Galaxy S3: dlaczego smartfon Samsunga ma panel Super AMOLED zamiast wersji Plus?
Matryca PenTile jest lepsza?
Po premierze Samsung Galaxy S3 wśród internautów zakotłowało się od sporów na temat zastosowanego ekranu o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli). Wiele głosów gani Samsunga nie tylko za jego przekątną, ale zwłaszcza za zastosowaną technologię PenTile. Koreański koncern postanowił wytłumaczyć swoje postępowanie.
Oświadczenie nie jest oficjalne, ale daje nam wiele do myślenia. Samsung zdecydował się na zastosowanie panelu Super AMOLED HD (który wykorzystuje układ PenTile, dwa subpiksele na piksel), zamiast Super AMOLED HD Plus (tradycyjny układ z trzema subpikselami), ze względu na jego większą żywotność.
Porównanie tradycyjnego układu RGB z PenTile RGBG (po prawej). Ze względu na umiejętność dokonywania przez nasz mózg interpolacji barwnej, podobnie jak czynią to aparaty cyfrowe, niedobór subpikseli R i B w ekranie o rozdzielczości HD nie powinien wpływać zbyt negatywnie na widziany obraz. Teoretycznie.
To jak długo piksele w panelu OLED będą pracowały przy zachowaniu maksymalnych parametrów zależy od ich koloru. Niebieskie ulegają najszybszej degradacji. Zastosowanie mniejszej ich liczby pozwala liczyć na lepszą trwałość paneli Super AMOLED. Ekrany z Plusem o takiej samej efektywnej rozdzielczości mają więcej niebieskich pikseli.
Problem trwałości paneli OLED znany jest nam nie od dziś i uzasadnienie Samsunga brzmi rzeczowo. Czy jednak nie jest to tylko próba zawoalowania technologicznych problemów z ekranami Super AMOLED HD Plus? Firma wymaga od ekranu spełnienia odpowiednich norm dotyczących trwałości, a coraz większa rozdzielczość zaostrza je jeszcze bardziej.
Stosując układ PenTile można odsunąć w czasie konieczność stawienia im czoła. Prześledźmy losy serii Samsung Galaxy S. Pierwsza generacja miała ekran 800 x 480 PenTile, Galaxy S II to już tradycyjny panel 800 x 480. W najnowszym Galaxy S III mamy panel 1280 x 720 pikseli PenTile. Co będzie dalej?
Zdaniem Samsunga, pogorszenie wyrazistości obrazu w panelach typu PenTile jest kompensowane przez coraz większe upakowanie pikseli.
Smaczku całej dyskusji dodają sugestie, że w prototypowym smartfonie z systemem Tizen zastosowano 4,8-calowy ekran Super AMOLED HD Plus. Jeśli okaże się to prawdą, to można podejrzewać że Samsung po prostu nie wyrobił się na premierę Galaxy S III z masową produkcją wyświetlaczy Super AMOLED HD Plus.
Więcej o urządzeniach wykorzystujących technologię OLED:
- Samsung ES9500: 55" telewizor Super OLED wkrótce w sprzedaży - cena zaskakuje
- Samsung Omnia M: smartfon średniej klasy z systemem Windows Phone - specyfikacja
- LG: 55-calowy telewizor OLED dostępny już od maja - sprawdź cenę
- Telewizory OLED nie zdominują szybko rynku
- OLED - ekrany przyszłości
Źródło: oled-info.com, androidauthority
Komentarze
19