Telefony

Galaxy S3: dlaczego smartfon Samsunga ma panel Super AMOLED zamiast wersji Plus?

przeczytasz w 2 min.

Matryca PenTile jest lepsza?

Po premierze Samsung Galaxy S3 wśród internautów zakotłowało się od sporów na temat zastosowanego ekranu o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli). Wiele głosów gani Samsunga nie tylko za jego przekątną, ale zwłaszcza za zastosowaną technologię PenTile. Koreański koncern postanowił wytłumaczyć swoje postępowanie.

Oświadczenie nie jest oficjalne, ale daje nam wiele do myślenia. Samsung zdecydował się na zastosowanie panelu Super AMOLED HD (który wykorzystuje układ PenTile, dwa subpiksele na piksel), zamiast Super AMOLED HD Plus (tradycyjny układ z trzema subpikselami), ze względu na jego większą żywotność.

Galaxy s3 Porównanie układ pikseli PenTile i tradycyjny
Porównanie tradycyjnego układu RGB z 
PenTile RGBG (po prawej). Ze względu na umiejętność dokonywania przez nasz mózg interpolacji barwnej, podobnie jak czynią to aparaty cyfrowe, niedobór subpikseli R i B w ekranie o rozdzielczości HD nie powinien wpływać zbyt negatywnie na widziany obraz. Teoretycznie.

To jak długo piksele w panelu OLED będą pracowały przy zachowaniu maksymalnych parametrów zależy od ich koloru. Niebieskie ulegają najszybszej degradacji. Zastosowanie mniejszej ich liczby pozwala liczyć na lepszą trwałość paneli Super AMOLED. Ekrany z Plusem o takiej samej efektywnej rozdzielczości mają więcej niebieskich pikseli.

Problem trwałości paneli OLED znany jest nam nie od dziś i uzasadnienie Samsunga brzmi rzeczowo. Czy jednak nie jest to tylko próba zawoalowania technologicznych problemów z ekranami Super AMOLED HD Plus? Firma wymaga od ekranu spełnienia odpowiednich norm dotyczących trwałości, a coraz większa rozdzielczość zaostrza je jeszcze bardziej.

Stosując układ PenTile można odsunąć w czasie konieczność stawienia im czoła. Prześledźmy losy serii Samsung Galaxy S. Pierwsza generacja miała ekran 800 x 480 PenTile, Galaxy S II to już tradycyjny panel 800 x 480. W najnowszym Galaxy S III mamy panel 1280 x 720 pikseli PenTile. Co będzie dalej?

Samsung Galaxy S III premiera Londyn 2012
Zdaniem Samsunga, pogorszenie wyrazistości obrazu w panelach typu PenTile jest kompensowane przez coraz większe upakowanie pikseli.

Smaczku całej dyskusji dodają sugestie, że w prototypowym smartfonie z systemem Tizen zastosowano 4,8-calowy ekran Super AMOLED HD Plus. Jeśli okaże się to prawdą, to można podejrzewać że Samsung po prostu nie wyrobił się na premierę Galaxy S III z masową produkcją wyświetlaczy Super AMOLED HD Plus.
 

Więcej o urządzeniach wykorzystujących technologię OLED:

Źródło: oled-info.com, androidauthority

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kieresz
    5
    łooo boshh....tak jakby S Amoled był zły....
    • avatar
      tommyt1983
      3
      czyli wyjdzie to samo co s SII jesli chodzi o ostrosc i czytelnosc ;) a dla nich taniej w produkcji :) ten telefon bardziej ma blisko do S 2,5 niz SII - Ta sama matryca aparatu, tyle samo ramu, ekran tak naprawde to samo tylko procek lepszy no i wyglad gorszy...Ja zostaje przy SII
      • avatar
        blajo
        3
        bzdury, przesada z tą żywotnością !! zanim wyświetlacz ulegnie degradacji zdąży się ze 3-4 razy albo i więcej smartfonik zmienić :)
        • avatar
          dziobolek
          2
          Za rok odświeżą - wsadzą Amoled HD Plus i będzie nowy model i nowa premiera :P
          • avatar
            Konto usunięte
            1
            Widzę, że większość komentujących dała się już naciągnąć na marketingowy haczyk... To jest tylko po to, abyśmy o nim mówili. Nasze dywagacje i tak już nic nie zmienią...
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              A to ciekawe.. jeśli chodzi o TV to Samsung mówi że poradził sobie z wypalaniem sie niebieskich diód, a w przypadku telefonów wciska ludziom Pentile i mówi że to przez te same niebieskie diody.... a to ciekawe. To ile żywotności ma teraz ekran amoled w telefonie? Przecież telefon w ponad 90% czasu ma ekran wyłączony wiec jego efektywny czas pracy jest znacznie krótszy od przeciętnego TV
              • avatar
                hideo
                1
                biorąc pod uwagę plusy i minusy to pentile nie jest lepszy od lcd (a może ostatecznie wychodzi i gorzej w porównaniu do nowych slcd Sony w xperiach i htc)
                • avatar
                  ECRYGIGS
                  -1
                  http://www.internetzona.pl/2012/05/11/dlaczego-samsung-uzyl-ekranu-pentile-w-galaxy-s3/
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Boże tyle jadu o nic, używam Galaxy Note z AMOLED HD i absolutnie nie odczuwam żadnego dyskomfortu. AMOLED jest bardzo dobrą technologią, mój monitorek nie ma może idealnej jednolitości świecenia jak LCD, ale wszystko inne jest po prostu niesamowite. najciekawiej, że na najniższej jasności, panel AMOLED odwzorowuje bardzo dobrze kolory. Są zawsze żywe, i bardzo dobre. AMOLED jest świetną technologią, dziękuję Samsungowi że ją rozwija i nawet pakuje w jakieś fajniejsze urządzenia za psie pieniądze. Nowy Galaxy Note można kupić już za mniej niż 1500zł, a jest bardzo mocną jednostką i największym komercyjnie dostępnym ekranem AMOLED i podziałkę ma dużą też.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      To dlaczego nie było problemu z zastosowaniem ekranu Amoled Plus HD w tablecie dostepnym na rynku od kilku miesiecy Galaxy Tab 7.7 ?

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login