Procesory

AMD ujawnia wydajność 64-rdzeniowego procesora Epyc - Intel ma się czego bać

przeczytasz w 1 min.

Producent zestawił swój topowy model z dwoma połączonymi układami konkurencji. Nowa platforma AMD będzie nie tylko wydajniejsza, ale też dużo bardziej kompaktowa względem propozycji konkurencji.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na zbliżającą się premierę procesorów AMD Epyc z nowej generacji Rome. Jaką wydajność zaoferują nowe jednostki z segmentu profesjonalnego?

Przypominając, nowe procesory będą bazować na mikroarchitekturze Zen 2 i zostaną wykonane w 7-nanometrowej litografii. Nowa konstrukcja pozwoliła zastosować tutaj nawet 64 rdzenie, 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4 RAM oraz wsparcie dla magistrali PCI-Express 4.0.

Producent porównał wydajność 64-rdzeniowego modelu Epyc „Rome” do konkurencyjnej platformy z dwoma jednostkami Intel Xeon Platinum 8180M (56 rdzeni/112 wątków).

Wydajność procesorów porównano w benchmarku C-Ray, gdzie przeprowadzono test renderowania obrazów w jakości 1080p, 1440p i 2160p. Konfiguracja AMD poradziła sobie z zadaniem w 28,1 sekund, podczas gdy bardziej złożona konstrukcja Intela wymagała 30,5 sekund.

AMD Epyc Rom3

Procesory AMD Epyc znajdą zastosowanie w serwerach i superkomputerach (np. HLRS Hawk). Premiera jednostek ma nastąpić w połowie bieżącego roku.

Źródło: AMD

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    11
    Nie, na AMD Keynote pokazano test bazujący na symulacji białek
    • avatar
      Aquagen
      10
      Epyc 2 Rome rzeczywiście imponuje wydajnością i ilością 128 linii PCIE 4.0.
      Teraz tylko AMD potrzebuje jeszcze jakiejś dobrej płyty głównej typowo do stacji roboczych (a nie serwerowej) i mogą liczyć na spory sukces rynkowy.
      Jakby ASUS wypuścił na rynek odpowiednik swojego Dominus Extreme pod Epyc Rome, to byłbym w 100 % zdecydowany. Szczególnie, że przy 128 liniach PCIE mogliby zapewnić wsparcie dla 4 kart GPU na pełnych 16 liniach plus jednocześnie obsługę wszystkich tych dysków M.2 i U.2.
      • avatar
        Ruter19
        9
        Kto by pomyslal żę AMD kiedys bedzie mialo lepze procki od Intela
        • avatar
          Ruter19
          4
          Kto by pomyslal żę AMD kiedys bedzie mialo lepze procki od Intela
          • avatar
            Ruter19
            2
            Kto by pomyslal żę AMD kiedys bedzie mialo lepze procki od Intela
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Jakie TDP ma ten TOP-owy EPYC Rome?
              Tutaj porównują do 2 procesorów Xeon Platinum 8180M, czyli 2x205W TDP.
              • avatar
                Konto usunięte
                -1
                Wincej rdzeni!
                W sytuacji, gdy garść gier i wyłącznie profesjonalne oprogramowanie obsługuje więcej niż 4 rdzenie, to rzeczywiście najlepiej niech zrobią 256 rdzeni po 1Ghz.
                • avatar
                  raffal81
                  -3
                  Czekam na oficjalne testy, bo tutaj można manipulować jak się chce, nie raz już różne wałki były ;))) a to niższe taktowanie, a to można wyłączyć jakiś rdzeń itp ;]

                  Ale Intel też nie śpi, tekst z tym że intel może się bać, ehhh to chyba lekka przesada ;] tak jak z NVIDIA, wychodzi AMD jakaś super hiper karta, za chwile NVIDIA trach swoją odpowiedz i pozamiatane, jest tak od wielu lat, rok w rok :D

