Europejski Trybunał Sprawiedliwości zabronił filtrowania treści w internecie
Co z ACTA, SOPA i PIPA w UE?
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w jednym ze swoich ostatnich orzeczeń odnoszących się do zarzutów propagowania piractwa, przez jeden z portali społecznościowych, wydał decyzję nieprzychylną organizacjom "chroniącym" prawa autorskie. Wydane orzeczenie ma również sporą wartość dla tematu umów międzynarodowych ACTA, PIPA i SOPA, do których wspomniana decyzja ma również zastosowanie.
Wspomniany spór toczył się przeciwko jednemu z holenderskich portali społecznościowych - Netlog NV, który zdaniem organizacji SABAM, zrzeszających i reprezentujących artystów muzycznych - propaguje i zachęca do piractwa komputerowego, poprzez umożliwienie swoim użytkownikom korzystania z platformy wymiany plików, która de facto może służyć do wymiany nielegalnych treści.
Sala rozpraw Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zdj. curia.europa.eu
Decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), nie można nakładać na operatorów, właścicieli, administratorów usług internetowych, stron czy dostawców łączy obowiązku filtrowania pojawiających się w ich jurysdykcji treści. Zdaniem ETS wiązałoby się to z ogromnymi kosztami oraz z koniecznością rozpoczęcia niezwykle skompilowanego procesu logistycznego. Zaś samo zmuszenie do nałożenia na sieć filtrów stanowiło by naruszenie prywatności, złamanie zasady wolności słowa i przepływu informacji.
Werdykt Trybunału rzuca również światło na zmiany jakie mogą nastąpić po wprowadzeniu kontrowersyjnych traktatów ACTA, SOPA i PIPA, które mogą wywrzeć konieczność filtrowania treści w internecie. Zdaje się, że zwolennicy ACTA stracili właśnie jeden z ostatnich argumentów, gdyż cenzura i filtrowanie sieci nawet w "dobrej wierze", celem zaniechania naruszeń, stanowi sprzeczność z prawem wspólnoty europejskiej.
Więcej o ACTA:
- ACTA: ratyfikacja umowy zawieszona. Czy Polska może jej nie przyjąć?
- USA monitoruje działania polskiej Komisji ws ACTA
- ACTA: wyjaśniamy zawiłe zapisy w umowie
- ACTA: umowa podpisana. Jak zareagowała Polska?
- Anonymous: hakerzy zaatakowali Polskę?
- SOPA i PIPA powstrzymane, nadciąga ACTA
- Megaupload zamknięte, właściciele aresztowani, Anonymous atakują
Źródło: ETS
Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!
Komentarze
41Taki człowiek nie powinien rządzić nami.
Tak samo z paliwem - ktoś musi opłacić loty TUSK TAXI - 1godz to 30k zł.
Reforma emerytur - oszczędzić na społeczeństwie, żeby mieć mega premie. Poseł już się wygadał w radiu jak przejdzie reforma na 67lat to następna będzie na 76lat.
Czyli nasz kochany premier skazuje na dożywocie. Jak nic nie zrobimy na wiosnę to nas zniszczą i okradną a my będziemy stali i patrzyli, nawet pomagali im w wynoszeniu naszego telewizora,samochodu, PC, DVD/Blu-RAY itd.
Jak tak będzie - to ja się wynoszę do innego kraju, ja nie będę utrzymywał złodziei i ich karmił.