Kartę ASUS GTX 580 DirectCU II wyróżniają dwie cechy. Karta pobiera prąd wyłącznie prosto z zasilacza oraz została wyposażona w wydajne trzyslotowe chłodzenie, które ma pomóc zyskać tej karcie miano najwydajniejszego GTX 580 na rynku.
Aktualizacja [20.1.2011]
Warto przeczytać: | |
GeForce GTX 560 - coraz więcej informacji | |
CES: dwuprocesorowy GeForce GTX 59x ? |
W sieci pojawiły się zdjęcia płytki PCB ASUS GTX 580 DirectCU II i jak można się było spodziewać jest ona inna niż w referencyjnej karcie. Za zasilanie karty odpowiada 10-fazowa sekcja zasilania (8 faz dla procesora graficznego i 2 dla pamięci), która została przykryta radiatorem. Z powodu powiększonej sekcji zasilania producent wykorzystał trochę wyższy laminat niż standardowo. Wokół procesora umieszczono dwanaście 128-megabajtowych kości GDDR5, które łącznie dają 1,5 GB pamięci.
Jak już pisaliśmy w oryginalnym newsie, do poprawnego działania karty wymagane są dwie 8-pinowe wtyczki zasilające. Poniżej gniazd, w prawym dolnym rogu umieszczono układ ASUS Super Hybrid Engine, który wpływa na energooszczędność karty. Warto zaznaczyć, że dotychczas był on głownie wykorzystywany w laptopach.
[Oryginalny news]
Jedną z cech charakterystycznych dla niereferencyjnych kart ASUSa jest wydajny układ chłodzenia DirectCU. W ostatnio opisywanym Radeonie HD 6970 mogliśmy zobaczyć kolejną wersję tego układu chłodzenia - DirectCU II. Wygląda na to, że nie będzie to tylko jednorazowy eksperyment ASUSa, gdyż ten system chłodzenia umieszczono również na opisywanej przez nas karcie GeForce GTX 580.
Według zapowiedzi, niereferencyjny GTX 580 DirectCU II będzie najwydajniejszą, jednoprocesorową kartą graficzną na rynku. Czy tak się stanie? Pokażą to dopiero testy. Warto jednak zaznaczyć, że do miana tego pretenduje także kilka innych konstrukcji: Zotac GTX 580 Extreme Edition, MSI GTX 580 Lightning oraz Point of View GTX 580 TGT Beast.
Sekcja zasilania składa się z 10 faz (referencyjnie GTX 580 ma ich tylko 6). Wykorzystano tu kondensatory NECa, podobne do tych, jakie się pojawiły na laminacie karty Galaxy GTX 460 HOF. Najciekawsze jest jednak to skąd karta pobiera prąd. Jeśli wierzyć informacjom, które znaleźliśmy na portalu NordicHardware, karta nie pobiera wogóle energii z portu PCI-Express x16, co ma na celu poprawę stabilności zasilania podczas ekstremalnego podkręcania. Prąd pobierany jest w całości za pomocą dwóch 8-pinowych wtyczek zasilających, które podłączone są bezpośrednio do zasilacza. Niestety nie wiemy czy podobne rozwiązanie zastosowano w Radeonie HD 6970.
Drugi ciekawy element tej karty to trzyslotowy system chłodzenia DirectCU II. Składa się on z bardzo masywnego radiatora, pięciu rurek cieplnych oraz dwóch 100 mm wentylatorów. W odróżnieniu od karty z GPU AMD, tutaj zdecydowano się na umieszczenie także płytki blackplate. Także śledź - choć również trzyslotowy - wygląda nieco inaczej. Mamy tu tylko 4 wyjścia wideo (DVI, HDMI, DisplayPort), a nie sześć jak w Radeonie.
Według producenta, DirectCU II pozwoli na uzyskanie temperatur karty niższych o 12 stopni Celsjusza oraz na zmniejszenie generowanego hałasu o 11 dBA w stosunku do chłodzenia referencyjnego.
Data wprowadzenia do sprzedaży, jak i cena karty, nie zostały jeszcze ustalone.
Źródło: nordichardware.se
Polecamy artykuły: | ||
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit | Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850 | TOP-10: Dyski twarde i SSD |
Komentarze
32Mamy więc dwie drogi, jakimi podążają korporacje.