FXI Cotton Candy: czterordzeniowy komputer wielkości pendrive'a - przedsprzedaż
Mikrus o sporych możliwościach
Pochodząca z Norwegii firma FXI Technologies rozpoczęła przedsprzedaż miniaturowego komputera Cotton Candy. Ten wielkości pendrive'a komputer, jak najwyraźniej dzięki swoim możliwościom oraz niewielkim rozmiarom ma chrapkę na sukces jaki ostatnio odnośni podobna konstrukcja Raspberry Pi.
FXI Cotton Candy stanowi pełnoprawny komputer, który bez żadnych przeszkód może zostać podłączony do dowolnego monitora, telewizora, czy też innych urządzeń multimedialnych za pomocą złączy USB lub HDMI, bądź też za pośrednictwem łączności WiFi lub Bluetooth 2.1. Tym samym również bez najmniejszych problemów przyłączymy do urządzenia wszelkiej maści kontrolery jak klawiatura czy mysz.
Według zapewnień producenta urządzenie doskonale nadaje się do zadań biurowych, multimedialnych czy edukacyjnych. Za jego pośrednictwem bez problemu pobuszujemy po zasobach internetu, posłuchamy muzyki, obejrzymy film czy też uruchomimy zewnętrzne mniej wymagające aplikacje.
Wszystko to dzięki zastosowaniu wydajnego czterordzeniowego układu ARM Cortex-A9, produkcji firmy Samsung, pracującego z częstotliwością 1,2 GHz i posiłkowanego technologiami NEON oraz TrustZone. W układzie ARM, został ponadto zintegrowany procesor graficzny GPU ARM Mali-400 MP (30 milionów trójkątów, 1,2 GP/s). Dodatkowo w urządzeniu znalazł się 1 GB pamięci operacyjnej RAM, a także slot karty pamięci microSD do 64 GB.
Oprócz wymienionych elementów w urządzeniu zastosowano złącza USB 2.0, HDMI 1.3, WiFi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 2.1 + EDR. Dodatkowo zastosowano wbudowane oprogramowanie wirtualizacyjne dla systemów Linux, Mac OS X oraz Windows.
Urządzenie zapewnia obsługę interfejsu OpenGL ES v2.0 720p / 1080p oraz umożliwia bezproblemowe dekodowanie materiałów 480p/720p/1080p MPEG4-SP/H.263/H.264 AVC/MPEG-2/VC1, a także obsługuje formaty takie jak: MP3, AAC, AAC+, Real Audio, JPG, GIF, BMP, PNG oraz wiele innych, których obsługę zapewniają zewnętrzne kodeki.
Producent będzie dostarczał urządzenie wraz z systemem Linux, a dokładniej Canonical Ubuntu 11.10 oraz Google Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Obecnie urządzenie znajduje się już w przedsprzedaży (pre order) w cenie 189 euro, sprzedaż rozpocznie się w marcu.
Czy ktoś pogardziłby taką "zabawką"? Do jakich zastosowań użylibyście komputera Cotton Candy?
Więcej o komputerach o minikomputerach:
- Cotton Candy: miniaturowy komputer z dwurdzeniowym CPU ARM w pendrive
- Zotac Zbox Nano VD01 z procesorem VIA Nano X2
- Komputer wielkości pendrive za 25 dolarów
- Raspberry Pi: mini komputer za 25 dolarów już w produkcji
Źródło: FXITech, Storecsstick, osworld, hothardware, techreport, youtube - laptopmag
Komentarze
95I jeszcze dopracowali konstrukcję :D
A tak serio, to zasilanie jest jak mniemam z portu USB, bo pozostałe złącza to są same wyjścia.
Ewentualnie świetny przenośny komputer, gdyby jeszcze mógł po podłączeniu do innego komputera odpalić swój system w oknie to byłoby to super rozwiązanie.
Od kiedy Windows'a można stawiać na ARM, myślałem że nie ma takich narzędzi.
embedded to raczej "w pakiecie" a slowko client odnosi sie do agenta programowego ktory potrafi ta wirtualizacje przeprowadzic. Agent to cos pokroju virtualboxa ktory jest dosyc madry. Byc moze chodzi o sprzetowego agenta ktory potrafi korzystac z obrazow systemowych zamieszczonych na przykladowo karcie pamieci "do 64 giga" ktora co jak co ale juz oferuje znaczna ilosc pamieci. I w momencie gdy wykryje obraz z systemem to uruchamia go w formie wirtualizacji z przydzielonymi mu WSZYSTKIMI zasobami sprzetowymi.
Technologia przyszlosci poniewaz sprowadza komputer do roli KONSOLI z podzespolami liczacymi. Zauwazyc latwo mozna ze nie posiada on swojej pamieci do przechowywania danych co tak na prawde dyskwalifikuje go jako komputer (komputer posiada pamiec przechowujaca) ale jako konsola uzytkowa pozostaje ciagle kompletny. Skoro nie posiada wlasnej pamieci to musi umiec obslugiwac karty i uruchamiac z nich systemy operacyjne. Karty jak wszyscy wiemy sa POWOLNE w przypadku odczytu i zapisu WIELU plikow jednak znacznie sie rozpedzaja w przypadku duzych ciaglych streamow danych.
Dzieki tej specyfikacji agent potrafilby zaladowac do pamieci ram powiedzmy pierwsze 512 mega zrzutu ramu z karty pamieci i bylby to wlasnie system operacyjny. Piekne rozwiazanie poniewaz pozwala korzystac z PELNEJ predkosci pamieci flash. Nie zapisujemy pojedynczych plikow systemowych ale caly stream "archiwum" ktory na pamieci flash dziala bardzo wydajnie.
A ty Karer daruj sobie takie przemowy nie wiem czy wiesz ale przeciętnemu polakowi przed komputerem nie chce się czytać tak rozległych przemów już w 3ciej linijce darowałem sobie bo szkoda czasu na takie paplanie i przemądrzanie się :D
Ma zasilanie, ma sieć, własny system operacyjny... żaden antywir tego nie wykryje... Pod firmą parkujesz samochód z Access Pointem WiFi, Albo po prostu co jakiś czas podjeżdżasz żeby się mogło połączyć i przesłać zebrane dane... Cudo. Lecę zamówić parę ;-)
rewelka szkoda że taka cena :D
Sprawdzajcie informację zanim zamieścicie "gorący tytuł".
Cztery rdzenie to on ma w... GPU. Cortex A9 jest prockiem 2 rdzeniowym.
http://www.high-tech.banzaj.pl/FXI-Cotton-Candy-malutki-komputer-z-czterordzeniowym-procesorem-trafia-do-sprzedazy-45772.html