Procesory AMD Opteron 6274 w poteżnym superkomputerze Cray XK7 "Titan"
Ponad 18 tysięcy układów
Pod koniec ubiegłego miesiąca dobiegła końca modernizacja superkomputera Cray XK6 „Jaguar” w Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) w laboratorium Oak Ridge National Labs (ORNL).
Nowa konstrukcja – superkomputer Cray XK7 „Titan” - zawiera 18 688 jednostek, z których każda została wyposażona w 16-rdzeniowy procesor AMD Opteron 6274. W sumie daje to prawie 300 000 rdzeni i moc obliczeniową sięgającą 20 PFLOPSów. „Titan” jest 10 razy potężniejszy od poprzedniego najlepszego na świecie superkomputera z ORNL, czyli „Jaguara”, który został stworzony w czerwcu 2010 roku i również bazował na układach AMD Opteron.
"Imponujące rezultaty osiągnięte przez firmę AMD w najnowszej edycji tego prestiżowego rankingu podkreślają nasze silne zaangażowanie w tworzeniu najlepszych technologii dostępnych na rynku, które umożliwiają naszym klientom przechwytywanie i analizowanie olbrzymich ilości naukowych danych, które ostatecznie ukształtują naszą przyszłość", powiedział Suresh Gopalakrishnan, corporate vice president i general manager Server Business Unit w firmie AMD. "Dzięki naszej technologii partnerzy tacy jak ORNL pozwalają firmie AMD odegrać kluczową rolę w jednych z największych wyzwań naukowych naszych czasów".
Jedna z wielu płyt głównych superkomputera Cray XK7 "Titan" - po środku widać cztery miedziane radiatory, pod którymi znajdują się procesory AMD Opteron 6274
Nowy lider wydajności w dziedzinie superkomputerów został sklasyfikowany na liście TOP500. Publikacja ta zbiega się z konferencją SC12 w Salt Lake City, gdzie koncern AMD ze swoimi partnerami zaprezentuje 20 prezentacji technologicznych.
Odwiedzający stanowisko producenta (nr 2019) będą mieli możliwość zobaczenia systemów wykorzystujących podzespoły koncernu z Sunnyvale ponad trzydziestu niezależnych partnerów tworzących oprogramowanie i sprzęt. Dodatkowo znajdą się tam także systemy kluczowych partnerów z branży takich jak Appro, Colfax, Cray, Dell, HP, Penguin i Supermicro. Zaprezentowane zostaną również systemy wykorzystujące karty graficzne AMD FirePro, procesory APU z serii A i technologie AMD SeaMicro.
Źródło: AMD, AnandTech
Komentarze
20I także jest to kolejnym dowodem na to że optymalizacja jest bardzo pro-Intel i anty-AMD w Windach... bo w Linuxie i innych systemach AMD jest lepiej wykorzytywany i nowy Piledriver w porównaniu z i7 IB róznice w Linuxie się zacierają są testy na którymś zachodnim benchmarku wiem bo czytałem...PZDR
Jednak jestem ciekaw który z najszybszych procesorów serwerowych byłby szybszy, Itanium czy Opteron??
Chodź pewnie ten pierwszy:/