Zwykle komputery podłączamy do sieci za pomocą długiego kabla zasilającego. Jednak postępująca miniaturyzacja niektórych urządzeń, pozwoliła na wyeliminowanie tego elementu, jak w przypadku produktu Globalscale Technologies.
Architektura ARM zdobyła już ogromną popularność na rynku smartfonów i tabletów, najwidoczniej przyszedł teraz czas na zasilenie pewnej niszy na rynku komputerów stacjonarnych. Ostatnio informowaliśmy Was o stacjonarnym komputerze opartym o układ NVIDIA Tegra. Tym razem mamy do czynienia z rozwiązaniem Globalscale Technologies wykorzystującym układ Marvell Sheeva. Jest to dobrze nam znany jednordzeniowy procesor ARM Cortex-A9 o zegarze taktowanym częstotliwością 1,2 GHz.
Co prócz układu ARM znalazło się wewnątrz komputera, przypominającego bardziej ładowarkę do baterii czy adapter sieci HomePlug (sieć przez gniazdko elektryczne)? DreamPlug wyposażono w pamięć RAM DDR2 o pojemności 512MB (zegar 800MHz), 1 GB wbudowanej pamięci Flash, dwa gniazda sieci gigabit Ethernet oraz dwa złącza USB 2.0. Dodatkowo mamy do dyspozycji czytnik kart SD, port eSATA oraz interfejsy JTAG (wspomaga programowanie układów ARM) i UART (port wykorzystywany przy komunikacji szeregowej). To nie wszystko - urządzenie ma mieć standardowo również złącza audio (w tym wyjście optyczne), kontroler bezprzewodowego Wi-Fi oraz Bluetooth 2.1+EDR. Wszystko to zostało zmieszczone w obudowie o rozmiarach 110 mm x 69,5 mm x 48,5 mm.
Zadacie pytanie - po co komuś w dzisiejszych czasach taki komputer? Zwłaszcza, że ma kosztować 149 dolarów oraz pozwala zainstalować „jedynie” Linuxa (Ubuntu lub Debian). Producent kieruje DreamPlug-a wszędzie tam gdzie komputery muszą działać non-stop, a ważne jest chociażby zużycie energii. Standardowe komputery charakteryzuje TDP na poziomie około 175W, w przypadku opisywanego sprzętu to poniżej 5W. Różnica jest spora.
Sprzęt może znaleźć zastosowanie jako prosty serwer, przy streamingu systemów kamer, serwerach VOIP czy chociażby do monitoringu sieci. DreamPlug ma trafić na rynek jeszcze w lutym.
Źródło: HotHardware
Polecamy artykuły: | ||
GeForce GTX 560 Ti - premiera | Samsung Galaxy S i9000 | Dysk twardy - poradnik jak wybrać |
Komentarze
4WTF, przecież można postawić na jakimś EE procku, i ze wszystkim zamkniemy się w ~50W ale o dużo większej mocy niż ten ARM
Przesadzili jak cholera z tym...