Jako jedyna redakcja z Polski dostaliśmy się na konferencję prasową Zotac 10 Year Anniversary w Hong Kongu.
W tym roku Zotac obchodzi 10-lecie swojego powstania. Część z Was zapewne pamięta, że firma ta zaczynała swoją historię jako marka grupy PC Parter, ale obecnie jest już osobnym przedsiębiorstwem z szeroką gamą odbiorców: od użytkowników końcowych po klientów korporacyjnych.
Producent postanowił uczcić jubileusz i z tej też okazji zorganizował szereg wydarzeń, a jednym z nich była konferencja prasowa Zotac 10 Year Anniversary w Hong Kongu, na którą zostaliśmy zaproszeni - jako jedyna redakcja z Polski. Czym pochwalił się producent?
GeForce GTX 1050 Mini - mini nie tylko z nazwy
Firma Zotac zaczynała swoją działalność jako producent kart graficznych, więc z oczywistych względów nie mogło ich zabraknąć na konferencji. Pojawiło się sporo już znanych nam konstrukcji, w tym także jeszcze gorące modele GeForce GTX 1050 Mini i GTX 1050 Ti Mini, a także topowy GeForce GTX 1080 AMP! Extreme Edition.
Największe zainteresowanie wzbudził jednak model Zotac GeForce GTX 1080 ArcticStorm Thermaltake 10 Year Anniversary Edition (dłuższej nazwy chyba nie dało się wymyślić :-)), który został zaprojektowany specjalnie na 10-lecie powstania firmy.
Na pokładzie znalazł się układ graficzny Pascal GP104 z 2560 rdzeniami CUDA, 8 GB pamięci GDDR5X 256-bit oraz dwa BIOS-y – domyślnie taktowanie rdzenia jest podniesione do 1657/1797 MHz, ale w razie potrzeby można aktywować tryb podstawowy z niższymi wartościami: 1632/1771 MHz. Częstotliwość pamięci wynosi standardowe 10 000 MHz.
Blok wodny został wzbogacony o podświetlenie LED RGB
Głównym atutem karty jest jednak chłodzenie. Producent zastosował tutaj specjalny blok wodny zaprojektowany przez firmę Thermaltake - konstrukcja ta nie tylko znakomicie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła, ale też świetnie wygląda (jest to również zasługa płytki backplate). Esteci docenią podświetlenie Spectra Lightning, którym można sterować z poziomu dedykowanej aplikacji FireStorm.
Zotac Sonix w wersji standardowej (na dole) i 10 Year Anniversary Edition (u góry)
Producent zaprezentował też odświeżoną wersję dysku Sonix pod złącze PCI-Express 3.0 x4. Specyfikacja techniczna nie uległa zmianie – nadal mamy do czynienia z kontrolerem Phison PS5007-E7, kośćmi pamięci Toshiba 15 nm MLC NAND o pojemności 480 GB (użytkowej) oraz 512 MB pamięci podręcznej DDR3. Podzespoły te pozwalają jednak uzyskać jeszcze lepszą wydajność, bo transfery sięgają 3000 MB/s przy sekwencyjnym odczycie i 1600 MB/s przy sekwencyjnym zapisie (wcześniej było to odpowiednio 2600 i 1300 MB/s).
Zotac Sonic 480 GB 10 Year Anniversary Edition wyróżnia się też efektowniejszym wzornictwem. Obudowa dysku została utrzymana w ciemnej kolorystyce, a z tyłu umieszczono płytkę backplate z podświetleniem LED.
Na konferencji zaprezentowano też miniaturowy komputerek Zbox Magnus EN1080 10 Year Anniversary Edition – na pierwszy rzut oka wygląda on bardzo niepozornie, ale zapewne zawstydzi niejeden pełnowymiarowy komputer naszych czytelników.
W środku znalazł się bowiem 4-rdzeniowy/8-wątkowy procesor Intel Core i7-6700 i karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1080. Na potrzeby prezentacji zainstalowano też 2x 8 GB pamięci ADATA XPG Flame DDR4-2400 i dysk Zotac SSD Premium Edition 240 GB (jest też miejsce na nośnik SSD M.2 PCIe). Konfiguracja ta bez problemu poradzi sobie z najnowszymi i najbardziej wymagającymi grami, a także komfortową obsługą gogli VR.
Całość zamknięto w niewielkiej obudowie, na której wyprowadzono bogaty zestaw złączy (w tym m.in. port USB 3.1 typu C, a także po dwa wyjścia HDMI i DisplayPort). Nie zapomniano też o odpowiednim wyglądzie komputerka, bo całość przyozdabia podświetlenie Spectra Lightning.
Największe zainteresowanie wśród gości wzbudził jednak plecak Zotac VR GO – może nie wygląda on zbyt efektownie, ale na pewno poprawia komfort korzystania gogli do obsługi wirtualnej rzeczywistości (podczas jego użytkowania nie ograniczają nas przewody, a całość jest stosunkowo lekka i nie obciąża zbytnio kręgosłupa).
Tak naprawdę mamy do czynienia z miniaturowym, ale jednocześnie bardzo wydajnym komputerem (w środku znalazła się m.in. karta GeForce GTX 1070). Na obudowie wyprowadzono bogaty zestaw złączy (m.in. 4x USB 3.0, 2x HDMI i 2x DisplayPort, a u góry udostępniono jeszcze dedykowane wyjście wideo HDMI i dwa porty USB 3.0), natomiast z tyłu umieszczono wskaźnik naładowania akumulatorów. Na uwagę zasługują też uchwyty do zawieszenia gogli i kontrolerów.
Krótka historia firmy Zotac - kliknij, aby powiększyć
Firma Zotac nadal jest kojarzona głównie z kartami graficznymi i miniaturowymi komputerkami, ale też nie spoczywa ona na laurach i stale poszukuje nowych rozwiązań – dobrym przykładem jest tutaj wejście na rynek nośników półprzewodnikowych i większe zainteresowanie wirtualną rzeczywistością. Jak będzie wyglądał profil firmy za kolejne 10 lat? Tego jeszcze nie wiemy :)
Komentarze
4Woda jednak nie taka cudowna?