić Windows-a i Linux-a, bez najmniejszego problemu uruchomiłem narzędzia diagnostyczne z obrazu bootowalnej CD. Dysk jako nośnik optyczny był widziany nawet na urządzeniach bez takiego czytnika, czyli świetne rozwiązanie i moim zdaniem niezbędnik dla posiadaczy np. laptopów mini bez napędu optycznego.
Niestety partycja na dysku musi być przygotowana w systemie plików NTFS lub (po przeinstalowaniu firmware dostępnego na stronie producenta) FAT32. Po stworzeniu dwóch partycji jednej w NTFS, a drugiej w ext dysk był widziany, lecz niestety w trybie ODD czytnik nie znajdował żadnego iso ulokowanego na partycji NTFS.
Dużym minusem jest to, że przy futerale na dysk nie ma kieszonki ani nic gdzie możnaby przechować kabel USB. Dla zapominalskich jest to bardzo duży problem.
Na koniec mały test prędkości:
Przygotowałem katalog z zagnieżdżonymi plikami który zajmuje 5.96GB. Ten sam dysk przenosiłem najpierw do PC na SATA, potem do Zalman ZM-VE200 i na koniec do obudowy PQI.
Oto wyniki:
Test prędkości Zalman ZM-VE200
Miejsce: | Wewnątrz SATA | Zalman ZM-VE200 | PQI |
Czas: | 3 min 30 s | 5 min 55 s | 5 min 20 s |
Wnioski: Test przeprowadzona na niewielkiej ilości różnych urządzeniach, z tąd zostawiam go bez komentarza.
Obudowa Zalman ZM-VE200 | ||
Plusy: | ||
Cena na dzień publikacji recenzji: 169.95 zł |
Podsumowanie:
Obudowa na dysk Zalman ZM-VE200 - ładna, prosta i zgrabna obudowa, łatwa w obsłudze i posiada czytelny interface. Jako czytnik optyczny sprawuje się bez zarzutu i spełnia swoje funkcję. Bardzo dobre rozwiązanie dla użytkowników urządzeń bez napędu optycznego i dla serwisantów noszących ze sobą tony płyt CD/DVD. Moją ocenę muszę zaniżyć za obawy, iż obudowa może nie być wytrzymała na wstrząsy i wodę, oraz za brak praktycznego, podręcznego schowka na kabel USB. Niestety cena również daje sporo do życzenia...
Grzechu.
Komentarze
9Trochę mało informacji - przynajmniej dla mnie. Jak sobie radzi z "emulacją" ISO z różnymi zabezpieczeniami? Jak wygląda przełączanie między obrazami, bo z tego co kojarzę to urządzenie może "obsługiwać" tylko jeden obraz ISO na raz? Jaka jest maksymalna wielkość obrazu (czy ograniczona tylko systemem plików czy czymś innym)? Czy "emulacja" CDROM-u działa poprawnie z urządzeniami typu kino domowe/ system nagłośnieniowy? Jak przedstawia się sprawa z obrazem ISO video/audio/hybrydowym/blue_ray? Czy audioISO widziane jest jako audio czy jako dane wave w urządzeniu HiFi? Jaką maksymalną pojemność może mieć dołączony dysk HDD? Czy w trybie dual tracimy jakąś pojemność dysku, czy nie (bo z tego co wyczytałem gdzieś indziej, to Zalman ZM-VE200 dzieli wirtualnie dysk na dwa obszary)?