Game Experience: Intel vs. AMD - co wybrali gracze w "ślepym" teście?
Zaskakujące wyniki
Na imprezie Game Experience, dział promocyjny koncernu AMD zorganizował ciekawy test dla graczy, w którym w szranki stanęły konstrukcje AMD i Intela. Jego wyniki są co najmniej zaskakujące.
Wspomnianym testem była znana już od wielu lat procedura, w której ludzie nieświadomi "marki" z jakiej właśnie korzystają mieli wybrać lepszą lub wskazać brak wyraźnych różnic pomiędzy nimi. Taki zabieg wiele lat temu zastosowano w przypadku marki Pepsi i Coca-Cola - podawano osobom testującym napoje w butelkach bez etykiet, aby nie kierowali się tylko smakiem. Od tego czasu podobnie postąpiło wiele firm, chcących skonfrontować swoje produkty z innymi.
Na imprezie Game Experience odbyło się spotkanie AMD Reality Check, które miało pokazać że nie większych różnic pomiędzy platformami Intela i AMD w podobnej cenie. Do dyspozycji testujących przygotowano łącznie cztery zestawy komputerowe, dwa z platformą Intela i dwa z AMD.
Pierwszy testowy zestaw składał się z komputerów, których podzespoły można nabyć za około 500 dolarów. W pierwszym (komputer A) znalazł się popularny procesor Intel Core i3-2105 mjący zintegrowany układ graficzny HD Graphics 3000. Konstrukcja pracowała na płycie głównej AsRock z chipsetem H61. Natomiast komputer B, został wyposażony w procesor AMD A8-3850 mający zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6550D, a obsadzono go w płycie głównej AsRock A55. Pozostałe składniki platform były identyczne.
W drugim teście graczom do testów podano komputer z procesorem Intel Core i7-2700K i płytę główną ASRock P67 Fatal1ty. Zaś w konfiguracji AMD znalazł się procesor AMD FX-8150 wraz z płytą ASRock 990FX Fatal1ty. Ponadto obydwie konfiguracje były wyposażone w te same podzespoły: 8 GB pamięci operacyjnej AMD Memory RAM typu DDR3, a także pracujące w trybie CrossFireX dwie karty graficzne AMD Radeon HD 7970.
Na pierwszy rzut oka, można było przypuszczać, iż starcie wygrają procesory: w pierwszym przypadku AMD Llano i w drugim przypadku Intel Sandy Bridge. Gracze otrzymali możliwość sprawdzenia każdego z udostępnionego zestawu, nie znając zamontowanych weń podzespołów. Mieli oni po dokonaniu rozgrywki wskazać, który zestaw według nich okazał się lepszy - na którym grało im się lepiej.
W pierwszym zestawieniu (Intel Core i3-2015 vs AMD A8-3850) wygrała platformą z procesorem AMD. Ze 143 graczy jedynie 5 opowiedziało się za platformą Intela, z kolei dwie stwierdziły brak wyraźnych różnic, natomiast 136 wybrało zestaw z procesorem AMD.
W kolejnym testowanym zestawie (Intel Core i7-2700K vs AMD FX-8150) doszło do małej sensacji. Według założeń AMD, gracze powinni stwierdzić brak większych różnic pomiędzy platformami - stało się jednak inaczej. Ze 141 graczy 28 stwierdziło, iż nie widzi różnic podczas rozgrywki na obydwu zestawach. Natomiast 40 osób jako lepszą platformę wybrało zestaw Intela, zaś aż 73 wskazało komputer z procesorem AMD.
W obydwu testach wybrano większością głosów platformę z procesorem AMD. W pierwszym przypadku był to zestaw z tego samego przedziału cenowego, zaś w przypadku drugiego testu porównano procesory, których cena różni się o 100 dolarów.
Co sądzicie o tego typu "ślepych" testach?
Więcej o AMD i Intel:
- Ustawka na proceki AMD vs Intel
- AMD A8 vs Intel Core i3. W pięciu grach roku
- AMD wysyła walentynkę Intelowi
- AMD Ultrathin odpowiedzią na Ultrabooki Intela
Źródło: Legihardware
Komentarze
161Mianowicie 500zł+ !!!
Jednak dla użytkowników którzy poza graniem używają sprzętu do innych celów. Intel i Nvidia to jedyne rozwiązanie
Pomijam fakt różnic AMD vs Nvidia, ale w teście wiadomo swój ze swoim lepiej będą pracować.
