Sprawdzamy jak odświeżona wersja Intel Compute Stick z Atomem radzi sobie ze streamingiem gier
W redakcji trwają testy dwóch nowych urządzeń Intel Compute Stick - zarówno w wersji z procesorem Atom, jak i Core m. Niezależnie od wersji nie należy się spodziewać, by te miniaturowe urządzenia zapewniły nam płynne działanie gier. Można się jednak posiłkować streamowaniem rozgrywki z mocnego domowego komputera, na przykład za pomocą usługi Steam In-Home Streaming.
Nie, żebyśmy byli szczególnymi pasjonatami tego rozwiązania - chociaż nie wykluczamy, że tak właśnie może wyglądać przyszłość gier - tym niemniej warto przypomnieć, że taka opcja istnieje i można z niej skorzystać.
Pierwsza generacja Intel Compute Stick wyposażona w sieciowy układ Realteka b/g/n słabo radziło sobie z tym tym zadaniem. Nowe modele z Atomem mają już na pokładzie układ Intel Dual Band Wireless AC 7265 - postanowiliśmy sprawdzić, jak w tej konfiguracji poradzą sobie z zadaniem streamowania gry przez Steam.
Przypomnijmy konfigurację nowego modelu Intel Compute Stick STK1AW32SC z procesorem Atom i systemem Windows 10:
- Procesor: Intel Atom x5-Z8300 (4C/4T)
- RAM: 2 GB 1600 MHz (single)
- iGPU: Intel HD
- Dysk: SanDisk DF4032 (32 GB eMMC)
- Porty: 1 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0
- Sloty: microSD do 128 GB
- Wi-Fi: Intel Dual Band Wireless AC 7265
- OS: Windows 10 Home 32-bit
Jak widać, opcja streamowania działa znacznie lepiej niż w poprzedniej generacji Intel Compute Stick (oraz bliźniaczych modeli opartych na rozwiązaniu Intela, takich choćby jak NEXXT PC Stick), ale i tak trudno mówić o pełnym komforcie rozgrywki (niska jakość obrazu i okazjonalne przycięcia) - wiele tu zależy od możliwości naszej domowej sieci.
Cena modelu z Atomem wynosi poniżej 700 zł, nie znamy jeszcze ceny na polski rynek modelu z procesorem Core m.
Źródło: informacja własna
Komentarze
5Intel wciska do ICSów swoje dziadowskie procesory hipermobilne, bo już nikt nie chce na nie patrzeć, a tym bardziej ich kupować, więc tylko zalega w magazynach. Na obudowie ICS z Atomem nie ma informacji o tym, że w środku jest Atom - bo to wstyd i obietnica "niezapomnianych" wrażeń. Dla odmiany na ICS z m3 jest jasno i wyraźnie napisane, że w środku jest m3 - ciekawe tylko jak to gwiżdże i throttluje pod obciążeniem.