AMD wprowadza technologię ATI Eyefinity. Jedna karta graficzna (jeszcze niedostępna na rynku) będzie mogła ją obsłużyć. Co więcej, właśnie w takim środowisku zapewni wystarczającą wydajność.
Wczoraj (10 września) AMD oficjalnie zaprezentowała m.in. technologię ATI Eyefinity. Prezentacja miała miejsce w Monachium i udało nam się tam dotrzeć.
ATI Eyefinity jest adresowana przede wszystkim do graczy. Pozwala na jednoczesną pracę 6 monitorów, ale są także inne konfiguracje. Dla przykładu, możemy połączyć ze sobą 4 monitory - trzy obok siebie i jeden powyżej. Kombinacji jest kilka.
Niewątpliwie największą zaletą Eyefinity jest możliwość łączenia monitorów za pośrednictwem karty graficznej. Nie trzeba żadnych dodatkowych przejściówek. Również konfiguracja technologii jest uproszczona do minimum i sprowadza się do kilku kliknięć myszą w panelu sterowników.
Podczas konferencji AMD mogliśmy zobaczyć Eyefinity w praktyce. Wrażenia są świetnie! Widzieliśmy np. najnowszego Colin McRae: DiRT 2 czy też pokaz nowego silnika CryEngine 3.
Co równie ważne, wiele gier będzie obsługiwać ATI Eyefinity zaraz po wyciągnięciu z pudełka. Sterowniki dodadzą w opcjach gry wybór odpowiedniego trybu i na tym kończy się jakiekolwiek konfigurowanie.
Eyefinity obsługuje ok. 80 gier już teraz. Lista ta oczywiście będzie się powiększać. Wśród obsługiwanych tytułów są m.in. Assassin's Creed, Battleforge, Crysis Warhead, Prototype i The Sims 3.
Eyefinity: lepsza praca, lepsza gra
ATI Eyefinity to nie tylko technologia dla graczy. Rozwiązania wielomonitorowe sprawdzają się także w pracy, a dzięki Eyefinity nie trzeba kupować specjalnych akcesoriów takich jak Matrox TripleHead2Go (ok. 1000 zł), by móc z nich skorzystać. Wystarczy odpowiednia karta graficzna.
Użytkownik może zwiększyć produktywność, ponieważ nie musi stale otwierać/zamykać przeróżnych okienek - niezbędne aplikacje uruchomi na poszczególnych monitorach. Bez niepotrzebnego klikania myszą można zaoszczędzić sporo czasu każdego dnia.
Wady? Na razie jesteśmy świeżo po konferencji i nie mogliśmy jeszcze przyjrzeć się temu rozwiązaniu z bliska. Już teraz mogę jednak wspomnieć, że przetestujemy Eyefinity w redakcji (3 monitory + najnowsza karta graficzna AMD).
Obecnie niejakim problemem jest także fakt, że ramy monitorów są ciągle zbyt grube, aby po połączeniu nie przeszkadzały użytkownikowi. W przyszłości powinniśmy jednak oczekiwać nieco innych monitorów, dostosowanych właśnie do takich zastosowań. Na razie AMD wymieniło kilka paneli, które są polecane do Eyefinity. Są to m.in. HP LP2275w, Dell 2408 i Lenovo Thinkvision L2440X.
Źródło: Inf. własna
Komentarze
41ciekawe co na to nvidia :D
a tutaj trochę więcej detali na temat pokazu
AMD zademonstrowało technologię Eyefinity w akcji, wykorzystując 6 monitorów 30" o rozdzielczości 2560x1600 każdy, dających obszar roboczy 7680x3200 czyli 24,5 mln pikseli. Taki obraz obsługiwała jedna karta ATI Radeon HD 5870
Nie rozumiem natomiast strony technicznej. Weźmy 6 monitorów 19-to calowych 1440x900. Tak więc co.. Karta jest w stanie wyświetlać płynnie grę w rozdzielczości 4320x1800? A przecież monitory na zdjęciach mają chyba 22 cale?
http://www.youtube.com/watch?v=04dMyeMKHp4