Kaspersky Lab Polska przedstawia kolejny raport z nowej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Drugie badanie zostało przeprowadzone w Katowicach.
Warto przeczytać: | |
Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.
W Katowicach przebadanych zostało ponad 1 200 sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem. Łączna długość trasy wyniosła 10 km.
Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy sytuacja w Katowicach uległa polepszeniu czy pogorszeniu. Z jednej bowiem strony przybyło sieci zabezpieczonych protokołem WPA i WPA2 (jest to jednak zmiana niewielka, rzędu kilkudziesięciu sieci), z drugiej strony wzrosła liczba sieci pozbawione jakiegokolwiek rodzaju szyfrowania.
"Po początkowym sukcesie Torunia, gdzie wyraźnie wzrosła liczba sieci zabezpieczonych, mieliśmy nadzieję zobaczyć podobny rezultat w Katowicach", mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Niestety zaskoczenie okazało się raczej negatywne. Jedynie 1,5% poprawa w kwestii sieci najlepiej zabezpieczonych nie ukryje faktu 10% wzrostu sieci zupełnie otwartych. Mamy nadzieję, że kolejne raporty okażą się lepsze, a przyszłoroczne skanowanie Katowic pokaże, że użytkownicy przykładają wagę do bezpieczeństwa."
Źródło: Kaspersky Lab
Polecamy artykuły: | ||
Proste Eyefinity - Sapphire Radeon HD 5770 Flex | Twoja pamięć podręczna - test 15 pendrive'ów | Internetowi terroryści |
Komentarze
12Bo po co poswiecic 10min na konfiguracje routera..
Niedawno byłem na tydzień w Ustce... z ciekawości w sumie przeskanowałem okoliczne sieci. Mój sprzęt jest tak skonfigurowany że stara się łączyć z każdą niezabezpieczoną siecią z dostepem do internetu. I co ciekawe zanim skanowanie dobiegło końca ja już byłem do jakiegos TP-Linka podłączony. Jakby tego było mało, login i pass do jego routera to admin i admin. Rozłączyłem się i szukamy dalej... Do wieczora przeskanowałem ponad 30 różnych routerów. Większość albo z WEPEM albo wcale nie zabezpieczona ... Jak nie zabezpieczone to nawet pasy do admina nie zmienione ;/ Biorąc pod uwagę fakt że nie były to hotspoty a prywatne routery, w terenie gdzie w okresie wakacjnym masz tysiące turystów z różnych zakątków Polski i Niemiec, to trzeba się wykazywać mega odwagą zeby podłączać taki sprzęt a oszczędzac tych 3 - 5 minut na ustawienie byle WPA2 co jak wiadomo na dzień dzisiejszy i tak nie jest 100% zabezpieczeniem ... Masakra