Przyjazny środowisku, trwały, tani w produkcji, a jednocześnie równie wydajny co konwencjonalne chipy.
foto: Yei Hwan Jung, Wisconsin Nano Engineering Device Laboratory
Metalowe lub z tworzyw sztucznych – komputerowe komponenty są czasem po prostu wyrzucane, a ich potencjalnie toksyczna zawartość może zagrażać naszemu środowisku. Naukowcy z University of Wisconsin-Madison chcą uporać się z tym problemem, projektując nowy rodzaj półprzewodnikowych chipów, utworzonych z drzew. Rzeczywiście przewodzące elementy zajmują znacznie mniejszą część chipu niż nieulegające biodegradacji materiały dodatkowe. Naukowcy chcą wykonać je z miazgi drzewnej, podobnej do tej, która wykorzystywana jest przy produkcji papieru.
Warstwa bazowa chipu wykonana jest tutaj z nanofibrylowej celulozy (CNF) – elastycznego, biodegradowalnego materiału utworzonego z drewna. Jego nanowłókna sprawiają, że arkusz jest praktycznie przezroczysty, a jednocześnie niezwykle trwały. Co więcej, nowe chipy mają być nie tylko przyjazne środowisku, ale też tańsze w produkcji i równie wydajne co obecnie wykorzystywane komponenty. Niemniej naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że ich produkt może jeszcze przez długi czas nie trafić do seryjnej produkcji – obecne układy są już wystarczająco tanie, a ekologia nie odgrywa dziś zbyt ważnej roli.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych chipów, tutaj znajdziesz oficjalny artykuł: High-performance green flexible electronics based on biodegradable cellulose nanofibril paper (Nature).
Źródło: Science Daily
Komentarze
16Pole do popisu dla inżynierów i księgowych, ułatwi starzenie się produktu.