Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może nie spodobać się wielu Polakom. Otóż osoby oglądające telewizję lub słuchający radia przy wykorzystaniu telefonu, tabletu czy komputera, powinny opłacać abonament radiowo-telewizyjny.
Abonament RTV to jedna z opłat, do uiszczania których zobowiązana jest większość polskiego społeczeństwa. Niewiele jest bowiem gospodarstw domowych, w których nie ma urządzeń umożliwiających odbiór sygnału telewizyjnego czy radiowego. Okazuje się, że pod tym kątem może być jeszcze "gorzej", bowiem podstawą do opłacania abonamentu RTV może być nawet korzystanie z komputera lub telefonu.
Jak podaje Rzeczpospolita, Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie konieczności uiszczenia abonamentu RTV przez użytkowników telefonów komórkowych, komputerów i tabletów (sygn. akt II GSK 94/20). Podstawą do wydania wyroku była kontrola przeprowadzona w jednej z firm, gdzie telewizję oglądano na monitorze podłączonym do komputera. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie doszedł do wniosku, że obowiązek opłacania abonamentu dotyczy osób, które korzystają z telewizora, radia, radia samochodowego, radiomagnetofonu czy wieży stereo z radiem, nie zaś z komputera czy monitora. Zgadza się to również z informacjami zawartymi na stronie internetowej Poczty Polskiej.
Abonament RTV za komputer
WSA w Warszawie zaznaczył, że rozwój technologii, w tym internetu, umożliwia oglądanie telewizji czy słuchanie radia za pośrednictwem internetu. Jednocześnie podkreślono, że ustawa o opłatach abonamentowych nie przewiduje rejestracji i opłat urządzeń, które powstały w wyniku rozwoju nowych technologii.
Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z poglądem WSA, jakoby z przepisów wynikało, że: "osoby oglądające telewizję bądź słuchający radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego bądź też tabletu oraz innych urządzeń nie wymienionych w ustawie o opłatach, nie są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego".
NSA stwierdził, że opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia "realizacji misji publicznej". Jest ona powiązana z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na określonym typie urządzenia.
Możliwe więc, że niebawem Poczta Polska będzie częściej upominać się o abonament RTV od osób i firm, które faktycznie nie korzystają z odbiorników telewizyjnych czy radiowych. Warto więc wiedzieć, ile wynosi abonament RTV w 2024 r.
Komentarze
16Skandaliczna, sprzeczna z prawem "opinia" wprowadzająca podatek na rzecz instytucji, która rzekomo jest "w likwidacji"? Dla mnie to wyłudzenie!
Chodze ubrany w kilkuletnie szmaty które maja już dziury wszędzie. Nie myje się od tygodnia bo nie ma cieplej wody. W mieszkaniu mam zimno bo mnie wyłączyli ogrzewanie bo zalegam z splatnosciami. Do tego komornik siedzi mnie na koncie bo nie spłacam pożyczek zaciągniętych w banku na nieudane inwestycje w kryptowaluty.
Kolega mnie namuwil abym inwestował w mem cojny. Dałem 50 tysięcy i miało być 5 milionów a zttracilemm wszystko!
Mam donciebie wielka prośbę. Prześlij mnie na adres mojego Waleta trochę kryptowalutey Cosmos Atom. Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam oto mój cosmos atom walllet!
cosmos1ew9t9rxf66yz66xr4p5pxd59rqw2ahm00trrmj
Z drugiej strony, *czyn nalezy udowofnic*, czyli technicznie, po stronie Poczty Polskiej lezy konieczność udowodnienia, ze oglądamy TVP.
WYSTARCZY zatem naszemu dostawcy internetu _wyrazic sprzeciw_ przekazywaniu naszych danych osobowych innym podmiotom, a w szczególnosci Poczcie Polskiej. C.N.D. ;)
Niestety PP moze powolac sie na "uzasadniony interes prawny"...
„Ja, niżej podpisany (RODO), niniejszym oświadczam, że nie oglądam TVP, nie słucham Polskiego Radia i w żadnym wypadku nie jestem zainteresowany korzystaniem z państwowych mediów. W związku z powyższym nie życzę sobie, aby ktokolwiek obarczał mnie opłatami za usługi, których nie potrzebuję, nie zamawiałem i nie mam zamiaru użytkować. Z poważaniem, XYZ.”
Jak wpadnie „kontrol”, to wręczamy im pisemko i szybciutko zamykamy drzwi na klucz, zanim zdążą wparować do mieszkania. Nie ma obowiązku wpuszczania obcych osób do mieszkania. Tylko policja z nakazem sądowym może wejść. Jak ktoś nie ma takiego nakazu, to mamy prawo odmówić takiej osobie.