Serwery

750 tysięcy rdzeni AMD Zen 2 - Uniwersytet Edynburski zamawia nowy superkomputer

przeczytasz w 1 min.

Archer2 ma zaoferować nawet 18-krotnie lepsze osiągi względem poprzedniego modelu Archer. Naukowcy będą mogli korzystać z jego możliwości już w przyszłym roku.

Procesory AMD Epyc cieszą się coraz większą popularnością, również na rynku superkomputerów. Ostatnio tego typu konstrukcja została zamówiona przez rząd Wielkiej Brytanii – system Archer2 będzie służył naukowcom z Uniwersytetu Edynburskiego.

Superkomputer Archer2 dla Uniwersytetu Edynburskiego

Superkomputer Archer2 ma zaoferować moc obliczeniową 28 PFLOPS, więc teoretycznie będzie on 11-krotnie wydajniejszy od poprzednika – systemu Archer z 2013 roku. Dużo tutaj będzie jednak zależeć od konkretnego zastosowania. Przykładowo dla symulacji molekularnych CP2K wydajność wzrośnie 8,7-krotnie, natomiast przy modelowaniu klimatu HadGEM3 już 18-krotnie.

Archer 2 składa się z 23 modułów Cray Shasta Mountain, łącznie dających 5848 węzłów obliczeniowych. Co istotne, nowa konstrukcja opiera się głównie na procesorach – producent zastosował tutaj 11 696 64-rdzeniowych układów AMD Epyc 7742 i tylko 16 akceleratorów graficznych AMD nowej generacji (jeszcze nie ujawniono jakich). Oprócz tego udostępniono 1,57 PB pamięci RAM, a także 14,5 PB pamięci masowej w postaci tradycyjnych dysków twardych (HDD) oraz 1,1 PB pamięci masowej w postaci nośników półprzewodnikowych (SSD).

Inwestycja ma kosztować 79 milionów funtów i zostanie sfinansowana przez brytyjską agencję badań i innowacji (UKRI - United Kingdom Research and Innovation). Superkomputer ma zostać zainstalowany do maja 2020 roku, a naukowcy będą mogli z niego korzystać od lata 2020 roku.

Źródło: ComputerBase, Inside HPC

Warto zobaczyć również:

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Ghola
    12
    Mają rozmach :D
    • avatar
      Ciekawski_
      9
      @Eryk333
      A co ma piernik do wiatraka?
      Według raportu opierającego się na szacunkach ONZ konsumenci wyrzucają rocznie 280 mln ton żywności, wartej ok 400.000.000.000$.
      Dzisiaj na świecie ludzie głodują niemal i wyłącznie w rejonach walk zbrojnych jak np w Jemenie.
      Z resztą dzisiaj i tak głoduje rekordowo niski odsetek ludzi na świecie. Około 60.000.000. To mniej niż 1% populacji świata. Nigdy w historii nie było tak "mało źle" pod tym względem.
      Wydatki czy ich brak, na cokolwiek, w jednej części świata, nie pomoże ani nie zaszkodzi głodującym w innej części świata.
      Polecam obejrzeć oparty na faktach "Helikopter w ogniu"(skądinąd świetne kino). Tam zostało dobitnie pokazane, jaki efekt mają dostawy pomocy humanitarnej, do rejonów kontrolowanych przez watażków.
      Aby zlikwidować głód trzeba zapewnić stabilność/bezpieczeństwo regionu, dać możliwość kupienia żywności oraz zarobienia na te zakupy własą pracą.
      • avatar
        Konto usunięte
        4
        Na 2021 planowane jest ukończenie Frontier-a z 1,5 EFLOPS mocy obliczeniowej w wykonaniu AMD + CRAY + OAK na zamówienie Departament Energii USA. Najszybsz superkomputer będzie 5x mocniejszy od obecnego no.1 Summit (~260 PFLOPS). Cray redukuje ilość wężłów jednocześnie mocno je przyspieszając. Stosowany układ to 1xEPYC + 4x RadeonInstinct. Będzie to najszybsza maszyna licząca na Ziemi, lecz jednocześnie oferująca najwyższą sprawność enrgetyczną (Performance/Watt) wyprzedzając wszystkie obecne konstrukcje oparte na intelu i invidii.
        Również na 2021 i również na zamówienie Departamentu Energii USA powstaje bliżniacza maszyna oparta na intelu, jednak z 1,0 EFLOPS (czyli o ~33% słabsza od Frontiera).
        Po co Departamentowi Energii dwie bliźniacze acz konkurenycje względem siebie platformy w tym samym czasie? Całość wygląda na formę dużego przetargu po którym jadna z firm otrzyma kolejne zamówienie.
        • avatar
          Ciekawski_
          3
          @Lister
          Tam idą Epyc 7742. To raczej nie są CPU na rynek konsumencki. Ponadto 11 696 CPU to nie jest znowu, aż tak dużo.
          To bardziej reklama i prestiż, niż istotny wzrost sprzedaży w ujęciu globalnym.
          • avatar
            Ciekawski_
            2
            @BrumBrumBrum
            Epyc 7742 to jest "Rome" :)
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              z tego co widzę, wiele nowych konstrukcji jest opieranych na serwerowych zenach. tutaj zastosowali pierwszą generację serwerową, czyli Epyc, a już jest robiona druga. ciekaw jestem co wpłynęło na taką decyzję, być może dostępność. Epyc jest robione chyba jeszcze w GF z powodu litografii, Rome GF+TSMC.

              Co do układów grafiki, z powodu wyboru Epyc, stawiam że to jest raczej Vega a nie Navi. do obliczeniówki Vega się dobrze skaluje w górę.
              • avatar
                Lister
                0
                AMD się cieszy, ale czy tak duże zamówienie przypadkiem nie będzie oznaczało dalszych trudności z dostępem do procków dla rynku konsumenckiego?
                • avatar
                  Kapitan Nocz
                  0
                  Nieźle, konstrukcja na samych EPICach wskoczy na obecne 5 miejsce TOP500 z tym wynikiem. To chyba daje do myślenia, jeśli sobie uświadomimy, że wszystkie konstrukcje z pierwszej 10tki sa akcelerowane albo przez GPU albo Xeonami Phi. Z drugiej strony nie ma się co tak podniecać, w pierwszej 100tce jest tylko jedna maszyna na procesorach AMD i to dość leciwych Opteronach, choć jest zaskakująco wysoko w tym zestawieniu .
                  • avatar
                    Ciekawski_
                    0
                    @BrumBrumBrum
                    Nadmiar CO2 nie powoduje ocieplenia klimatu, tylko jest jego skutkiem. Są dowody na to, ale bardzo nie popularne w mainstream...
                    • avatar
                      Eryk333
                      -12
                      No tak miliardy na super komputery a ludzie z głodu umierają fajna perspektywa.

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login