Problemy z kartami GeForce RTX 3000 mogą być poważniejsze niż się wydawało
Najbliższe tygodnie nie będą należeć do najlepszych dla Nvidii. Problemy z działaniem kart graficznych GeForce RTX 3080 i GeForce RTX 3090 mogą mieć poważniejszą przyczynę niż to się początkowo wydawało.
Aktualizacja 29.09.2020 11:00
Nvidia wydała nową wersję sterowników, które rozwiązują problemy z kartami GeForce RTX 3000. Producent w oświadczeniu zauważył, że problemy ze stabilnością niekoniecznie są związane z budową kart.
Oryginalny news z 26.09.2020 15:28
Pierwsze informacje o problemach pojawiły się kilka dni temu i początkowo dotyczyły kart GeForce RTX 3080. Okazuje się, że podobne usterki są zgłaszane także w przypadku modeli GeForce RTX 3090.
Przypominając, chodzi o błąd związany z niespodziewanym wyłączaniem gry i przechodzeniem do pulpitu bez żadnego komunikatu o błędzie (został on nazwany jako CTD - Crash to Desktop). Problem ma pojawiać się w sytuacji, gdy układ graficzny osiąga zbyt wysokie taktowanie (powyżej 2 GHz).
GeForce RTX 3080 i RTX 3090 – problemy są poważniejsze niż przewidywano
Sprawie przyjrzał się Igor Walosek z serwisu igor’s LAB i odkrył prawdopodobną przyczynę problemów - niestabilne działanie kart ma być związane z budową kart graficznych. Pełny artykuł znajdziecie tutaj.
Nvidia GeForce RTX 3080 Founders Edition wykorzystuje kondensatory POSCAP (czerwone) i MLCC (zielone)
Zotac GeForce RTX 3080 Trinity wykorzystuje tylko kondensatory POSCAP (czerwone)
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080wykorzystuje tylko kondensatory MLCC (zielone)
Chodzi o dobór kondensatorów odpowiadających za filtrowanie napięć NVVDD i MSVDD dla procesora graficznego (znajdują się one na rewersie laminatu, ale nie są przykryte płytką backplate, więc można je łatwo podejrzeć).
W nowych kartach producenci stosują kondensatory polimerowo-tantalowe (POSCAP - Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors) oraz wielowarstwowe kondensatory ceramiczne (MLCC - Multilayer Ceramic Chip Capacitor). Według Igora Waloska, zastosowanie tylko kondensatorów POSCAP może mieć niekorzystny wpływ na stabilność działania karty przy wysokich zegarach (nawet sama Nvidia zaleca tutaj dodanie także lepszych kondensatorów MLCC).
Taki scenariusz potwierdza też firma EVGA, która wydała komunikat w sprawie problemów z działaniem swoich kart:
Producent ujawnił, że w modelu GeForce RTX 3080 FTW3 usterka miała pojawiać w testowych wersjach korzystających z sześciu kondensatorów typu POSCAP, ale zmiana na cztery POSCAP i dwadzieścia MLCC rozwiązała usterkę (i takie wersje są sprzedawane). Z kolei w modelu EVGA GeForce RTX 3080 XC3 stabilną konfigurację zapewniła konfiguracja pięciu kondensatorów POSCAP i dziesięciu MLCC.
Co z kartami graficznymi GeForce RTX 3080 i GeForce RTX 3090?
Pozostali producenci jeszcze nie wydali komunikatu w temacie CTD, ale przyglądają się sprawie i próbują zidentyfikować przyczynę problemów. Jeżeli podejrzenia Waloska okazałyby się prawdziwe, zapewne konieczne byłoby opracowanie nowych wersji BIOS-ów lub nawet wydanie nowych rewizji kart.
Będziemy monitorować temat i informować Was na bieżąco.
Źródło: ComputerBase, igor’s LAB, EVGA
Zobacz więcej o kartach graficznych GeForce RTX 3000:
- GeForce RTX 3090 trafił do sprzedaży - potwierdził się czarny scenariusz Nvidii
- GeForce RTX 3080 jednak nie jest taki super - użytkownicy skarżą się na męczący problem
- Zainteresowany kartą GeForce RTX 3090? Nvidia ujawniła ważne informacje dla kupujących
Komentarze
99EVGA opóźniła swoje top modele FTW3 żeby przerobić te filtry, a z drugiej strony mamy Zotac'a który nawet w topowych modelach 3090 ma 6 POSCAP, gdzie według specyfikacji Nvidii dla referenta powinien być przynajmniej jeden MLCC.
Na reddit'ie jest lista wszystkich modeli i konfiguracje ich sekcji filtrowania i stabilizacji napięcia:
https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/izrexc/the_rtx_3080_launch_cant_get_any_worse_right_wrong/
Wynika z niej że Asus jako jedyny nie leci w kulki z klientami, a o Gigabyte'ie i Zotac'u się nie wypowiadam bo dostane bana.
Osobiście anulowałem moje zamówienie na FTW3 i staram się gdzies dopaść Asus'a Strix albo TUF.
Tak jest i tym razem :|
Problem więc szerszy (dotyczy zarówno kosntrukcji FE jak i TUF), ale na pewno stosowanie tylko POSCAP go jeszcze uwypukla.
Oczywiście zapewne AIB mogliby testować w większej liczbie scenariuszy, ale najwyraźniej tylko kilku producentów na to poszło, a poskutkowało to opóźnieniem wydania tychże kart (patrz komentarz EVGA).
Powstaje pytanie, czy mogło być tak producenci zostali postawieni pod ścianą (brak czasu) i część z nich nie dograła szczegółów, bo pewne zakulisowe komentarze AIB tak sugerują.
Nie, to problem produktow autorskich ktore mają troche OC jak widac.
Inaczej się nazywają.
Redaktor takiej strony powinien o tym wiedzieć...
Ci co brali FE nie mają tego problemu.
TUF niby ma 60 małych kondensatorów, tak wynika z tego artykułu i internetu, ale na stronie xkom wygląda na zdjęciach jak karta miałaby 6 dużych, ciekawe czy na nasz rynek trafił taki TUF czy to może zdjęcia z przed powiedzmy przeprojektowania karty...
Ktoś tutaj może ma TUF z polskiej dystrybucji?
To zobaczcie jak tutaj nasze rekyny biznesu prosperują :)
https://proline.pl/?g=Karty+graficzne&kat=Karty+graficzne+PCI-E&sort=cena&wektor=1
I kto im zabroni ;)