Dochody z podatków od farm wiatrowych mogą przynieść gminom nawet kilka milionów złotych rocznie dodatkowych wpływów do budżetu.
Zgodnie z danymi Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, gminy, w których powstają elektrownie wiatrowe, uzyskują stabilne źródło dochodów na ponad dwadzieścia lat.
Opłacalna inwestycja
Inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak elektrownie wiatrowe, generują dla gmin znaczne przychody z podatków, co stanowi istotne wsparcie budżetu. Jak mówi Karol Dąbkowski, wójt gminy Szulborze Wielkie, "Inwestycje w farmy wiatrowe to ogromne perspektywy dla mieszkańców. Dzięki rozwojowi energetyki wiatrowej na terenie naszej gminy będziemy mogli modernizować drogi, wyremontować szkołę i świetlice oraz realizować plany i marzenia mieszkańców poszczególnych sołectw." Środki z podatku od nieruchomości mogą być również przeznaczone na wkład własny przy ubieganiu się o fundusze unijne na realizację lokalnych projektów. Dodatkowo, gmina zyska na niezależności energetycznej, gdyż 10% mocy zainstalowanej w elektrowni wiatrowej będzie dostępne dla mieszkańców jako wirtualni prosumenci.
Mniejszy smog
Odnawialne źródła energii są najtańszym sposobem jej pozyskiwania, co prowadzi do obniżenia cen prądu, redukcji emisji CO2 oraz zmniejszenia corocznego smogu. Stają się coraz bardziej opłacalne, a rozwój technologiczny zwiększa ich efektywność. Przykładowo, władze gminy Margonin, która posiada 60 turbin wiatrowych, informują, że ich budżet z tytułu podatku od nieruchomości zasilany jest rocznie kwotą około 6 milionów złotych. Te pieniądze gmina przeznacza na lokalne potrzeby mieszkańców, takie jak modernizacja i budowa dróg oraz chodników, wsparcie dla szkół, przedszkoli i seniorów, a także rozwój sportu, kultury i lokalnego transportu.
Obecność farm wiatrowych w gminie zwiększa jej atrakcyjność inwestycyjną, co pośrednio wpływa na aktywizację zawodową. Nowe inwestycje generują nowe miejsca pracy oraz dodatkowe wpływy podatkowe do budżetu gminy. "Na rynku pojawiły się specjalistyczne kursy i szkolenia mające na celu przebranżowienie osób chcących pracować jako technicy czy serwisanci turbin" - mówi Anna Kosińska z Res Global Investment. "W Polsce takie kursy przeszli między innymi górnicy, którzy stracili pracę z powodu zamknięcia kopalni" - dodaje.
Jaki teren zajmują farmy wiatrowe?
Co istotne, farmy wiatrowe nie przeszkadzają w prowadzeniu działalności rolniczej. Na budowę fundamentu z częściami stałymi, w tym drogami dojazdowymi, wystarczy niewielka powierzchnia. Na pozostałym obszarze można dalej swobodnie prowadzić prace rolne i realizować swoją działalność rolniczą.
źródło: materiały prasowe
Komentarze
3