AMD Memory Profile: pamięć operacyjna szybsza dzięki specjalnym profilom z ustawieniami
Nadchodzi następca BEMP
Wkrótce najnowsze platformy AMD zyskają nową funkcjonalność – obsługę profili AMD Memory Profile dla pamięci operacyjnej. Rozwiązanie to pozwala ustawić lepsze parametry pracy i w rezultacie zwiększy wydajność całego komputera.
Na każdym nowszym module pamięci operacyjnej znajdziemy nie tylko kości pamięci, ale również układ SPD – pamięć z zapisanymi plikami konfiguracyjnymi. Zwykle są one zgodne ze specyfikacją organizacji JEDEC (Joint Electron Devices Engineering Council), ale na rynku nie brakuje również modeli z wydajniejszymi profilami Intel XMP (EXtreme Memory Profile) lub AMD BEMP (Black Edition Memory Profile).
Rozwiązanie pierwszego producenta jest dosyć popularne i stale rozwijane, natomiast w przypadku drugiego de facto można mówić o porzuceniu projektu – głównie ze względu na problematyczność jego stosowania i małą liczbę kompatybilnych modułów (oficjalna lista kompatybilności zawiera zaledwie 12 kompletów).
Koncern z Sunnyvale postanowił opracować nowe rozwiązanie o nazwie AMD Memory Profile. O ile BEMP aktywowano z poziomu systemu operacyjnego (służyła do tego aplikacja AMD OverDrive), wymagało połączenia z siecią do ściągnięcia profili i było kompatybilne tylko z nielicznymi konfiguracjami, to w przypadku AMP pozbyto się tych ograniczeń.
Jego aktywacja odbywa się w BIOS-ie płyty głównej i jest zgodny z liczniejszymi platformami. Jeżeli jednak pamięci nie są kompatybilne z nowym rozwiązaniem, to płyta główna automatycznie aktywuje profile JEDEC – oferujące gorsze parametry pracy. Trzeba zatem przyznać, że AMP przypomina konkurencyjne XMP.
Pierwszymi pamięciami z nowymi profilami są... pamięci AMD. Oczywiście im wyższa seria (Value, Entertainment, Performance, Radeon), tym lepsze parametry pracy. Warto jednak zaznaczyć, że najszybsze moduły z serii Radeon pojawią się dopiero w czwartym kwartale tego roku. Całkiem możliwe, że modułami z profilami AMP zainteresują się także inni producenci.
AMP jest kompatybilne ze starszymi platformami Dragon (płyta z chipsetem 790/790FX/890 i procesor z generacji K10) lub Scorpius (płyta z chipsetem 990FX/990X/970 i procesor FX Zambezi) oraz tymi nadchodzącymi – Virgo (płyta z chipsetem A55/A75/A85X i procesor Trinity) lub Volan (płyta z chipsetem 990FX/990X/970 i procesor FX Vishera). Oczywiście starsze płyty główne wymagać będą aktualizacji BIOS-u, ale nie powinno być to problemem.
Tajwańska firma ECS (Elitegroup Computer Systems) chwali się, że jej płyta A85F2-A Deluxe jest już kompatybilna z AMD Memory Profile. Problem jednak w tym, że model ten przeznaczony jest pod desktopowe procesory Trinity, a ich premiera jeszcze się nie odbyła. Czekamy zatem na pierwsze konstrukcje z gniazdem AM3+ pod procesory K10 i FX.
Więcej o procesorach AMD:
- AMD Vishera: specyfikacje siedmiu procesorów z ulepszonymi rdzeniami Bulldozer
- AMD Richland: 28 nm procesory APU Kaveri z rdzeniami Steamroller w 2013 roku
- AMD FX-8350: procesor z rdzeniem Piledriver z zegarem 4 GHz
- AMD Sempron X2 190: nowy procesor zgodny z podstawką AM3 - cena i specyfikacja
Źródło: VR-Zone, TechPowerUp
Komentarze
22BTW. Niech AMD w końcu ogarnie procki. 400~600zł za starego i5 750 to jakaś kpina jest.
U Intela mamy to od dawna - uczeń goni Mistrza..