                  Ale patrząc na statystyki gdzie w zastosowaniach biznesowych udział AMD to zaledwie 1%, to tak chyba słabo ;] teraz za pewne się coś zmieni, ale żeby zagrozić Intelowi to jest lekka przesada ;]
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    -6
                    Bardzo dobrze, że AMD ma coraz lepsze produkty - lepsze sprzętowo, jednak jeżeli chodzi o oprogramowanie to są daleko za Intelem. Miejmy nadzieję, że i tu AMD dogoni Intela i zacznie się prawdziwa konkurencja.
                    Jeżeli chodzi o wydajność i użytkowość to AMD bije Intela na głowę (odkąd powstała architektura ZEN), jednak do naprawdę specjalistycznych zastosowań firmy jeszcze długo będą wybierać Intela (bo ma lepsze wsparcie), a do superwydajności firmy wybierają IBM, a AMD jest gdzieś pomiędzy - choć wcale nie znaczy to o tym źle.
                    • avatar
                      dariozata
                      -8
                      Niech ten babochlop na zdjeciu sie cieszy poki moze! Przyjdzie Sunny Cove i pozamiata ich Ryzenami tak ze AMD pojdzie z torbami!!!
                      • avatar
                        Kapitan Nocz
                        -19
                        łooooo ale nius !! Mam jakieś deja vu, bo wydaje mi się, że ta wiadomość pochodzi z konferencji, która odbyła się jakieś 16 dni temu?
                        • avatar
                          kitamo
                          -45
                          Taa ma się czego bac.
                          Intel to teraz boi sie tego ze nie bedzie w stanie naprodukowac tyle procesorow ile musi zapewnic na rynku. Przy przejsciu na kolejny proces problemem bedzie zapewnienie CPU z poprzedniej generacji na takim poziomie wlasnie by nie brakowało.
                          AMD z udziałami na poziomie marginalnym moze teraz sobie skakac i wydawac co chce i jak chce.
                          A w szczegolnosci porownywac się do procesorów z 2017 roku.
                          • avatar
                            DragonRed
                            0
                            Ja na przykład rozumiem lojalność marce co widać chociażby po sprzedaży procesorów FX-8350 jednak AMD ma tego asa , że dostarczy na rynek szybki wielowątkowy CPU o atrakcyjnej cenie ze względu na swoją budowę blokową.
                            Tutaj będziemy mieli do czynienia z wieloma blokami gdzie dla mainstream będą to maksymalnie dwa bloki.Samo to będzie tanie w produkcji i najwyższy koszt to sekcja środkowa odpowiedzialna za całą kontrolę tymi rdzeniami.
                            W końcu AMD będzie mogło na takich Epyc 2 osiągnąć ogromną marżę a i tak będzie bez porównania taniej od tego co proponuje Intel.Niemcy czy Szwedzi nie boją się Intela dlatego złożyli już dawno zamówienie u AMD a inni boją się upustów jakie mogą stracić gdy zaszkodzą właśnie tym pierwszym.
                            Teraz się zastanawiam na czym mogą polegać te upusty od Intela i mam już odpowiedzi.Intel sprzedaje swoje produkty po cenach zawyżonych a później są rekompensaty i na to idą kredyty.Kupujesz drogo i w ramach tego firma dostaje ogromne zwroty kasy - taki "cash back" od Intela.
                            Bo skąd takie zadłużenie przy tych zarobkach , owszem mogli by już je spłacić bo są na plusie ale widocznie takie czasowe umowy rządzą się swoimi prawami.
                            Intel już dawno Chiny stracił dlatego umowa podpisana na zasadzie spółki 'joint-venture' właśnie AMD z Chińską firmą dowodzi jak mocno rozwiązania od Intela szpiegują dlatego mamy teraz taką nagonkę.USA kontrolują prawie wszystkich bo Windows jest prawie wszędzie , Android także czy IOS oraz procesory od firm amerykańskich ale widocznie AMD jest takim wyjątkiem bo miał robić za dziewczynę do bicia a sytuacja może się znacznie odmienić.Jeżeli nakładki na Androida w Chińskim wykonaniu pozwalają zablokować jego szpiegowanie to w końcu AMD przejmując rolę Intela będzie tym złym bo będzie musiał pozostawiać tyle luk w zabezpieczeniach swoich układów jak od 25 lat robi to Intel.

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login