Radeon Software Crimson - nowe sterowniki dla kart Radeon już dostępne
Radeon Software Crimson Edition to nie tylko sterowniki, ale cały zestaw funkcji do obsługi karty graficznej. Zmian i nowości jest naprawdę sporo.
Firma AMD udostępniła zapowiadany pakiet Radeon Software Crimson Edition, który obejmuje nie tylko sterowniki graficzne, ale też cały zestaw funkcji do obsługi karty graficznej. Nowości jest naprawdę sporo – do tego stopnia, że śmiało można mówić o rewolucji.
Radeon Software to pierwszy projekt zespołu Radeon Technologies Group, który od niedawna odpowiada za wszystkie struktury związane z technologiami graficznymi w AMD. No dobrze, ale czym tak naprawdę jest Radeon Software? Mogłoby się wydawać, że jest to tylko sterownik graficzny, lecz tak naprawdę jest to już cały pakiet do obsługi karty graficznej – w porównaniu do pakietu Catalyst został on jednak całkowicie przeprojektowany, bo programiści postawili na biblioteki Qt (zamiast przestarzałych .Net). Możemy zatem liczyć na całkowicie odmieniony interfejs, który nie tylko lepiej wygląda, ale też jest bardziej intuicyjny w obsłudze.
Nowe biblioteki pozwoliły znacznie skrócić czas instalacji i uruchamiania aplikacji – w zależności od konfiguracji komputera, różnice są 1,38- - 1,4-krotne jeżeli chodzi o instalację i 2- - 24-krotne jeżeli chodzi o uruchamianie (zwykle jest to jednak około 2,5-3x). Możemy także liczyć na szybszą inicjalizację.
Producent postawił też na kontrolę jakości, bo 2-krotnie zwiększył liczbę testów zautomatyzowanych i 1,25-krotnie liczbę testów manualnych. Do tego o 15% zwiększono liczbę testowanych konfiguracji. Pozwoliło to wyeliminować sporo błędów.
Kilka dni temu mieliśmy okazję uczestniczyć w przedpremierowym pokazie pakietu AMD Radeon Software Crimson Edition
Oprócz tego możemy liczyć na kilka nowych funkcjonalności. Radeon Software oferuje nowe menu do zarządzania trybami uruchamiania gier, nowe zakładki ustawień wideo, ekranów i trybu wieloekranowego, a także całkowicie odmieniony panel overdrive do zmiany parametrów pracy karty graficznej.
Warto również nadmienić, że jest to pierwszy pakiet z obsługą technologii AMD LiquidVR – póki co jest ona wspierana tylko przez karty na bazie architektury GCN, gdyż bardzo dobrze sprawdza się tutaj technika Async Shaders.
Dodatkowo producent usprawnił działanie technologii FreeSync – nowy pakiet pozwala na wykorzystanie jej również w aplikacjach działających pod DirectX 9 i konfiguracjach CrossFire. Ponadto dodano funkcję kompensacji przy niskim poziomie płynności animacji, czyli Low Framerate Compensation (LFC). Rozwiązano to zmniejsza niedogodności poniżej zakresu częstotliwości odświeżania monitora, gdzie większość z nich ma minimalny próg na poziomie 30-35 FPS. W efekcie, gdy animacja schodzi poniżej tego progu, sterownik automatycznie aktywuje algorytm, który wciąż stara się synchronizować kartę z monitorem, aby zapobiec spadkom płynności. Co ważne, rozwiązanie to działa w pełni automatycznie i nie wymaga żadnej konfiguracji po stronie użytkownika.
Warto również dodać, że AMD pracuje nad tym, aby umożliwić korzystanie z technologii FreeSync przy przesyłaniu obrazu przez HDMI. Widać zatem, że inżynierowie położyli duży nacisk, aby zapewnić lepszą funkcjonalność względem konkurencyjnej technologii G-Sync.
Usprawniono też technologię VSR (Virtual Super Resolution), bo teraz można ją aktywować również… na pulpicie. Rozwiązanie to pozwala np. na ekranie 1080p wyświetlić obraz w rozdzielczości 1440p, co skutecznie zwiększa zakres roboczy.
Dodatkowo poprawiono funkcję Frame Pacing, która poprawia stabilność w renderowaniu klatek zarówno przy renderingu pojedynczej karty, jak i konfiguracji CrossFire. Dodano też obsługę dla gier DirectX 9, w tym sporej liczby e-sportowych.
Jakby tego było mało, producent usprawnił też działanie technologii FRTC (Frame Rate Target Control). Możemy liczyć na zwiększoną energooszczędność, bo przy oglądaniu wideo pobór mocy może być mniejszy i 21% (25 W), a przy graniu nawet o 23% (120 W).
Ważna też jest technologia Shader Cache, który przyspiesza ładowanie się gier i poziomów oraz wyrównuje proces renderowania klatek, co w efekcie minimalizuje problem przycięć, gdy gracz natrafia na słabiej zoptymalizowane fragmenty gier.
Ponadto zmniejszono input lag i zoptymalizowano działanie pod kątem najnowszych gier – w porównaniu do sterowników Catalyst 15.10 możemy liczyć na wzrost wydajności nawet o 20% (zwłaszcza pod DirectX 12).
Na pewno warto wypróbować nowy pakiet Radeon Software, bo nowości i usprawnień jest naprawdę sporo – już teraz dostępne jest wydanie Radeon Software Crimson Edition. W kolejnym roku producent planuje wydać sześć dużych wydań z certyfikatem WHQL i dodatkowe wersje testowe o statusie Beta. Nie zapomnijcie się pochwalić swoimi opiniami i spostrzeżeniami.
Źródło: AMD, foto: Karol Żebruń
Komentarze
49Mam sterowniki 15.1.1 beta , które instalowałem 3 tygodnie temu.
I chcę zainstalować te nowe Crimson , to mogę odrazu je instalować na tych starych sterownikach czy lepiej na świeżym windowsie ?
370 380x 390 i jakiś fury (choć to nie możliwe)
biorę się za instalacje
Przyrost wydajności nie jest ogromny ale zawsze to jakiś postęp
Istnieje steamOS i tam ponoć są gry :), a to jest oparte na linuxie.
A u mnie cholewka jasna te stery nie idą
mam HD 7850
musiałem do starych CCC powrócić
czy ktoś miał też taki problem ?