W końcu fizyczne połączenie modułu aparatu i smartfona
DxO Labs, które znane jest nam przede wszystkim z opiniotwórczych testów aparatów, obiektywów i wszelkich innych optycznych urządzeń, postanowiło przełożyć swoją teoretyczną wiedzę na konkretny produkt. Tak powstał DxO One, moduł aparatu, wielkości pudełka od zapałek, który podłącza się do smartfonów iPhone. W zamierzeniu ten 20,2 Mpix aparat z sensorem 1” ma wykonywać zdjęcia o jakości porównywalnej z lustrzankami.
Przekonane jest o tym DxO, które samodzielnie przeprowadziło testy swojego produktu i otrzymało wyniki porównywalne z systemowymi aparatami. Jak to jednak mówi stare porzekadło, dopóki nie zobaczymy na własne oczy, nie uwierzymy. Dlatego na razie skupimy się na prezentacji samego urządzenia.
Aplikacja DxO One w trybie manualnym
Moduł aparatu podłączany jest do złącza Lightning aparatu (dodatkowy port mikroUSB służy do ładowania i podłączania do komputera), co powinno wyeliminować największą wadę modułów Sony QX - bezprzewodowe i nie pozbawione opóźnień połączenie. Mocowanie zostało tak skonstruowane by ekran aparatu lub smartfon, zależnie od jak się spojrzeć na takie połączenie, był obracany o 60 stopni w górę lub w dół.
Moduł DxO One, który jak powiedzieliśmy ma rozmiary podobne do dużego pudełka od zapałek (67,5 x 48,9 x 26,3 mm i 108 gramów), z przodu ma asferyczny 6-elementowy obiektyw o ogniskowej 32 mm i jasności f/1,8 (6-listkowa przesłona). Sensor klasy 1” wykonany w technologii BSI-CMOS to gwarancja, nawet na samym papierze, że słowa o wysokiej jakości zdjęć, nie muszą być jedynie przechwałkami.
Z tyłu DxO One znajduje się slot na kartę mikroSD, port akumulatora, który ma zapewnić energię na wykonanie 200 zdjęć, oraz niewielki wyświetlacz OLED sygnalizujący podstawowe parametry pracy. Do regulacji ustawień służy dołączona aplikacja mobilna. Z jej pomocą można:
- fotografować w formacie JPEG, DNG oraz DXO (tzw. SuperRAW) w rozdzielczości maksymalnie 5406 x 3604
- filmować w formacie MOV (kodek H.264) w rozdzielczości 1080/30p lub 720/120p
- korzystać z trybu auto i tematycznych
- zmieniać manualnie ekspozycję dla czasów od 1/8000 do 15 sekund, a dla przesłony od f/1,8 do f/11
- zmieniać manualnie ISO w zakresie od 100 do aż 51200 (tryb rozszerzony Hi2)
DxO One dysponuje tradycyjnym spustem migawki, jednak nie ma optycznej stabilizacji, jedynie elektroniczną, która działa w trybie wideo.
Wspomniana jakość lustrzankowa jest osiągalna podczas fotografowania w formacie DXO, który wykorzystuje zaawansowane algorytmy odszumiające i korygujące barwy opracowane przez DxO Labs.
Producent zapewnia kompatybilność z następującymi urządzeniami Apple - Phone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPad Air 2, iPad mini 3, iPad Air, iPad mini 2, iPad (4 generacja), które pracują pod kontrolą systemu iOS 8 lub nowszego.
DxO One trafi do sprzedaży we wrześniu. Początkowo ma być dostępny w Standach Zjednoczonych w cenie 599 dolarów, jednak znamy już jego cenę europejską, która wynosi 649 euro.
Źródło: DxO Labs
Komentarze
12"z przodu ma asferyczny 6-elementowy obiektyw o ogniskowej 32 mm"
Przypadkiem nie o "ekwiwalencie ogniskowej 32 mm"?