Pamiętajmy o uważnym dobieraniu narzędzi antywirusowych.
Internauci są coraz bardziej świadomi czyhających w sieci zagrożeń. Chcąc się przed nimi uchronić szukają więc oprogramowania zabezpieczającego przed cyberszkodnikami lub likwidującego je w przypadku gdy zdążyły się już zagnieździć na naszym dysku twardym. Powinniśmy jednak dobierać te aplikacje bardzo uważnie i korzystać raczej ze sprawdzonych rozwiązań.
Zdarza się bowiem, jak w przypadku zidentyfikowanego przez ekspertów z firmy ESET programu antywirusowego Fix-PC, że bardziej on szkodzi niż pomaga. Jest to bowiem fałszywe, utworzone w celu dokonywania cyberprzestępstw oprogramowanie, które zamiast reklamowanego skanowania komputera w poszukiwaniu zagrożeń i optymalizacji jego działania ma za zadanie wyłudzać pieniądze od nieświadomych użytkowników.
Twórcy programu antywirusowego Fix-PC prowadzą teraz bardzo szeroką kampanię promocyjną – wielu użytkowników otrzymuje wiadomości mailowe, które sugerują, że powinniśmy pobrać aplikację, jako że „warto sprawdzić swój komputer pod kątem ewentualnej obecności aplikacji szpiegujących”. Kliknięcie w zamieszczony link prowadzi nas do strony, z której możemy Fix-PC pobrać. W rzeczywistości znajdujemy się jednak w posiadaniu programu oznaczanego przez antywirusy ESET jako Win32/AdWare.FakeAV.Q.
Okno fałszywego antywirusa po zakończonym skanowaniu.
Co ważne oprogramowanie nie wyrządza żadnych szkód w systemie. Celem twórców jest bowiem wyłącznie wyłudzenie pieniędzy od ofiar. Aplikacja próbuje nas przekonać, że komputer jest zainfekowany i powinniśmy zdecydować się na aktywację narzędzia Fix-PC. Ta jest bardzo niedroga – czymże są w końcu 24 grosze? W rzeczywistości jednak aktywacyjna wiadomość SMS wiąże się ze znacznie większymi kosztami – ponad 30 złotych.
Aktywacja Fix-PC może kosztować nieuważnego internautę nie 24 grosze, a 30 złotych.
Na stronie programu obok instrukcji aktywacji znajdziemy także regulamin. Zgodnie z nim, a o czym nie wspominają twórcy w najważniejszych miejscach, te kilkadziesiąt groszy dotyczy wyłącznie płatności za pośrednictwem systemu PayPal. Tym bardziej nie dziwi fakt, że firma zarejestrowana jest na Kostaryce.
Cóż można rzec… bądźcie czujni!
Źródło: ESET, Dagma, Fix-PC
Komentarze
25Nie zdziwię się jeśli za tym stoją ci sami ludzie.
juz czekam na minusy
Nie znasz się ok, pomyśl.
Wystarczyło zerknąć na zestawienie jakichkolwiek anty-wirusów.
Co za młotki biorą co popadnie z napisem anty- coś tam
W "Wyszukaj wirusy" jest błąd, "w stanei". :D
PS. Ma ktoś linka do pobrania tego??
Bo komp mi wolno chodzi, i nety. ^^