Unia Europejska buduje swój procesor - pierwsze jednostki w 2021 roku
Europejska Inicjatywa Procesorowa zapowiedziała swoje pierwsze procesory, które znajdą zastosowanie m.in. w superkomputerach - w planach są systemy, które będą konkurować z konstrukcjami USA i Chin.
Większość naszych czytelników kojarzy tylko głównych producentów procesorów dla komputerów – firmy Intel, AMD i ewentualnie IBM. Nie każdy jednak wie, że w Europie powstała inicjatywa EPI, która ma na celu opracowanie niezależnego projektu procesora. Ostatnio nawet poznaliśmy pierwsze szczegóły na temat planowanych jednostek.
Konsorcjum EPI (European Processor Initiative) ma na celu zrealizowanie projektu Komisji Europejskiej, który zakłada opracowanie wysokowydajnego systemu obliczeniowego (HPC) – w planach jest stworzenie takiej konstrukcji, która mogłaby konkurować z najwydajniejszymi superkomputerami na świecie. Obecnie to konsorcjum należy 26 firm i instytucji z różnych krajów europejskich (w tym ośrodki badawcze, firmy technologiczne, a nawet firmy z branży motoryzacyjnej).
EPI zajmuje się zatem opracowaniem własnych procesorów na bazie modelu RISC-V i architektury ARM, które mogłyby być wykorzystywane jako procesory ogólnego przeznaczenia (GPP - General Purpose Processor) – projektantom zależy więc nie tylko na najwyższej wydajności, ale też wszechstronności projektu. Układy znalazłyby zastosowanie w superkomputerach, a także w platformach serwerowych i motoryzacyjnych.
Konsorcjum ujawniło szczegóły na temat planowanych jednostek. Pierwsza generacja procesorów – Rhea znajdzie zastosowanie w wysokowydajnych systemach obliczeniowych i branży automotive, ale na jej premierę przyjdzie nam poczekać do 2021 roku. W 2022-23 pojawi się druga generacja o nazwie Cronos, która pozwoli już opracować eksaskalarne systemy obliczeniowe (zdolne do wykonywania tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Trzecia generacja ma pojawić się nie wcześniej niż w 2024 roku (tutaj szczegóły jeszcze nie zostały ujawnione).
Źródło: European Processor Initiative, ComputerBase
Warto zobaczyć również:
- Intel śmieje się z AMD - nasz procesor bez problemu osiąga 5 GHz
- AMD przygotowuje nowe procesory dla tanich PC
- Naukowcy z MIT wyprodukowali procesor z nanorurek węglowych - takie układy zastąpią obecne CPU
- Nowy Ryzen Threadripper odnaleziony w bazie UserBenchmark i GeekBench [AKT.]
- AMD pozwane za procesory FX - producent zawiera ugodę z klientami na 12,1 mln dolarów
- Znamy wydajność procesora Ryzen 5 3500 - nadchodzi mocny konkurent dla Core i5-9400F
- Intel atakuje AMD: "to nasze procesory są wydajniejsze w realnym użytkowaniu i grach"
Komentarze
35Zdecydowanie ktoś się tam z ch... na głowy pozamieniał, albo to pomysł na wyciągnięcie grantów z obowiązkową ucieczką z EU za 2 lata...
Chińczycy wyprzedzający w elektronice Europę mają problem bez dostaw z USA, a próbują nam wcisnąć że zostająca coraz bardziej z tyłu Europa w 2 lata stanie się konkurencyjna na polu na którym nie znaczy wiele.
USA - Intel, AMD, IBM, NVidia
Japonia - ARM
Chiny - TSMC, Huawei
Korea Południowa - Samsung
Europa - ???