Płyta główna za 3 tys. zł może zapłonąć – wszystko przez drobny błąd producenta
Myśleliście, że high-endowy sprzęt dla graczy jest wolny od wad i nigdy Was nie zawiedzie? No to możecie się zdziwić. Jedna z topowych płyt głównych ASUS ROG ma problemy, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia sprzętu.
Chodzi o model ASUS ROG Maximus Z690 Hero, a więc jedną z topowych płyt głównych pod nowe procesory Intel Core 12. generacji (LGA 1700). A warto dodać, że sprzęt nie jest tani, bo w polskich sklepach jego ceny oscylują w granicach 3 tys. złotych.
Płyta ASUS ROG Maximus Z690 Hero cierpi na poważny problem
O co chodzi? Część użytkowników zaczęła się skarżyć na problemy z działaniem płyty – komputer albo nie chciał startować, albo na ekranie POST pojawiał się kod 53 (oznaczający problemy z pamięcią RAM).
Winowajca całego zamieszania - niewłaściwie zamontowany kondensator
YouTuber znany jako Buildzoid odkrył, że problem jest spowodowany… niewłaściwie zamontowanym kondensatorem w pobliżu banków pamięci RAM. Usterka w skrajnych przypadkach mogła doprowadzić do przepięcia lub zapalenia płyty głównej.
Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami, odsyłamy do filmiku na kanale Actually Hardcore Overclocking.
ASUS wymieni wadliwe płyty główne
Producent potwierdził występowanie problemu – w oficjalnym oświadczeniu czytamy:
Firma ASUS zobowiązuje się do produkcji najwyższej jakości produktów i każdy problem zgłaszany przez klientów traktujemy bardzo poważnie. Niedawno otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące problemów z płytą główna ROG Maximus Z690 Hero, Wstepnie zidentyfikowaliśmy potencjalny problem z odwróconymi kondensatorami pamięci w procesie produkcyjnym na jednej z linii montażowych, który może doprowadzić do pojawienia się błędu o kodzie 53, problemów z uruchomieniem komputera lub uszkodzenia elementów płyty głównej. Problem potencjalnye dotyczy płyt wyprodukowanych w 2021 roku o numerze produktu 90MB18E0-MVAAY0 z numerami seryjnymi zaczynającymi się na MA, MB i MC.
Jak często występuje usterka? ASUS potwierdził, że na dzień 28 grudnia 2021 roku odnotowano kilka zgłoszeń w Ameryce Północnej (według naszych informacji, problem najprawdopodobniej nie dotyczy płyt głównych sprzedawanych w Europie). Producent planuje przeprowadzić dokładniejszą inspekcję u dostawców i klientów, aby zidentyfikować wszystkie wadliwe płyty i przeprowadzić program ich wymiany. Na tej stronie możecie sprawdzić po numerze seryjnym czy Wasza płyta jest wadliwa. Osoby posiadające wadliwy egzemplarz proszone są o kontakt ze wsparciem technicznym producenta.
Źródło: YouTube @ Actually Hardcore Overclocking, ASUS
Komentarze
9https://gbox.space/r?c=JKnncXSo
Nie wyobrażam sobie jej zakupu...:)