O grafenie na łamach benchmark.pl pisaliśmy już bardzo wiele, zwłaszcza w kontekście substancji, która zastąpi krzem. Istnieją już pierwsze próbki grafenowych procesorów.
Według odkrywców grafenu i dra Leonida Ponomarienki z Uniwersytetu w Manchesterze, dopiero wyprodukowana przez nich - przypominająca BigMaca - grafenowa "kanapka" pokazuje, jak tę substancję będzie się wykorzystywało w przyszłości.
Zaprezentowana struktura składa się z czterech warstw - dwóch grafenowych otoczonych przez dwie warstwy z azotku boru, który również ma dwuwymiarową postać. Jak powiedział Leonid Ponomaryenko, który przewodniczy pracom - „Takie ułożenie pozwala na odizolowanie grafenu od niekorzystnego oddziaływania czynników zewnętrznych, a także ułatwia kontrolowanie własności tej substancji w niespotykany dotychczas sposób”. A trzeba pamiętać, że pomimo niezwykłych własności, grafen sprawia wiele kłopotów właśnie ze względu na niestabilne zachowanie.
Na razie, opisaną strukturę udało się wytworzyć w małej skali, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyprodukować takie "kanapki" o znacznie większych rozmiarach. A już za kilka miesięcy prawdopodobnie uda się zaprezentować pierwsze działające tranzystory wykorzystujące opisaną powyżej koncepcję.
Tym samym przewidywania Bhagawana Sahu, przepowiadające pierwsze prototypowe procesory wykorzystujące grafen w 2015 roku, mogą się ziścić. Pomocne będzie w tym z pewnością dofinansowanie uczelni w Manchesterze w wysokości 50 milionów funtów.
Więcej o grafenie:
- Wydajemy 76 mld dolarów Apple – Grafen
- Grafen wart 15 mld dolarów zrobiony z paczki ciastek
- Kiedy możemy spodziewać się procesorów z grafenu?
- Grafen pomaga w przyspieszeniu transferów danych
- Odkryli grafen - dostali Nobla z fizyki
Źródło: Nature Physics
Komentarze
23Materiału lub pierwiastku, a nie substancji. Substancje to inaczej związki chemiczne, a grafen to pierwiastkowy węgiel. W chemii czsami określa się pierwiastki jako substancje chemiczne proste ale to nie ten kontekst.
Na dodatek jaki azotan boru? Tlenki boru są kwasowe wiec nie tworzą soli z kwasami, a nawet jeśli by tworzył, to soli i tak się nie wykorzystuje w przemyśle półprzewodnikowym. W oryginale jest jasno napisano azotek boru:
"Atomic layers of hybridized boron nitride and graphene domains"
Takie babole raczej nie swiadczą dobrze o wiarygodności tłumaczenia.
Żenada, jeżeli tłumaczycie newsy z innych portali to spróbujcie zrozumieć o co w nich chodzi, może się zdarzyć że inni też piszą głupstwa.
Nie ma się co oburzać, pieklić i zapluwać. Zapraszam naszych komentujących SPECJALISTÓW do pisania wstawek samemu.
Mam nadzieje, że tylko żartowali .... Jutro się dowiemy...
Co do testów to nie jest żart, a raczej same procesory są żartem:p