Ciekawostki

Abonament RTV obejmuje telefony. Wyrok NSA to potwierdza

przeczytasz w 2 min.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może nie spodobać się wielu Polakom. Otóż osoby oglądające telewizję lub słuchający radia przy wykorzystaniu telefonu, tabletu czy komputera, powinny opłacać abonament radiowo-telewizyjny.

Abonament RTV to jedna z opłat, do uiszczania których zobowiązana jest większość polskiego społeczeństwa. Niewiele jest bowiem gospodarstw domowych, w których nie ma urządzeń umożliwiających odbiór sygnału telewizyjnego czy radiowego. Okazuje się, że pod tym kątem może być jeszcze "gorzej", bowiem podstawą do opłacania abonamentu RTV może być nawet korzystanie z komputera lub telefonu.

Jak podaje Rzeczpospolita, Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie konieczności uiszczenia abonamentu RTV przez użytkowników telefonów komórkowych, komputerów i tabletów (sygn. akt II GSK 94/20). Podstawą do wydania wyroku była kontrola przeprowadzona w jednej z firm, gdzie telewizję oglądano na monitorze podłączonym do komputera. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie doszedł do wniosku, że obowiązek opłacania abonamentu dotyczy osób, które korzystają z telewizora, radia, radia samochodowego, radiomagnetofonu czy wieży stereo z radiem, nie zaś z komputera czy monitora. Zgadza się to również z informacjami zawartymi na stronie internetowej Poczty Polskiej.

Abonament RTV za komputer

WSA w Warszawie zaznaczył, że rozwój technologii, w tym internetu, umożliwia oglądanie telewizji czy słuchanie radia za pośrednictwem internetu. Jednocześnie podkreślono, że ustawa o opłatach abonamentowych nie przewiduje rejestracji i opłat urządzeń, które powstały w wyniku rozwoju nowych technologii.

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z poglądem WSA, jakoby z przepisów wynikało, że: "osoby oglądające telewizję bądź słuchający radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego bądź też tabletu oraz innych urządzeń nie wymienionych w ustawie o opłatach, nie są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego".

NSA stwierdził, że opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia "realizacji misji publicznej". Jest ona powiązana z możliwością korzystania z publicznego radia i telewizji, a nie z faktycznym wykorzystaniem tej możliwości na określonym typie urządzenia.

