Aplikacje mogą pomagać w zapobieganiu samobójstwom, ale nie wszystkie działają
Aplikacje mogą bardzo pomóc osobom z depresją oraz mającym myśli samobójcze. Zawierają wiele informacji, a zwrócenie się specjalisty z prośbą o pomoc jest dużo bardziej komfortowe, kiedy jest się anonimowym. Nie każdy odważy się rozmawiać twarzą w twarz o swoich problemach.
W Apple App Store lub Google Play znajduje się mnóstwo aplikacji do zarządzania nastrojem oraz dla osób z depresją. Pobierane były miliony razy i zainteresowanie użytkowników nie maleje. Dla wielu osób z problemami psychicznymi takie oprogramowanie na smartfony jest niczym jedyne koło ratunkowe.
Aplikacja na depresję
Wzięto pod lupę 69 aplikacji mobilnych, skierowanych do osób z depresją. Autorzy analizy zbadali materiały edukacyjne, zastosowanie odpowiednich strategii i porad zapobiegających popełnieniu samobójstwa, stworzonych przez ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Światowej Organizacji Zdrowia. Jedynie 7% aplikacji zawierało potrzebne informacje i strategie działania.
Tylko 46 na 69 badanych aplikacji dawało dostęp do natychmiastowej pomocy eksperta. Niedziałające numery łączące z linią pomocy kryzysowej miało 6 aplikacji. Jeżeli ktoś użytkujący jedną nich przechodzi właśnie kryzys psychiczny, może w takiej sytuacji nigdy nie doczekać pomocy – nawet próbując o nią poprosić. Takie zaniedbanie ze strony deweloperów może doprowadzić do nieudzielenia pomocy i w efekcie czyjejś śmierci.
Niedziałające numery i brak informacji
Depresja jest coraz bardziej powszechną chorobą, a dzisiaj mnóstwo osób korzysta z narzędzi cyfrowych. Dlatego tak ważne są jak najlepsze standardy ich tworzenia. Eksperci badający wybrane aplikacje są zdania, że niektórzy twórcy (nawet mając najlepsze intencje) nie stosują poprawnych praktyk. Skontaktowali się w sprawie nieaktualnych numerów telefonów, jednak tylko w dwóch przypadkach programiści je poprawili. W efekcie mamy wiele niepełnych programów, które mogą okazać się zawodne, nieprzydatne lub wręcz szkodliwe.
Brak aktualizowania numerów łączących z linią pomocy jest trudne do wykrycia, brak również odpowiednich narzędzi. Niewiele wiadomo też na temat konsekwencji korzystania z aplikacji służących do pomocy osobom z problemami. Część badaczy zastanawia się również, czy strategie zapobiegania samobójstwom opracowane w warunkach klinicznych są równie skuteczne w formie cyfrowej – brakuje badań na ten temat.
Mając problemy ze zdrowiem psychicznym warto sięgnąć po wsparcie, również w formie aplikacji na telefon. Może to być dobre uzupełnienie leczenia prowadzonego przez psychologa lub psychiatrę. Jednak korzystanie z aplikacji jako zamiennika terapii nie będzie najlepszym pomysłem i warto zachować w tej kwestii ostrożność.
Źródło: theverge.com, bmcmedicine.biomedcentral.com
Warto zobaczyć również:
- Instagram może pomóc zdiagnozować depresję
- Dbaj o zdrowie ze smartfonem – 9 (rodzajów) aplikacji
- Uwaga, szybki Internet szkodzi zdrowiu
- Czy aplikacja zastąpi psychiatrę i pomoże w walce z depresją?
Komentarze
6A tak poza tym, to uważam, że lepszym pomysłem byłoby zabranie osobie cierpiącej smartphona i wręczenie go dopiero, gdy ogarnie się emocjonalnie.