Prezentujemy informacje odnośnie planowanych płyt głównych ASUSa, które zostaną wyposażone w podstawkę AM3+ oraz chipsety z serii 900.
Wczoraj opisywaliśmy płytę główną ASUSa o oznaczeniu M5A99X Evo, która została wyposażona w podstawkę AM3+ oraz chipset 990X oferujący wsparcie dla technologii SLI. Okazuje się jednak, że producent ten ma w planach wprowadzenie jeszcze pięciu innych konstrukcji mających nową podstawkę AM3+ oraz chipsety nowej generacji z serii 900.
Warto przeczytać: | |
ASUS: pierwsza płyta z nowym chipsetem AMD | |
ASUS: płyta z podstawką AM3+ i mocnym zasilaniem |
Oprócz omawianego modelu M5A99X Evo, w ofercie ASUSa pojawią się trzy modele z mostkiem północnym 970 i południowym SB950 – M5A97 Evo, M5A97 Pro oraz M5A97. Oprócz nich ASUS zaprezentuje jeszcze dwie konstrukcje przeznaczone dla bardziej wymagających klientów – Sabertooth 990FX oraz Crosshair V Formula, którego pojawienie się zdradziła już NVIDIA podczas ogłoszenia wsparcia dla technologii SLI przez nadchodzące chipsety AMD.
Poza omawianą wcześniej M5A99X Evo, nie wiadomo jaki wygląd będzie miało pozostałe pięć płyt ASUSa. O ile w przypadku trzech „zwykłych” modeli i Crosshair V Formula aspekt ten nie jest aż tak interesujący, to w przypadku Sabertootha 990FX jest inaczej. Będzie to pierwsza płyta z tej serii przeznaczona dla procesorów AMD. nie wiadomo czy i w tym przypadku zostanie na niej umieszczona powłoka ASUS Thermal Armor – tak jak to miało miejsce w ostatnim modelu ASUS SABERTOOTH P67.
kliknij by powiększyć
We wszystkich konstrukcjach dla pamięci zostaną przeznaczone banki DDR3, mogące obsłużyć moduły o taktowaniu 1066 MHz, 1333 MHz, 1600 MHz, 1866 MHz. Jedynie Sabertooth 990FX nie będzie wspierał modułów o taktowaniu 2133 MHz po podkręceniu. Najsłabszy model M5A97 wyposażony został w 6-fazową sekcję zasilania (4 fazy dla procesora i 2 dla kontrolera pamięci). Pozostałe trzy zwykłe płyty - M5A99X Evo, M5A97 Evo i M5A97 Pro - w mocniejszą 8-fazową sekcję sekcję DIGI+ (6 faz dla procesora i 2 dla kontrolera pamięci), natomiast dwie flagowe konstrukcje w 10-fazową DIGI + (8 faz dla procesora i 2 dla kontrolera pamięci).
W przypadku modeli z chipsetem AMD 970, dla kart rozszerzeń zostały udostępnione na pewno dwa porty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x4) z obsługą CrossFireX, ale już bez SLI - pomimo wsparcia NVIDII dla tego układu. W dwóch płytach z wyższej półki łączenie znalazły się trzy porty PCI-Express x16 ze wsparciem dla technologii SLI i CrossFireX (x16, x16/x16, x16/x8/x8) i jeden PCI-Express x4. Nic nie wiadomo na temat portów PCI-Express x1 i zwykłych PCI.
pudełko modelu Crosshair V Formula
W każdej z płyt, dyski twarde można podłączyć do sześciu gniazd SATA III 6 GB/s – wyjątkiem jest tutaj jedynie Crosshair V Formula z siedmioma takimi gniazdami. Na tylnych panelach wszystkich konstrukcji znalazło się między innymi:
złącze gigabitowej karty sieciowej (RJ45)
gniazda 8-kanałowej karty dźwiękowej
dwa porty USB 3.0
od 6 do 10 portów USB 2.0 (M5A99X Evo, M5A97 Evo, M5A97 Pro - 8; M5A97 - 6; Sabertooth 990FX oraz Crosshair V Formula - 10)
Razem z modelem Crosshair V Formula dodawana będzie w zestawie karta rozszerzeń ROG ThunderBolt - połączenie karty dźwiękowej ASUS Xonar i wysokiej jakości karty sieciowej Killer E2100 firmy Bigfoot. Dotychczas można było ją spotkać tylko w modelu Rampage III Black Edition, ale najwidoczniej ASUS chce sprawić miły prezent sympatykom AMD. Warto zaznaczyć, że wszystkie planowane płyty główne działać będą pod obsługą UEFI – następcy BIOSu. Oprócz tego, wszystkie modele są zgodne z technologiami AI Suite II, MemOK!, AI Charger+.
Źródło: sweclockers.com, blogs.nvidia.com
Polecamy artykuły: | | |
Tablet czy netbook - co jest lepsze? | AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenie | EFI vs BIOS - najważniejsze różnice |
Komentarze
38Miałem 3 natępnie 4 to będzie i 5
Polecam wszystkim te akurat produkty asusa pod AMD Gigabyte się nie umywa... ( częste awarie sprzętu od GB )
Szczerze mówiąc śmierdzi mi tu niebieskimi :)
lecz produkty z serii formula stoją nie mniej jak 600zł xD.