Mimo, iż od premiery najnowszych procesorów AMD należących do platformy "Lynx", a mianowicie układów nazywanych kodowo Llano minęło już trochę czasu, to dopiero teraz pojawiły się pewne kontrowersje dotyczące ich podkręcania.
Wspomniane już kontrowersje dotyczą procesora A8-3850 którego podkręcanie poprzez mnożnik (multiplier) nie wpływa w żaden sposób na zwiększenie wydajności jego układu CPU. Do tej pory w sieci pojawiło się już wiele różnych przykładów wysokiego przetaktowania procesora A8-3850, jednakże wiele z nich była osiągnięta poprzez manipulacje mnożnikiem - co z kolei według informacji do jakich dotarliśmy nie można nazwać podkręceniem. Zwiększane w ten sposób taktowanie procesora nie zwiększa jego wydajności.
W rzeczywistości po podniesieniu mnożnika częstotliwość pracy procesora nie ulegała zwiększeniu. Zapytacie w takim razie, dlaczego programy diagnostyczne pokazują wyższe wartości zegara procesora? Owszem takie aplikacje jak CPU-Z rzeczywiście pokazują częstotliwość z jaką powinien pracować CPU - ale wskazania te są nieprawidłowe. Program CPU-Z prezentuje błędne wyniki. W zasadzie tylko nieliczne programy takie jak AIDA64 pokazują właściwą częstotliwość pracy układu. Jak mogło by się wydawać przyczyna nie tkwi w "niepodnoszącym" się mnożniku lecz... w BIOSach płyt głównych, które zapisują ustaloną wartość mimo, że nie uda się jej zastosować.
W zaistniałej sytuacji aby zwiększyć wydajność wspomnianego już procesora poprzez przetaktowanie, należy dokonywać sukcesywnego zwiększania szyny, a nie mnożnika - gdyż ten jest zablokowany powyżej wartości domyślnej.
Cały problem powinien zostać rozwiązany wraz z pojawieniem się nowych wersji BIOS, które wyeliminują "fikcyjne podkręcanie", a także gdy dostępne będą wersje procesorów AMD z odblokowanym mnożnikiem.
Wiecej o firmie AMD i jej produktach:
- AMD pracuje nad 2 W APU dla tabletów z Windows 8
- HP Pavilion dv6z z procesorem AMD Llano w sklepach
- AMD: nowe nazewnictwo połączonych APU i GPU
- AMD: kolejny Phenom który jest Athlonem
- AMD: obecujące plany na 2012 rok
Źródło: TechPowerUP, OCWorkbench
Komentarze
21