Teraz mam kolejne porównanie - w laptopach, AMD A 64 X2 (F5N z TK-55) na lapie asusa obok jakiś celeronM (też asus), w pracy błyszczące corei3 w latitudzie E5510 i jeszcze core duo (F5R T2130). I co? AMD pociągnęło spooooro do góry, pracuje się na x2 swobodnie, nie widać obciążenia - owszem grzeje się ciut bardziej, ale może to wina konstrukcji asusa F5, bo core duo robi to samo. Core i3 - fajnie, komfortowo, ale żebym widział różnicę w codziennej pracy - tego nie mogę powiedzieć.
Podobnie w stacjonarkach - core i czy A6/A8 - nie widać różnicy.
Nie myślałem że kiedyś do tego dojdzie, bo zawiedziony wszelkimi XP+ i bartonami zawsze bylem zdania że intel to intel, ale obecnie - polecam zarówno jedne jak i drugie! obojętnie co kto wybierze, A6, A8 dają radę, a jeśli macie więcej kasy z core i też będziecie zadowoleni..
Ale pozostaje druga sprawa, ile z tych osób było fanboyami intela/amd i dlatego to zaznaczyło :D Tak czy siak cieszę się, że ktoś w końcu docenia amd i ich bulldozery.
Wtedy wlasnie by bylo widac jaki faktycznie sobie lepiej radzi i na ktorym przez te kilka fps'ow wiecej nie tracimy plynnosci.
W tym wypadku pomimo zastosowania eyefinity na 3 monitory, nie wiadomo czy byly to detale ultra, a nawet jesli byly to w jakim przedziale klatek gra oscylowala.
Roznica miedzy 150 a 140 fps'ow nie ma znaczenia, ale juz takie 60 a 55 jest odczuwalne (jest to nawet bardziej widoczne niz takie 40-45, poniewaz obie wartosci nie sa juz pelna plynnoscia).
Tak wiec masz sensowny test, ustawiamy wszystko tak by dzialalo w granicy 60 fps'ow, wylaczamy pomiar klatek by nam nie majtal w glowie i obserwujemy plynnosc.
Wiadomo, ze czesto lepiej dolozyc do grafiki niz do minimalnie mocniejszego procesora, poniewaz wiecej nam to da, ale tutaj to akurat nie wchodzilo w gre (no chyba, ze do trifire).
Swoją droga nie za uwarzyłbym osobiście różnicy w płynności przy takich potworach ale wiem, że są znawcy którzy widzą takie różnice.
Tak samo takie testy na zwykłych graczach też niczego nie wnoszą. A różnice mogą wyjść dopiero po podkręceniu detali lub bardziej wymagających aplikacjach gdzie sprzęt zacznie się ciąć i w tedy można pokusić się o ocenę co mu bardziej tnie a co mniej.
Poza tym ocena na takie wyniki może być też oparta na psychologi społecznej czyli np większość wybiera kartę w środku niż po bokach talii, itp przykłady.w ten sposób świadomie można manipulować niby wolnymi wyborami.A takich technik jest znacznie więcej.
ŹRÓDŁO PO C*UJU
nie idzie znaleźć tego... Co prawda Google znajduje JEDNĄ stronę która mówi o tym evencie, ale nie ma nic o żadnym konkursie AMDvsINTEL, nawet na oficjalnej stronie HardOCP i kur*a nie ma w internecie ŻADNEGO "LEGIHARDWARE" prosiłem Was już kiedyś, dodawajcie j*bane linki do źródeł... to jest internet.
Ludzkie oko nie widzi różnicy między 30 FPS a 60 FPS , pozdrawiam :)
ślepy test SPONSOROWANY przez AMD,do tego 143 osoby to nie jest grupa reprezentatywna nawet dla miasteczka,wiec w jakim celu był ten test?
chyba tylko po to żeby połechtać ego amd.żal.
Co do samego ślepego testu - jak ktoś już wyżej wspomniał, takie akcje powinny mieć miejsce jak najczęściej :) Jest to ciekawa forma prezentacji możliwości danego sprzętu, która jak widać, potrafi wprowadzić małe zamieszanie :)
a intela od amd mozna poznać po szumie wentyltorów tego 2-go :O)
i gładszą grafiką w amd ,w nividi jest ostra
Notabene ciekawe ile ludzi wybrało platformę tak ot, albo po prostu zaznaczyli ostatnia na której grali....