Samsung GT-I9500: prototypowy smartfon z systemem Tizen 1.0 - specyfikacja i wideo
Samsung widzi przyszłość w systemie Tizen
Niedawno swoją premierę miała pierwsza stabilna wersja mobilnego systemu Linux Tizen 1.0 - spadkobiercy powoli uśmiercanego MeeGo. Teraz firma Samsung postanowiła przygotować prezentację działania systemu Tizen na prototypowym urządzeniu - wczesnej wersji smartfona Samsung GT-I9500.
Mobilny system Tizen wywodzi się bezpośrednio z dobrze przyjętego w Nokii N9 systemu MeeGo, który jednak na skutek zawarcia przez fińskiego producenta umowy z Microsoftem systematycznie jest uśmiercany. Rozwojem projektu Tizen zajmują się deweloperzy pracujący przy MeeGo oraz pracownicy Linux Foundation, Samsunga, Intela czy też fundacji LiMo w skład której wchodzi wielu producentów i operatorów komputerowych.
W tydzień po wydaniu stabilnej odsłony systemu Tizen 1.0 i udostępnieniu kompleksowego pakietu deweloperskiego SDK firma Samsung podczas pierwszej edycji wydarzania Tizen Developer Confederence (mającej odbywać się corocznie) zaprezentowała działającą wersję wspomnianego systemu.
Jeszcze w ubiegłym roku dowiedzieliśmy się, że pierwszym, bądź jednym z pierwszych smartfonów wykorzystujących system Tizen będzie urządzenie Samsung GT-I9500, jego wstępna specyfikacja zgadza się ze specyfikacją prototypowego modelu z konferencji Tizen Developer, na której to właśnie zaprezentowano działanie wspomnianego systemu.
Stabilna odsłona systemu Tizen 1.0 była więc prezentowana na smartfonie o parametrach:
- ekran: 4,65-cala
- typ ekranu: HD Super AMOLED
- rozdzielczość: 1280x720p
- procesor: dwurdzeniowy ARM Cortex A9 1.2GHz
- pamięć operacyjna: 1 GB RAM
- pamięć wbudowana: 16 GB
- matryca aparatu głównego: 8MPIX
- matryca aparatu drugiego: 2MPIX
- system: Tizen 1.0
- obsługiwane formaty audio/wideo: MP3, AAC, AAC+, Mpeg4, .h263, .h264
- moduły i złącza: microUSB, GPS, WiFi.
Na zamieszczonym materiale wideo można zobaczyć jak prezentuje się wygląd prototypowego smartfonu - chociaż do niego nie powinniśmy przywiązywać uwagi, działania systemu czy też uruchamiania aplikacji.
System niestety na prezentowanym materiale zaliczał niewielkie przycięcia, zdaniem twórcy materiału to wina braku przystosowania systemu do prototypowego smartfonu i w wersji która trafi do sprzedaży takie anomalie występować nie będą.
System Tizen w działaniu jest bardzo przyjemnym i lekkim systemem, mogącym pracować zarówno na mocnych jak i nieco słabszych budżetowych urządzaniach. Wyróżnia się zastosowaniem lekkich bibliotek Enlightenment i szeroko zakrojoną obsługą łatwych w projektowaniu aplikacji w HTML5.
Łączy w sobie ładny i przyjemny dla oka design wraz z funkcjonalnością i swobodą wyboru. Już od samego początku oferuje podobne jak w konkurencyjnych rozwiązaniach obszary powiadomień, czy obsługę synchronizacji z Google, Facebook, Twitter, YouTube czy też Picassa.
System jest również ceniony za wykonanie świetnej przeglądarki internetowej, która wedle opinii osób mających możliwość przeprowadzania jej testów obecnie nie ma sobie równych wśród mobilnych urządzeń. Przeglądarka osiąga ponadto bardzo dobry wynik w testach HTML5 - dzięki bliskiej współpracy z twórcami standardu.
Warto odnotować, iż system Linux Tizen ma możliwość uruchamiania aplikacji przeznaczonych dla systemu Google Android.
I jak podoba Wam się system Tizen i nowy smartfon Samsunga?
Więcej o projekcie Tizen:
- Tizen 1.0: premiera mobilnego systemu operacyjnego Linux - kontynuacja MeeGo
- System MeGo przekształci się projekt Tizen
- Samsung GT-i9500: smartfon z systemem Tizen
- Mozilla z systemem Boot2Gecko: system operacyjny dla smartfonów
- Nokia z systemem MeeGo lum Meltemi: miliard tanich smartfonów
Źródło: TizendeveloperConfederence, TheHandheldBlog, TizenTalk
Komentarze
18Po prototypie oceniać produkt... jak zwykle wszystko źle.
Najlepiej nic nie wymyślać tylko zatrzymać się na aktualnym etapie.
Ja poczekam na finalny produkt i wtedy ocenię.
Otwarty system to przyszłość a nie zamknięty.
Jasne, takie bajery łykałem 15 lat temu. Uwierzę jak zobaczę. Prawda jest taka że jak nie pójdą wzorem iOSa to będzie cięło tak jak na Androidzie.
Killer feature.