Możliwe więc, że niebawem Poczta Polska będzie częściej upominać się o abonament RTV od osób i firm, które faktycznie nie korzystają z odbiorników telewizyjnych czy radiowych. Warto więc wiedzieć, ile wynosi abonament RTV w 2024 r.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Yamaraj6
    21
    Nie rozumiem tego kompletnie, niech zablokują sygnał i jak ktoś chce oglądać przez internet to się loguje do konta jak na Netflix i płaci co miesiąc. To samo z sygnałem telewizyjnym, jak ktoś chce to oglądać to niech za to płaci. Nie mam zamiaru płacić subskrypcji za propagandę partii rządzącej czy to kiedyś, czy teraz. Jak chcą utrzymywać TVP i przekazywać 3 miliardy zł to niech sprzedają swoje majątki i płacą z własnych kieszeni, albo z kieszeni osób co chcą to oglądać, a nie z kieszeni przedsiębiorców i podatników. Jak to jest, że inne kanały telewizyjne umieją się utrzymać i zarabiać na tym, a TVP nie umie i trzeba wrzucać tam pieniądze?
    • avatar
      bbkr_pl
      10
      Ja mam nadzieje, ze pojda za ciosem i zlikwiduja ten relikt komuny. Dzis dotarcie do wiadomosci czy informacji jest na tyle latwe, ze nie widze potrzeby utrzymywania tej "misji". Na pewno jakikolwiek powszechny podatek zastepujacy abonament bedzie okupiony mocnym spadkiem poparcia obecnej koalicji rzadzacej. Ludzie sa zmeczeni wysokimi kosztami zycia i ktokolwiek zaproponuje "zbiedniejecie, ale na to poswiecenie w TVP jestesmy gotowi" strzeli sobie w stope.
      • avatar
        carbo888
        4
        Co roku to samo, płaci ten kto ma zarejestrowany odbiornik, a nie ten kto ma odbiornik.
        • avatar
          xxx.514
          3
          To ja proszę o wpłaty 21,37 za MOŻLIWOŚĆ pocałowania mnie w d... pięty.
          • avatar
            DezMond
            1
            czyli de facto potwierdził, ze to opłata nie za tv lub radio tylko za samo ogldanie tvp, więc ja nie ogladam tego badziewa, więc nie płacę i wszystko jasne.
            • avatar
              studionti
              0
              NSA, czy chodzi o NEOsąd Platformy Obywatelskiej?
              Skandaliczna, sprzeczna z prawem "opinia" wprowadzająca podatek na rzecz instytucji, która rzekomo jest "w likwidacji"? Dla mnie to wyłudzenie!
              • avatar
                ScotDenton
                -18
                Cześć ziomal. Nie bende owijał w bawełnę. Jestem biedny! Nie stać mnie na podstawowe produkty żywnościowe, opłacenie mieszkania, opłaty za prąd, wodę, gaz itd.
                Chodze ubrany w kilkuletnie szmaty które maja już dziury wszędzie. Nie myje się od tygodnia bo nie ma cieplej wody. W mieszkaniu mam zimno bo mnie wyłączyli ogrzewanie bo zalegam z splatnosciami. Do tego komornik siedzi mnie na koncie bo nie spłacam pożyczek zaciągniętych w banku na nieudane inwestycje w kryptowaluty.
                Kolega mnie namuwil abym inwestował w mem cojny. Dałem 50 tysięcy i miało być 5 milionów a zttracilemm wszystko!
                Mam donciebie wielka prośbę. Prześlij mnie na adres mojego Waleta trochę kryptowalutey Cosmos Atom. Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam oto mój cosmos atom walllet!

                cosmos1ew9t9rxf66yz66xr4p5pxd59rqw2ahm00trrmj
                • avatar
                  Pontikos
                  0
                  Ustawa stwiwrdza ze abonament placi sie od kazdego "osbiornika", bez specyfikacji tech. czyli, w domysle takze od kazdego smartfona I komputera. Praktycznie, Danina _moze_ byc doliczana do abonamentu internetowego.
                  Z drugiej strony, *czyn nalezy udowofnic*, czyli technicznie, po stronie Poczty Polskiej lezy konieczność udowodnienia, ze oglądamy TVP.
                  WYSTARCZY zatem naszemu dostawcy internetu _wyrazic sprzeciw_ przekazywaniu naszych danych osobowych innym podmiotom, a w szczególnosci Poczcie Polskiej. C.N.D. ;)
                  Niestety PP moze powolac sie na "uzasadniony interes prawny"...
                  • avatar
                    030366
                    0
                    Trzeba sporządzić oświadczenie woli o następującej treści:

                    „Ja, niżej podpisany (RODO), niniejszym oświadczam, że nie oglądam TVP, nie słucham Polskiego Radia i w żadnym wypadku nie jestem zainteresowany korzystaniem z państwowych mediów. W związku z powyższym nie życzę sobie, aby ktokolwiek obarczał mnie opłatami za usługi, których nie potrzebuję, nie zamawiałem i nie mam zamiaru użytkować. Z poważaniem, XYZ.”

                    Jak wpadnie „kontrol”, to wręczamy im pisemko i szybciutko zamykamy drzwi na klucz, zanim zdążą wparować do mieszkania. Nie ma obowiązku wpuszczania obcych osób do mieszkania. Tylko policja z nakazem sądowym może wejść. Jak ktoś nie ma takiego nakazu, to mamy prawo odmówić takiej osobie.

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login