Roboty przemysłowe i drukarki 3D będą narzędziami wykorzystanymi do budowy mostu w stolicy konstytucyjnej Holandii.
Drukarki 3D stają się standardowymi narzędziami w coraz większej liczbie dziedzin. Jeśli ktoś potrzebuje jeszcze jakiegoś dowodu, to niech będzie nim fakt, że te właśnie urządzenia (i roboty przemysłowe) będą odpowiadać za powstanie nowego mostu w centrum Amsterdamu.
Most z drukarki 3D połączy jeden brzeg kanału w słynnej dzielnicy czerwonych latarni z drugim. Będzie wykonany ze stali nierdzewnej, a służyć będzie przede wszystkim pieszym. Jak zapewnia firma ABB, która w tym projekcie łączy siły z holenderskim start-upem MX3D – „proces produkcyjny jest prosty”.
Wykonawca porównuje ten proces do wyplatania kosza. Poruszające się w 6 osiach roboty będą tworzyć „odcinki” które ostatecznie połączą brzegi sześciometrowego kanału. Powstają samonośne metalowe pręty i inne elementy, składające się z wielu spawów.
Za drukowanie odpowiadają głowice umieszczone na końcach robotycznych ramion, a całość wykonywana jest w temperaturze na poziomie 1500 stopni Celsjusza. Zalet tego rozwiązania może być wiele, a największym minusem zdaje się być czas potrzebny na realizację zadania.
„Ten most pokaże, że drukowanie 3D to praktyczne rozwiązanie do tworzenia dużych, funkcjonalnych obiektów o unikalnych formach” – zapewnia ABB. – „W ten sposób redukuje się też ilość odpadów, ponieważ wykorzystuje się dokładnie tyle materiału, ile potrzeba”.
Źródło: ABB, Nestopia. Foto: MX3D
Komentarze
2