Proteza Bebionic3 wygląda i działa jak sztuczna ręka Skywalkera
Arcydzieło protetyki
Protezy, które zastępują utracone części ciała, towarzyszą człowiekowi od setek a nawet tysięcy lat. Z czasem uległy one udoskonaleniu, aż osiągnęły poziom zaawansowania rodem z filmów fantastyczno naukowych. Wcale nie przesadzamy, prezentowana przez nas proteza dłoni i przedramienia przypomina tę, którą stosował Anakin Skywalker.
Nie tylko przypomina, ale również pozwala na wykonywanie różnych codziennych czynności. Może nie tak trudnych jak walka mieczem świetlnym, ale również wymagających dużej precyzji i wyczucia jak rozbijanie jajka, pisanie piórem, wiązanie sznurowadeł, a nawet korzystanie z komputerowej klawiatury i myszy. Swoje dzieło firma Bebionic, specjalizująca się w produkcji protez, zapowiadała już wielokrotnie, pokazując co jakiś czas kolejne prototypy. Prezentujemy wam najnowszą wersję protezy Bebionic3.
Taka proteza nie tylko pełni rolę estetyczną, ale w bardzo dużym stopniu przywraca funkcjonalność brakującej kończyny. Dla protezy przygotowano silikonową rękawicę o kolorze imitującym ludzką skórę.
Bebionic3 wykorzystuje technikę mioelektryczną do sterowania sztucznymi palcami i innymi częściami protezy. Jej działanie polega na przetwarzaniu impulsów elektrycznych powstających w mięśniach ręki w trakcie jej napinania na odpowiednie sygnały, które sterują działaniem protezy. W przypadku Bebionic 3 umożliwia to wykonywanie 14 różnych ruchów. Na palcu można zawiesić ciężar około 50 kilogramów. Te liczby niewiele nam powiedzą, a reklamowe klipy to jednak marketing. Najlepiej zobaczyć jak taka proteza sprawuje się w praktyce. Jednym z pacjentów, którzy mieli szczęście ją testować, jest Nigel Ackland.
Patrząc się na takie wytwory inżynierii biomedycznej, czujemy zachwyt z postępu w medycynie. Ale jednocześnie żal, że tylko nieliczne poszkodowane osoby będzie stać na skorzystanie z takiej protezy. Nawet gdy uda się uzyskać dofinansowanie z NFZ na sprzęt ortopedyczny, o co z roku na rok coraz trudniej, to i tak co najmniej 2/3 ceny trzeba pokryć z własnej kieszeni. Bebionic3 kosztuje zależnie od wyposażenia od 25 000 do 35 000 dolarów.
Źródło: Bebionic
Komentarze
21Chyba Luke a nie Anakin.
Nie ma to jak rżnąć głupich europejczyków i amerykanów na miliony procent bo przecież chodzi tylko o nasz dobro, zdrowie itd