Adobe Lightroom Mobile - edycja zdjęć RAW z lustrzanek na urządzeniach mobilnych z iOS
Wersja 2.4 aplikacji Lightroom Mobile dla systemu iOS pozwala na edycję zdjęć w tych samych formatach RAW co w komputerze. Android musi poczekać.
Adobe wprowadziło uaktualnienie mobilnej aplikacji Lightroom Mobile. W przypadku smartfonów z systemem iOS nowością w wersji Lightroom Mobile 2.4 jest edycja plików w formacie RAW. Użytkownicy Androida mogą te zmianę uznać nieciekawą, bo przecież edycja plików w formacie DNG, który stosują flagowe smartfony, była dostępna w aplikacji w tem systemie od dawna i ma ją również najnowsza wersja Ligtroom Mobile 2.1.
Jednak tym razem określenie "edycja RAW" (jest to tak zwany technology preview) oznacza pełne wsparcie, nie tylko dla DNG, ale i innych formatów RAW stosowanych przez aparaty systemowe.
Najpierw iOS, potem może Android
Mówiąc inaczej pod tym względem użytkownicy iOS zyskują taki sam potencjał aplikacji jak w komputerowej wersji Lightrooma. Wspierane są te same aparaty co za pomocą silnika Adobe Camera RAW, stosowanego przez aplikacje Adobe. Szkoda, że tylko wersja 2.4 dla iOS daje nam obecnie tę możliwość, ale można to w pewien sposób uzasadnić (czytaj poniżej). Dodatkowo pojawiły się funkcje liniowych i radialnych zaznaczeń, a także wsparcie dla klawiaturowych skrótów w przypadku iPada.
To spory postęp w uczynieniu już i tak praktycznej aplikacji Adobe Lightroom Mobile jeszcze lepszą. Produkt Adobe, moim zdaniem, najlepiej z dostępnych na smartfony i darmowych aplikacji, radzi sobie z obsługą smartfonowych plików DNG. Teraz czekam na możliwość zsynchronizowania ustawień korekty obrazu pomiędzy komputerem i smartfonem, a także na udostępnienie pełnego wsparcia dla RAWów również w Androidowej wersji.
Mobilna edycja RAW, czy to ma sens?
To pytanie, które poddaje również pod wasze rozważania w sondzie. Wydaje się, że dokładna edycja zdjęć RAW nawet na 5,5” ekranie smartfona to zadanie wyjątkowo niewdzięczne.
Faktycznie, by dokładnie ocenić „zniszczenia” jakich dokonały nasze zmiany, przydałby się dużo większy ekran. Jednak poprawa ekspozycji czy modyfikacja barwna, w przypadku ewidentnych niedociągnięć na edytowanych zdjęciach, gdy musimy szybko udostępnić gotową fotografię, a nie mamy pod ręką komputera, ma sens nawet na urządzeniu mobilnym.
A tym bardziej na ekranie tabletu, który już nie odbiega wiele od tego co oferują przenośne komputery. I tutaj mamy wyjaśnienie, dlaczego iOS.
W przypadku platformy Android producenci koncentrują się obecnie przede wszystkim na smartfonach. Są oczywiście tablety, ale takich bardzo wydajnych, które „udźwigną” edycję RAWów, za wiele nie znajdziemy.
Za to Apple jest wierne swoim iPadom, które jako narzędzie do mobilnej edycji zdjęć mają swoją grupę zwolenników.
Działanie Adobe zbiega się w czasie z doniesieniami, które sugerują, że również Apple w iOS 10 doda wsparcie dla edycji RAW. W tym przypadku mamy nadzieję, że oznacza to również dodanie możliwości zapisu zdjęć DNG z aparatów w smartfonach Apple.
Lightroom Mobile 2.1 dla Androida ma nowy aparat
Aplikacja Lightroom Mobile wyposażona jest we własne narzędzie aparatu, które działa niezależnie od tego zainstalowanego fabrycznie. W wersji 2.1 oprogramowania dla Androida pojawił się tryb Pro, w którym można nie tylko zapisywać zdjęcia w formacie DNG (o ile smartfon wspiera), ale również korzystać z manualnych ustawień czasu, czułości i ostrości. Inną przydatną funkcją jest opcja korekty ekspozycji za pomocą przycisków głosności w smartfonie.
Stary interfejs aplikacji aparatu
Nowy interfejs, w trybie Pro
Zakres regulacji ekspozycji, może jednak odbiegać od tego co oferuje aplikacja fabryczna - dotyczy to szczególnie regulacji czułości.
Dodatkowo użytkownicy Androida zyskali nowy widget, dla bezpośredniego dostępu do aparatu z jednego z ekranów startowych.
Źródło: Adobe, inf. własna
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!